AHMET ÖZKAN'I KAYBETTİK
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

AHMET ÖZKAN'I KAYBETTİK

09 Ağustos 2020 - 21:07

AHMET ÖZKAN’I KAYBETTİK

Emiralem'imizin değerli isimlerinden Ahmet ÖZKAN ağabeyimizin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Her ölüm ani derler ya, tam da öyle oldu işte. Sağlık sorunlarının olduğunu biliyordum. Ama öleceğini hiç düşünmemiştim.

Ahmet abi ile 10 yıl önce tanışmıştık. Tanışmamızı vesile olan konu, Emiralem sevdamızdı. Üniversiteyi yeni bitirmiş, ilk olarak da memleketim olan çilek diyarı Emiralem’imizin kitabını yayınlamaya karar vermiştim. Bu kapsamda, memleketim Emiralem’de yaşamadığım için memleketimi adım adım geziyor, adeta memleketimi yeni baştan öğreniyordum. Bu sırada yolum Merhum Muhtarlarımızdan Mehmet ÖZKAN’ın oğlu Ahmet ÖZKAN’a düştü. Ahmet abi biraz resmi biraz nostaljik “Buyurun, Sayın Güleç. Size nasıl yardımcı olabilirim?” diyerek söze girdi. Bende kendimi tanıtarak amacımdan bahsettim. Bunun üzerine Ahmet abi küçük boy bir deftere yazılmış bir hatırat getirip önüme koydu. “Bu, rahmetli babam Mehmet ÖZKAN’ın el yazması defteriydi.” dedi. İçeriğine biraz göz attım. Defter yılların defteriydi. Bu sebeple sayfaları biraz eskimişti. Ama Ahmet abi onu çok iyi muhafaza ediyordu. Gerçekten muhteşem bir eserdi. Rahmetli Muhtarımız Mehmet ÖZKAN kaleme aldığı bu eserinde yaptıklarını bir bir anlatmış. Adeta bugünleri görürcesine not almış her şeyi. Kim bilir, belki de bizden sonra birileri memleketimizi yazmak isterse ona yol göstersin diye. Allah’tan merhum muhtarımız Mehmet ÖZKAN’a bu vesileyle bir kez daha rahmet diliyorum. Mekânın cennet olsun muhtarım.

Merhum Muhtarımız Emiralem’i öyle güzel anlatmış ki, bu hatırat içeriğinde çok önemli bilgiler taşıyordu. Ve yine eski köyden yeni köye olan göçü öyle güzel anlatmış ki, bununla ilgili de çok güzel bir destan yazmış. Emiralem kitabımızda bu destana ve bilgilere detaylıca yer verdik. Bizlere bu değerli bilgileri aktaran da Merhum Muhtarımız Mehmet ÖZKAN’ın oğlu Ahmet ÖZKAN olmuştu. Eğer ki Ahmet abi bizlerle bu bilgileri paylaşmasa kitabımızın içeriği ciddi anlamda eksik kalırdı. Kendisine katkılarından ötürü kitabımızın önsözünde yer vermiştik. Zira verdiği bilgiler oldukça mühimdi. Bu sebeple Ahmet abimiz bir tarihin yaşatılmasını sağlayacak önemli katkılarda bulunduğu için ebedi olarak yaşayacaktır. Ancak yine de böylesi Emiralem sevdalısı değerli bir büyüğümü dünya hayatı nezdinde kaybettiğim için çok üzgünüm. 10 yıl önce verdiği bilgi ve belgelerle memleketimiz tarihine çok büyük katkılar sunmuştu. Emiralem’i çok seviyordu. Emiralem’in ilk belediye meclis üyelerindendi.

Verdiği bilgilerle tarihimize ışık tutan ve üstlendiği tüm görevlerde memlekete hizmet etmeyi her şeyin üstünde tutan, Ahmet abimizi daima sevgi, saygı ve şükranla yâd edeceğiz. Kendisine Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, memleketimize ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Mekânın cennet olsun Ahmet abi. Seni hiçbir zaman unutmayacağız.
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet cumhur ozkan
  1 ay önce
  Cok saygideger sayin hocam yazinizi aglayarak okudum simdi o bilgiler bende itinayla sakliyorum ahmet ozkan oglu mehmet cumhur ozkan
 • Mehmet cumhur ozkan
  1 ay önce
  Sayin cok degerli hocam yazini aglayarak okudum bu kitap ve bilgilerin tumu simdi bende itinayla sakliyorum ahmet ozkan oglu mehmet cumhur ozkan saygilar