Söz Uçar Yazı Kalır Menemen
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

Söz Uçar Yazı Kalır Menemen

30 Nisan 2020 - 14:57

SÖZ UÇAR YAZI KALIR
Değerli okurlar,
Atalarımız boşuna dememişler. “Söz uçar, yazı kalır” diye…
Dün Menemen Tarım Lisesi’nin açılacağı haberini duyar duymaz, aklıma ilk gelen söz bu oldu.
Zira yıllardan beri yazıyor, çiziyor ve belli konularda kamuoyu oluşturup belki yetkililer sesimizi duyar diye paylaşımlar yapıyoruz. Bunlardan birini sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Tarih: 14 Ocak 2017
Menemen ile ilgili sosyal medya hesabımdan yaptığım paylaşım aynen aşağıdaki gibidir.
EMİRALEM'E "MİRALEM TARIM MESLEK LİSESİ AÇILMALIDIR"
Ülkemizde birçok il ve ilçede örneği bulunan lakin TARIM KENTİ olduğumuzu ifade ettiğimiz MENEMEN’İMİZDE henüz böyle bir okul olmaması oldukça düşündürücü ve üzücüdür. MENEMEN ve özelde ise EMİRALEM hiç şüphesiz tarımı ile ön plana çıkmış önemli bir kasabadır. Bu yüzdendir ki tarımı ile bu kadar ön plana çıkmayı başarmış bir kasabaya ülke tarımının en çok tercih ettiği, yükseköğretime kendi alanında en çok öğrenci gönderen, çiftçimize rehberlik edebilen öğrenciler yetiştiren, ülkemiz tarımına ve tarımsal kuruluşlara, doğayı verimli kullanabilen, fikir üreten, teknolojiyi verimli kullanabilen Atatürkçü ziraat teknisyenleri yetiştiren bir okul açmak gereklidir.
 
Tarih: 21 Şubat 2017
Emiralem Tarım Lisesi Projemizi Başbakanlığa (Başbakanlık İletişim Merkezi-BİMER üzerinden) resmi olarak (öneri şeklinde) ilettik.
21 Şubat 2017 tarihinde çok değerli insan, bilgi ve tecrübelerine güvendiğim önemli bir dostum ile konuşurken ki, kendisine “üstad” diye seslendiğim için; üstadımla aşağıdaki konuşmayı yapmış ve akabinde de bu sözleri Menemen ile ilgili sosyal medya hesabımdan paylaşmıştım:
Üstadıma sordum: Sorunları yazıp çiziyoruz ama yetkililerden ses seda çıkmazsa diye... Üstad: "Bende biliyorum, ses seda çıkabileceği gibi çıkmayabilir de. Ama önemli olan bizim yazmamızdır.

BİZ YAZALIM DA TARİH MUTLAKA NOTUNU ALIYORDUR!
Bu konuşmayı bilhassa son cümlesi hoşuma gittiği için paylaşmışım. Hatta devamında da yerel yöneticilere seslenircesine, serzenişte bulunmuşum:
O zaman SİZ! Sesi sedası çıkmayanlar! Bırakın onları sesleri sedaları çıkmasın. ÇÜNKÜ BİZ TARİHE NOT DÜŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ! "
O HALDE TARİHE NOT DÜŞMEYE DEVAM…

Şeklinde yazmışım, üç yıl önce…
Yukarıdaki yazım bir kez daha tarihe not düşmenin ne kadar mühim olduğunu gösterir niteliktedir. Ne mutlu ki, bu düşüncelerimi dile getirmişim. Çok değer verdiğim bir dostumla, üstadımla sohbet ederken yukarıdaki cümleleri kurmuş sonrada sosyal medya üzerinden paylaşmıştım. Zira söz uçar yazı kalırdı.
Zira bir gün bu hayalimin gerçekleşeceğini biliyordum. Bugün bu esere imza atan herkesi kutluyorum.
Ben yazmaya devam edeceğim ve inanıyorum ki, bahsettiğim projeler gün gelecek birer birer gerçekleşecek.
Zira Menemenli olmanın, Menemen için düşünmeyi, çalışmayı ve üretmeyi gerektirdiğini her daim ifade ettim ve ifade etmeye devam ediyorum.
 
MENEMEN TARIM LİSESİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN
3 yıl önceydi. Yukarıdaki paylaşımı yapmıştım. Konuyla ilgili Başbakanlık iletişim hattı olan BİMER'e bu konuyu talep-öneri olarak iletmiştim. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili olarak "İl İstihdam ve Mesleki Teknik Kurul Kararı ile Valilik tarafından teklif edilmesi gerekmektedir" şeklindeki yanıtından sonra şahsıma düşen görev, bu konuyu yetkililerin duyması için sık sık kamuoyunda bu talebi dile getirmek olmuştu.
Bugün bu fikrimin hayata geçeceğini öğrenmiş bulunmaktayım. Ben bu okulun yerini Emiralem olarak düşünüyordum. Ancak Çavuşköy'de belli bir yapı hâlihazırda mevcut olduğu için değerlendirilmiş gibi görünüyor. Neresi olduğu çok önemli değil. Her ne olursa olsun memleketimize bir tarım lisesi gerekir diye birçok mecrada ve birçok kez sosyal medyadan paylaşım yaparak bu fikri yaymaya çalışmıştım. Zira kazanan, çiftçimiz olacak, gelecek nesillerimiz olacak, kısacası kazanan Menemen’imiz olacak.
Menemen Belediye Başkanı Sayın Serdar AKSOY, bu okulu hayata geçirerek önemli bir esere imza atmış olacak. Kendilerini tebrik ediyorum.
 
Bu noktada bir hayalim daha vardı: Kent Müzesi…
Ancak, kent müzesi konusuna bu derece sevinemediğimi üzülerek belirtmek isterim. Zira bu konuda Google da arama yaptığınızda “Menemen Kent Müzesi” denince yazdığım makale ve sosyal medya paylaşımlarıma erişebilirsiniz. Bu konunun her daim en büyük destekçilerinden biri olmuşumdur. Sayın Araştırmacı-Yazar Oktay Özengin ve değerli büyüklerimiz Özcan Nevres beyin ve Faruk Yumlu beyin şahsi sosyal medya hesaplarından ve çeşitli gruplardan bu konuda yaptığı paylaşımlarda ilçemizde bir kent müzesi fikrini her daim sıcak tutmuştur.
17 Ağustos 2018’de yaptığım bir paylaşımda, kent müzelerinin bir kentin hafızası olduğunu ve bu hafızanın yaşatılmasının elzem olan bir görev ve aynı zamanda bir sorumluluk olduğuna inancımdan dolayı yetkililer duysun, kamuoyu oluşsun diye birçok kez bu ve buna benzer paylaşımlar yaparak fikrimi beyan etmişimdir. Geçenlerde bununla ilgili de sayın başkanın müjdeli haberini duyduk. Ancak Taşhan ve buna benzer başka tarihi mekânlar varken Menemen’imizin kalbi olarak niteleyebileceğimiz şehir parkında (ki ilçemizde merkezde yer alan tek yeşil alanımızda) kent müzesi binasını inşa etmek oldukça üzücü ve kanaatimce de yanlıştır.
Benim şahsi fikrim, bir konuda ciddi anlamda bir tartışma varsa en doğrusu bu konuda bir referandum yapılarak orada yaşayan halka danışmaktır. Çünkü makamlardaki kişiler gelip geçicidir. Ancak alınan kararlar ve yapılan eserlerin ileri de değiştirilemeyeceğini ve bizlerden sonraki nesillere miras kalacağını düşünürsek bu kararı bir kez değil birçok kez düşünmek ve halka danışmak gerekir diye düşünüyorum.
Keşke, yıllardır hayalim olan ve bugün gerçekleşen tarım lisesi konusuna sevinebildiğim gibi yine yıllardır hayalini kurduğum kent müzesi haberine de sevinebilseydim…
Ben kent müzesi konusundaki yerin seçiminin yanlış olduğunu ifade ederek tarihe notumu düşüyorum. Takdir yerel halkımızın olmalıdır diyerek de sözlerimi noktalıyorum.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum