YARIN 23 ARALIK
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

YARIN 23 ARALIK

22 Aralık 2019 - 16:26

Merhabalar değerli okurlar,
Yarın 23 Aralık...
Yarın devrim şehitlerimizden Şehit Asteğmen Fehmi KUBİLAY ile Şehit Bekçi Hasan ve Şehit Bekçi Şevki beyi bir kez daha rahmet ve minnetle anacağız.

İlçemizde yaşanan en acı olayların başında gelir Kubilay Olayı. Kimisi Menemen Olayı kimisi ise Kubilay Olayı olarak adlandırır, bu acı dolu günü. Bu konuda oluşturulmaya çalışılan sis perdesi malumunuz. Bazı kesimler olayı yıllardan beri farklı yorumlama derdindedir. Bu kesimin amacı, bu acı olayın irticai bir faaliyet olmadığı, bu olayın birkaç ayyaş-esrarkeş tarafından yapıldığı tezini kamuoyuna kabul ettirmektir. Bende bu konuyla ilgili günlerce Ankara’da gerek Genelkurmay Arşivlerinde, gerek Başbakanlık Arşivinde ve gerekse Milli Kütüphane Arşivinde ve daha birçok kurum arşivinde konuyla ilgili oldukça yoğun araştırmalar yapmışımdır. Elde ettiğim birçok bilgiyi de Menemenli Gazeteci-Yazar Oktay ÖZENGİN ile paylaşmış ve Oktay beyin kaleme aldığı “Kubilay Olayı” kitabının referanslarından biri olmuşumdur. Bu kadar derinlemesine yaptığım araştırmalar neticesinde ne yazık ki, herkesin kendi siyasi görüşüne göre Kubilay Olayı’nı yorumladığını gördüm ve yine herkesin kendi açısından görmek istediği gibi olaya baktığını gördüm. Ancak gerçekler, size veya bana göre değişmez. Gerçek şudur ki, Kubilay’ı katleden hainlerle ilgili gerekli tahkikat ve incelemelere dair izler takip edildiğinde konunun İstanbul’daki hain şeyh Erbil’e kadar dayandığı görülür. Arkasında Cumhuriyet düşmanı yobazların olduğu muhakkaktır. Zira bu tip olay sadece Menemen’de vuku bulmamış, buna benzer bazı olaylar Anadolu’nun bazı yerlerinde de vuku bulmuştur.

Örneğin; Şeyh Sait İsyanı gibi, Konya’daki isyan gibi ya da Düzce’deki ayaklanma gibi. Hepsinin temelinde Cumhuriyet karşıtlığı yatmaktadır. Dolayısıyla konuyla ilgili açıklamalar için Oktay beyin kitabını okumanızı tavsiye ederim. Zira birçok farklı kaynaktan dahi konuyu araştırdığınızda konunun Cumhuriyet karşıtı hilafeti getirmeye kalkışan yobazlarca tertip edildiğini net bir şekilde anlarsınız. Kubilay’ı katledenler ayyaş hatta esrarkeştir doğru, lakin arka planındaki ve yanındaki birçok ismin izini sürdüğünüzde vardığınız gerçek, ayyaş-esrarkeş topluluğu değil Cumhuriyet düşmanı yobaz topluluğu olduğu gerçeğidir.

24 yaşında genç idealist bir öğretmen olan Fehmi KUBİLAY’ın, askerlik görevini Asteğmen olarak ilçemizde yerine getirirken, Manisa üzerinden gelen ve bazı yerel işbirlikçileri ile 23 Aralık günü tertip ettikleri bu hain girişimi bastırmak isterken canını ortaya koyduğunu ve yine oradaki iki bekçimizin canlarını ortaya koyayarak Cumhuriyet’imizi korumaya çalıştıklarını unutmayalım. Bu olayda Derviş Mehmet ve diğer yobazlara yardım eden kişilerinde hak ettikleri cezayı aldıklarını ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün konuyla ilgili şu sözlerini unutmayalım; “Büyük ordumuzun kahraman genç subayı ve Cumhuriyet’in idealist öğretmen kadrosunun kıymetli üyesi Kubilay Bey, temiz kanı ile Cumhuriyet’in hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiştir.”

ATATÜRK’ün de, bahsettiği üzere, verdiğimiz şehitler Cumhuriyet uğruna canlarını feda eğlemişler. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Cumhuriyet ilelebet yaşamalıdır. Yaşasın Cumhuriyet, kahrolsun Cumhuriyet düşmanları...

Bugün Kubilay Anıtı’na çıktığınızda, anıtın üzerinde şöyle yazar: “İnandılar, döğüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçileriyiz”

Yarın 89 yıl önce yaşanan bu acı olay neticesinde vermiş olduğumuz 3 şehidimizi ve onların nezdinde tüm şehitlerimizi bir kez daha anacağız ve anıtın üzerinde yazıldığı gibi emanetlerinin bekçisi olduğumuzu bir kez daha haykıracağız.

Yarın Kubilay’ın, Hasan ve Şevki beylerin torunları olarak,
Cumhuriyet’imizin bekçisi olarak,

Laik, Üniter, Demokratik, Tam Bağımsız Bir Türkiye’nin bekçisi olarak,
Aydınlık yarınlarımızın teminatı olarak,

Tüm şehitlerimizi bir kez daha milletçe anmak için hepinizi Menemen’e davet ediyorum.
Bir kez daha başta Cumhuriyet uğruna şehit verdiğimiz Şehit Asteğmen Fehmi KUBİLAY, Şehit Bekçi Hasan Bey ve Şehit Bekçi Şevki Bey olmak üzere Cumhuriyet uğruna, Demokrasi uğruna kısacası vatanımız uğruna canlarını veren tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.
  
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum