Bu gün günlerden 14 Mayıs KOYUNDERE
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

Bu gün günlerden 14 Mayıs KOYUNDERE

14 Mayıs 2020 - 19:53

Bugün 14 Mayıs 2020.

Bugün iki açıdan önem taşır değerli okurlar.
Birinci önemi ulusal, ikinci önemi mahalli yani Menemen’imize özeldir.

Bugünün birinci önemi tek partili dönemin sona erdiği gündür 14 Mayıs…
Yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı Demokrat Parti’ye devrettiği gün olması münasebetiyle 14 Mayıs büyük önem taşır.

Bugünün bir diğer önemi de mahalli olarak kayıtlara geçmiştir. Mahalli olarak 14 Mayıs’ın Menemen’imiz ve Koyundere’miz açısından önemi büyüktür. Zira hem Koyundere’ye hem de dolaylı olarak Menemen’imize büyük katkılar sunacak olan Koyundere Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kuruluş günüdür bugün…

İlk olarak 2013’de yayınladığım Geçmişten Günümüze KOYUNDERE kitabımızın 204. Sayfasında Koyundere’de büyük işlere imza atacak ve yerel anlamda büyük bir önem taşıyacak bir derneğin kurulması gerektiği fikrini ortaya atmıştım. Ancak memuriyetim nedeniyle İzmir’den kilometrelerce uzaktaydım. Ancak yaz tatillerimde memleketime geldikçe bu gündemi sıcak tutmaya çalışıyordum. 2017 yılı itibariyle de sosyal medyadan sık sık bu konuyla ilgili paylaşımlar yapıyordum. Nihayetinde şartlar olgunlaştı ve 2019 yılında derneğin kurulması için Gazi Mahallesi Muhtarı Sayın Kadri KAHYA ve dernek başkanı Sayın Süleyman TOSUN öncülüğündeki 20 kişilik ekibin liderliğinde bu dernek resmiyet kazandı. Benim de aralarında bulunduğum 20 kişilik kurucu kadro üyelerinin de desteğiyle çok kısa bir sürede yani 1 yıl içerisinde birçok güzel işe imza attı. Şimdi sizlere bu güzel işlerden bahsetmek istiyorum.

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının gölgesi altında buruk bir şekilde ilk kuruluş yıldönümünü kutlayan ve geçen yıl 20 arkadaşımızın öncülüğünde resmi anlamda kuruluşu gerçekleşmiş olan derneğimizin bu yıl 1. Kuruluş Yıldönümü.

Dernek kuranlar bilir, bu işin resmiyet kazanması bile birkaç ay sürüyor. Nihayetinde bizimde birkaç aylık uğraşımız sonucunda bu güzel dernek kuruldu. Bu güzel derneğimiz, Koyundere’de sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda hemşehrilerimiz arasında dayanışmayı, yardımlaşmayı sağlayarak, Koyundere’de sosyal faaliyetlerde bulunmak ve yöremizin kültür-sanat zenginliklerini, folklorunu, turistik değerlerini araştırarak tanıtmak ve dernek üyelerinin acısına sevincine maddi manevi ortak olmak amacıyla kurulmuştur.

Dernek kurulur kurulmaz, çalışmalara başlamış ve ilk işi festival tertip etmek olmuştur. Son yıllarda sürekli olarak eleştirdiğim ve bu konuda Koyundere’yi tanıtan bir faaliyet neden tertip edilmiyor diye kamuoyu oluşturmaya çalıştığım süreç içerisinde gördüm ki, yerel halk talep etmeden belediyenin bunu yapacağı yoktu. Zira 2017’den beri Koyundere’de de yöresel ürünlerin tanıtılabileceği bir festival olması gerektiğini yazıyordum. Ancak yazdıklarımı duyan, gören yoktu. Bu işin ancak dernekle yapılabileceği kanısına vardım ve topyekûn bir birlik-beraberlik içerisinde yerel dinamiklerin bunu başarabileceğini gördüm.

Bu güzel dernek, Koyundere tarihinde bir ilke imza atarak 22 Eylül 2019 tarihinde Koyundere Köy Şenliği’nin gerçekleşmesini sağlamıştır. Menemen Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen bu şenlikte, üreticilerimiz yöresel ürünlerini satmış ve Koyundere’nin tanıtımına çok büyük bir katkı sağlanmıştır. Bir yörenin tarihini, gelenek ve göreneklerini, kültürel değerlerini ve o yörede yetişmiş, hasat edilmiş ürünlerin doğrudan vatandaşla buluşmasına bu şenlik sayesinde ön ayak olunmuş ve bundan sonrada geleneksel olarak festival tertip edilmesi karara bağlanmıştır. Bu noktada Sayın Serdar AKSOY’un desteği ve yardımları büyüktür. Zira belediye desteği olmadan sadece yerel dinamiklerle festival tertip etmekte oldukça güçtür. Çeşitli gösterilerin sunulduğu ve yöre halkımızın da bundan ekonomik olarak istifade ettiği bir boyut da barındıran bu şölenimiz öncesinde 19 Eylül 2019’da KANAL İZMİR TV'DE Prof. Dr. Harun UYSAL'IN sunduğu “Toprağın Teri” Programına konuk olan dernek başkanımız ve Gazi Mahallesi muhtarımız derneğimizi ve bu şenlik vesilesiyle Koyundere’mizi tanıtma fırsatı buldular.

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin hemen ertesi günü Koyundere Kültür ve Dayanışma Derneği, Elazığ ve çevre illerdeki vatandaşlarımız için elinden gelen yardımı yapmak üzere Koyundere'yi seferber etti. Toplanan yardım paketlerini Menemen Belediyemize teslim etti. Afet bölgesindeki tüm vatandaşlarımızın acılarını paylaşmaya çalıştı.

23 Şubat 2020 tarihinde Koyundere Kültür ve Dayanışma Derneği binası önünde Koyundere'de yaşamış ve yaşamakta olan tüm vatandaşlarımızın vefat eden yakınları ile tüm şehitlerimiz için mevlid-i şerif okutuldu. Hayırlar yapıldı ve dağıtıldı. Birlik ve beraberlik adına ve geçmişi yâd etme noktasında oldukça güzel bir faaliyet icra edilmiş oldu. Bu vesileyle şehitlerimize ve tüm ölmüşlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet dilerim.

Düğün, hasta ziyareti ve cenaze gibi birlik ve beraberliğin en çok arandığı günlerde vatandaşlarımızın yanında yer alındı ve alınmaya devam ediliyor…

Beldemizde yaşayan ve maddi sıkıntı içerisinde olduğunu bildiğimiz vatandaşlarımıza imkânlar doğrultusunda Ramazan ayı kapsamında gıda yardımında bulunmaya çalıştılar. Oldukça kısa bir süre içerisinde birçok faaliyet organize ederek beldemizin sorunlarına çözüm ortağı olmak ve belde halkımızın birlik ve beraberliğini artırarak, yerel kalkınmanın önünü açmak adına önemli işler başardıklarını düşünüyor ve kendilerini tebrik ediyorum.

Aynen 2013’de kitabımda belirttiğim gibi “Ülkemizde özellikle İç Anadolu’da (Çankırı, Yozgat gibi yerlerde) dernekler adeta belediye gibi çalışmalar yapmaktadır. Kendi köylerini kendi dernekleriyle büyüten bu köylerden daha büyük olan Koyundere bunu yapacak güçtedir” demiştim. Ve bugün bunu ve daha fazlasını yapabildiklerini görmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum. Böylesi dernekler faal olduğu müddetçe o köy ve beldelerimizin kalkınacağı muhakkaktır. Böylesi derneklerimizin sayıca çoğalması ve böylece Menemen’imizde de güzel işlerin çoğalması temennisiyle son bir not ilave etmek istiyorum. 2012 yılından beri böyle bir mahalli derneğin Emiralem’de de kurulması noktasında ilk olarak bu düşüncemi 2012 yılında yazdığım Emiralem kitabımda dile getirmiştim. Sonrasında da sosyal medya üzerinden bu konuyu yazmıştım. Birkaç ilgilenen hemşehrimiz olmuştu. Ama girişimler yarım kaldı sanırım. Umarım bu konuda da ileri ki yıllarda yazabileceğimiz güzel şeyler olur temennisiyle saygılar sunuyorum.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum