Günlerden 23 Nisan
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

Günlerden 23 Nisan

23 Nisan 2020 - 09:35

Günlerden 23 Nisan,
Gönül isterdi ki, sokaklarda milyonlarca insanımızın gür sesiyle meydanlar inlesin. Tüm memleket meydanlarında büyük bir coşkuyla Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlansın. Ancak ne yazık ki, koronavirüs illeti buna da engel oldu. Hem de özel hazırlıkların yapıldığı bir yıl olmasına rağmen… Malumunuz 23 Nisan’ımızın 100. Yılı…
Bildiğiniz üzere tarihsel anlamda bugünün çok büyük bir önemi var değerli okurlar. Yüce Meclisimizin açılışının kutlandığı bir gün. Bu anlamda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 1921 yılında çıkarılan bir kanunla ülkemizin ilk ulusal bayramı olmuştur. 
23 Nisan 1920’de açılışı yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü tüm yurtta ve hatta sonrasında bu bayramın Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilmesinden dolayı aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak birçok ülkede kutlandığını da biliyoruz.
Demokrasilerde meclis çok önemlidir. Zira yasama gücünün somut karşılığıdır, meclis… Yasama, yürütme ve yargı. Bu üç kuvvet devleti oluşturan üç önemli faktör olarak belirmektedir. Sağlıklı demokrasilerde bu üçünün de çalışabilir olması oldukça mühimdir. Zira denetimin sağlanması, adaleti ve hukuku tesis etmek ancak bu yolla mümkündür.  Anayasamızın 7., 8., ve 9. Maddeleri gereği bu üç kuvvet birbirinden keskin çizgilerle ayrılmıştır. Anayasamızın 6. Maddesi; Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir, demektedir. Açıklamada ise milletimizin bu egemenliği nasıl icra edeceği de şu şekilde beyan edilmektedir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz, demektedir. Anayasamızın 7. Maddesi ise; Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez, demektedir. Yani yasama görevinin vuku bulmuş hali Gazi Meclisimizdir. Yasama gücünün somut karşılığı olan Gazi Meclisimizin bu noktada güçlendirilmesi ulusal egemenliğe güç katacaktır. Anayasamızın 2. Maddesinde Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden bahsedilmektedir. Madde:2 der ki, Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir. İşte burada sayılan temel niteliklerin teminatıdır, bu üç kuvvet. 
İşte bu üç kuvvetten biridir, yasama…
15 Temmuz hain darbe girişiminde gördüğümüz üzere T.B.M.M. hedef alınmış ve parlamento bombalanmıştır. Parlamento yani Meclisimiz, aydınlık geleceğimizin ve milletimizin hür sesinin teminatıdır. Hainler, aydınlık geleceğimizi söndürmek üzere harekete geçmiş ve Meclisimize saldırmışlardır. Bu saldırı milletimize yapılmış bir saldırıdır. Ve nihayetinde de aziz milletimiz hainlere gereken dersi vermiş ve vatanına bir kez daha sahip çıkmıştır. Aynı Çanakkale’de, Sakarya’da olduğu gibi… Çanakkale’de, Sakarya’da göğsünü siper eden neslin torunları olarak milletçe bir kez daha düşmanlara “DUR” dedik. Cumhuriyetimize, demokrasimize, vatanımıza, milletimize ve aydınlık geleceğimize göz diken hainlere gereken ders aziz milletimiz tarafından verilmiştir. 
Bugün 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı değerli okurlar.
Bayraklarımızı asalım, balkonlarımızdan coşkuyla kutlamaya eşlik edelim. Gururla İstiklal Marşımızı söyleyelim. Virüs var diye bu bizi kutlamadan alıkoymasın. Elimizdeki imkânlarla bu güzel günü kutlayalım. Meclis, bir milletin sesidir. Yüce ve Gazi Meclisimizin açılışının 100. Yılını şanına yaraşır bir şekilde büyük bir coşkuyla kutlayalım. 
Yaşasın Ulusal Egemenlik
Yaşasın Cumhuriyetimiz,
Yaşasın Demokrasimiz,
Yaşasın aydınlık yarınlarımızın teminatı çocuklarımız…
Kutlu olsun bayramları,
Kutlu olsun bayramımız

YORUMLAR

  • 0 Yorum