Menemen Nüfusu
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

Menemen Nüfusu

08 Şubat 2020 - 00:35

En Güncel Rakamlarla Menemen Nüfusu

 
Dün itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumu en güncel nüfus verilerini kamuoyuyla paylaştı. Bizde sizler için Menemen’imizi ilgilendiren bazı verileri derledik.
 
31 Aralık 2019 tarihli nüfus verileri yayımlandı. Buna göre ülke nüfusumuz 1 milyon kişi artarak 83 milyona yükseldi. Tam olarak rakam belirtmek gerekirse, ülke nüfusumuz 83.154.997 kişiye yükselmiş bulunmaktadır. İzmir nüfusu da geçen yıla göre 47 bin kişi artarak 4.367.251 kişiye yükselmiş bulunmaktadır.
 
Menemen’miz ise 5.317 kişi artarak 179.881 kişiye yükselmiş oldu. Önceki yıllardaki artışı da dikkate alırsak ilçemiz nüfusuna her yıl ortalama 5 bin kişinin katıldığını ifade edebiliriz. Yani 4 yıl sonra 2023 yılı sonunda 200 bin nüfus eşiğini geçmiş olacağız.
 
İlçe nüfusumuzu 180 bin olarak ifade etmek gerekirse, bu nüfusun sadece 65 bininin Menemen nüfus kütüğüne kayıtlı olduğu görülmektedir.
 
En son açıklanan rakamlar incelendiğinde İzmir’in nüfus bakımından 9. büyük ilçesi olduğumuz ortaya çıkmaktadır.  Ayrıca nüfusu geçen yıla göre en fazla artış gösteren 5. ilçe olduk. Geçen yıla göre nüfusu en çok artan 5 ilçemiz ise sırasıyla şu şekilde: Buca, Torbalı, Bornova, Çiğli ve Menemen. Menemen'i ise Karşıyaka takip ediyor.
 
Bahsi geçen nüfus artışının çok büyük bir çoğunluğu göç yoluyla olmaktadır. Günümüzde her yer bir şekilde hem göç alıyor hem de göç veriyor. Bazı yerleşim birimlerimiz, iklimin elverişliliği, ulaşım, sanayi, ticaret ve iş imkanları gibi nedenlerle daha çok göç alırken bazı yerleşim birimlerimizde olumsuz bazı sebeplerle nüfus kaybetmeye devam etmektedir. Peki Menemen’de durum nedir?
 
Menemen’imizin nüfusunun yüzyıllardan beri göçle büyüdüğünü her daim ifade ediyoruz. Bu sebeple Menemen’imizin nüfusunun büyük çoğunluğunun göçmen nüfus olduğunu ifade etmek mümkündür diyebiliriz. İlçemiz nüfusunun 179.881 kişi olduğu ve sadece 65.526 kişinin İzmir iline kayıtlı olduğu düşünülürse ilçemiz nüfusunun sadece % 36.4’ünün İzmir kütüğüne kayıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Geçen yıl bu oran % 36.7 idi. Yani yerli nüfus       % 0.3 oranında daha azalmış.

 
EN ÇOK GÖÇ ERZURUM VE MUŞ’TAN

İlçede yerli halkın dışında bulunan nüfusun illere göre nüfus kayıtlarına baktığımızda Menemen’in en fazla göç aldığı 5 ilimiz sırasıyla; Erzurum (12.016 kişi), Muş (12.004 kişi), Ağrı (6.350 kişi), Manisa (6.069 kişi), Mardin (5.110 kişi) olduğu görülür. Geçen yılda aynı sıralama mevcuttu. Zirve yine değişmedi. Ancak geçtiğimiz yıl Erzurum-Muş arasındaki fark 21 kişi iken bu yıl bu fark 12 kişiye düşmüş görünmektedir.
 
Ayrıca ilçemizde yaşayan en düşük il nüfus miktarı ise; 37 kişi ile Yalova iline aittir. Ayrıca Düzce (116 kişi) ve Kilis illeri de (122 kişi) ilçemizin en az göç kazandığı illerdendir.
 

DIŞARIYA EN ÇOK GÖÇ İSTANBUL VE MANİSA’YA

Menemen nüfusuna kayıtlı 65 bin kişi İzmir ilinde yaşamını sürdürmektedir. Lakin İzmir dışında bulunan Menemen nüfusuna kayıtlı yurttaşlarımızda bulunmaktadır. Sırasıyla Menemen nüfusuna kayıtlı kişilerin en fazla yaşadığı 5 ilimiz; İstanbul (1.934 kişi), Manisa (1.553 kişi), Ankara (786 kişi), Balıkesir (497 kişi), Antalya (454 kişi). Bu dağılıma bakıldığında Menemen nüfusuna kayıtlı yurttaşlarımızın genelde büyükşehirleri ve İzmir’e yakın illeri seçtikleri anlaşılmaktadır. Bu durum geçen yıl ki tabloyla hemen hemen aynıdır.
 
Mehmet GÜLEÇ
Araştırmacı-Yazar
Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu Envanterleri 

YORUMLAR

  • 1 Yorum