MENEMEN SEÇİM ÖZEL
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

MENEMEN SEÇİM ÖZEL

24 Mart 2019 - 21:30

MENEMEN SEÇİM ÖZEL

31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimi için kıyasıya rekabette son haftaya girildi. Elbette gerek Cumhur İttifakı gerekse Millet İttifakı ve ittifak dışında seçime giren diğer tüm adaylarımızın amacı seçimi kazanmak ve memlekete hizmet etmek...
Evet, amaç memlekete hizmet etmek... Her biri birbirinden değerli isimlerden oluşan bir seçim yarışının daha sonuna doğru ilerlemekteyiz. “Kim kazanırsa kazansın” demeyeceğim, zira tek kazananın MENEMENİMİZ olduğu bir tablo görmek istiyorum. Temennim bu yönde...

Her seçim farklıdır. Farklı da olmak zorundadır. Ancak bu seçimleri diğerlerinden farklı kılan daha başka şeylerde var. En başta, bu seçimin mahalli idareler seçimi gibi değilde genel seçim havasında geçtiğinin herkes farkında. Yerel seçimlerde bir ilçeye ait projeler konuşulması gerekirken durumun tersi istikamette olduğu yani ülke genelinde yürütülen genel politikaların egemenliği etkisi altında kaldığı görülüyor. Bu durum ilçemiz politikası ve seçim sürecinde de hakim. Sert geçen bir seçim süreci izledik. Ancak seçimden sonra aynı caddede yürüyüp yüz yüze bakacağımızı unutmadan bu süreci son günlere doğru daha fazla germeden tamamlamak her adaya gönül vermiş vatandaşlarımızın birer görevi olmalıdır. Bu şiarla hareket edilirse gönül kırmadan, incitmeden süreç tamamlanmış olur kanaatindeyim.

Bu seçimi farklı kılan bir diğer durum da elbette ittifak modeli ile yerel seçimlere ilk defa girilmiş olunmasıdır. İlçemiz adına da farklı bir tablo sunacak olan yerel seçim sonuçlarını analiz ederken artık A partisinin B partisinin oyu değilde ittifakın oyu şeklinde değerlendirmek durumunda kalacağımız için siyasetin dengelerini de değiştiren bir durum mevzu bahis. Bu durum 2024’e de yansıyacak hiç şüphesiz. Zira ittifak çatısı altında seçime giren hiçbir parti bir sonraki seçimlere ilişkin olarak kendi oyunu bilemeyecek.

Bu seçimi farklı kılan bir diğer durum da 20 yıldan beri Menemen Belediye Başkanlığı görevini yürüten Sayın Tahir ŞAHİN’in 2019 yerel seçimlerinde partisi tarafından aday gösterilmemesi oldu. İyisiyle kötüsüyle 20 yıl ilçemize hizmeti bulunan ve Menemen Belediye Sporun bugüne gelmesinde büyük emekleri bulunan Sayın ŞAHİN’in DSP ya da başka partilerce aday gösterilmek istendiğini ve hatta bağımsız aday olması yönünde halktan da talep geldiği biliniyor. Ancak kendisi, ülkemizin başka birçok ilçesinde tanık olduğumuz gibi partisi tarafından aday gösterilmeyince başka partiden aday olan belediye başkanları gibi davranmayarak “Mevzu Menemen ise gerisi teferruattır” diyerek aday olmayacağını ifade etti. Başkan ŞAHİN’in “Başkanlık yaptığım 4. dönemin sonunda Chp Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ufacık bir teşekkür görmemek, duymamak hem şahsımı hemde Menemenli hemşerilerimi derinden üzmüştür” sözü de CHP’deki küskün seçmenin varlığına adeta tercüman olmuştur. 2019 seçimlerine yeni adaylarla giren MENEMEN, kimi tercih eder bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki, CHP’li küskün seçmenin varlığıdır. Hâlâ bu konuda kırgınlıkların olduğunu görüyorum.

Yeni isimlerle farklı bir seçim sistemiyle adeta MENEMEN SİYASETİ de yeniden dizayn ediliyor. İleri de bugünleri yazarken 2019 seçimlerinin Menemen siyasetinde bir dönüm noktası olduğundan bahsedeceğiz. Pazar günü akşam kazanan belli olacak. Temennim şudur ki, kazanan MENEMEN olsun. Unutmayalım ki, makamlar geçicidir. Menemenimize hizmet etme noktasında 5 yıllığına nöbeti kim devralır bilinmez ancak başka Menemen’in olmadığı gerçeğini ve Menemen’imizin hepimizin olduğunu da unutmayalım. Tekrar ifade etmek isterim ki temennim; Pazar günü akşamı seçimi bir kişi ya da bir parti değil MENEMENİZ kazansın. Bu sebeple Pazar günü akşamı seçimi kazanan MENEMENİMİZ olsun diyorum. Saygılarımla. 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İlknur atmaca
  1 yıl önce
  Menemen Kazanacak Serdar Aksoy da gelse Durmaz bayraktar da gelse hüseyin şengül de gelse Menemen eskisinden daha iyi olacak bence
 • ÇİMENN
  1 yıl önce
  TAHİRİN ŞUAN KİME ÇALIŞTIĞINIDA YAZ TAM OLSUN O ZAMAN KIRGINLIĞI YAZIP KÜSKÜN OLDUĞUNU BELİRTİP EKMEK YEDİĞİ CHP'YE YAPTIĞI HAİNLİĞİDE YAZ O ZAMAN EKMEK YEDİĞİ KABA PİSLEMEK NEDİR ONUDA YAZ O ZAMAN ADAY ADAYLIĞINI ACİKLARKEN %1 İHTİMAL BİLE OLSA BAŞKAN ADAYI SECİLMESEMDE YİNE CHP'Lİ OLARAK ÖLECEĞİM DEYİP AKP'Yİ DESTEKLEDİĞİNİDE YAZ O ZAMAN HALK COK İSTEMİŞTE ADAY OLMAYI DUSUNMEMİŞ ANKET YAPTİRİRKEN MİLLETİN VERDİĞİ TEPKİYİ DEFOL DEDİĞİNİ YAZ O ZAMAN !!!