Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

MENEMEN NÜFUSUYLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER

21 Eylül 2020 - 23:25

MENEMEN NÜFUSUYLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER


Merhaba değerli okurlar,

Bu haftaki köşe yazımda sizlere ilçemiz nüfusuyla ilgili bazı ilginç ve bilinmeyen bilgiler paylaşacağım. Aslında bunların çok az bir kısmını daha önce şahsi web sitemden de yayınlamıştım. Şimdi ise biraz daha detaya inerek ilçemiz nüfusuyla ilgili yaptığım analizleri sizlerle paylaşacağım.

 

NÜFUSUMUZ 180 BİN KİŞİ

İlçe nüfusumuz geçen yıldan bu yana 5.317 kişi artarak 179.881 kişiye yükselmiştir. Yani ortalama her yıl Menemen nüfusuna 4-5 bin kişi eklenmektedir. 3 yıl sonra (2023’de) ilçe nüfusumuz 200 bin eşiğine erişmiş olacak gibi. Yani şimdiden 200 bine yuvarlamamak lazım. Henüz 180 bin civarındayız. Ancak 3 yıl sonra 200 bin kişi olduk diyebileceğiz.

 

MENEMEN’DE ERKEK NÜFUS ARTIYOR

Menemen nüfusunun %51.07’sı erkek, % 48.90’ı kadın nüfustan oluşmaktadır. Buna göre, erkek nüfusumuz geçtiğimiz yıla göre % 0.2 artmıştır. Bir önceki yılda % 0.1 artmıştı. Bu durum erkek nüfusun giderek arttığını göstermektedir.

 

İZMİR GENELİNDE NÜFUSU EN ÇOK ARTAN BEŞİNCİ İLÇEYİZ

İzmir genelinde nüfusu en çok artan ilçeleri analiz ettiğimizde sıralama; Buca (11.370 kişi), Torbalı (7.136 kişi), Bornova (5.760 kişi), Çiğli (5.686 kişi) ve Menemen (5.317 kişi) şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Menemen’imizi ise 5.150 kişilik artışla Karşıyaka ilçesi izlemektedir. Bu sonuçlar, Menemen’in İzmir ili içerisinde nüfusu en fazla artan beşinci ilçe olduğunu göstermektedir. Öyle ki, Menemen’imiz Karşıyaka’nın dahi önünde yer almaktadır.

 

İZMİR’İN NÜFUS BAKIMINDAN 9. BÜYÜK İLÇESİYİZ

İzmir’in 30 ilçesini sıraladığımızda, ilçemizin nüfus bakımından dokuzuncu sırada yer aldığını görürüz. Yani Menemen, İzmir’in 5. Büyük ilçesi değildir. Sanılanın aksine nüfusu en çok artan beşinci ilçesiyiz. Nüfus bakımından 9. Sırada yer aldığımızı özellikle ifade etmek gerekir. En kalabalık üç ilçe ise; Buca (510 bin), Karabağlar (480 bin) ve Bornova (450 bin) şeklindedir.

 

KOMŞUMUZ ÇİĞLİ 200 BİNİ GEÇMİŞ DURUMDA

Komşu ilçelerimize baktığımızda ise, komşularımızdan bir tek Çiğli’nin nüfusunun bizden fazla olduğunu görürüz. Aslında Karşıyaka ve Bornova ilçeleriyle de sınırımız bulunsa bile, içlerinde mesafe anlamında en yakın ilçe Çiğli olduğu için burada sadece Çiğli’den bahsedilecektir. Çiğli bu yıl itibariyle 200 bini geçmiş durumdadır. Kuzey komşumuz Aliağa’nın nüfusu ise 97 bin civarındadır. Bir zamanlar ilçemize bağlı nahiye konumunda olan ve 1982 yılında bizden ayrılarak ilçe statüsüne kavuşan Aliağa’nın nüfusu da sanayinin varlığına bağlı olarak artış göstermeye devam etmektedir. Bir diğer kuzey komşumuz Foça’nın nüfusu ise 32 bin civarındadır. Foça ilçesi, İzmir ilçeleri arasında nüfusu en az olan 4. İlçedir. Zira nüfusu en az olan ilk üç ilçe ise; Karaburun (10 bin), Beydağ (12 bin) ve Kınık (28 bin) şeklinde sıralanmaktadır. Ancak turizm sezonu açıldığında Foça’nın nüfusu kat ve kat artmaktadır.

 

İLÇEMİZİN EN KALABALIK MAHALLESİ 30 AĞUSTOS MAHALLESİ

Menemen’in en kalabalık 3 mahallesi şu şekilde sıralanmaktadır: 30 Ağustos Mahallesi (16.332), Kasımpaşa Mahallesi (15.297), Uğur Mumcu Mahallesi (13.931).

 

Bu ve benzeri bilgiler analiz edildikçe daha başka türlü verilerde sunabilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediğimiz bilgiler ışığında ilçemizin nüfus bakımından bulunduğu en son ki durumu hakkında sizlere kısaca bilgi sunmaya çalıştık.

Görüşünceye değin kalın sağlıcakla.

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mahir Sürücü
    4 ay önce
    Artan nüfusun sebebi aşırı güçtür ve bu göç 70 yıllarda asırlık ve Menemen mezarlığı çevresindeki yapılaşmaya başlar ve şu an Menemen de gerçek anlamda Menemen li olupta yaşayan sayı az dır