İYİ BAYRAMLAR
Mehmet Güleç

Mehmet Güleç

Araştırmacı Yazar

İYİ BAYRAMLAR

10 Ağustos 2019 - 15:31


Uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar değerli okurlar,

21 Haziran tarihli makalemde güzel memleketimiz Menemen’imiz ile ilgili yazılmış eserlere değinmiştim. 50 gün aradan sonra bu sefer, ilçemizle ilgili birkaç noktaya dikkatleri çekmek istiyorum. Bu arada 50 günden beri yazamamamın nedenini sizlerle paylaşmak isterim. Zira bu süreçte düğün hazırlıkları ile meşgul olduğum için sizlerden bir müddet uzak kaldım. 25 Temmuz günü güzel memleketimiz Menemen’imiz de dünyaevine girmiş bulunduğumu, bu mutlu haberi siz değerli okurlarımla da paylaşmaktan kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Bu vesileyle düğünüme katılarak bu mutlu günümüzde bizlerin yanında yer alan hemşehrilerime de ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

Bu haftaki yazımda güzel ilçemiz Menemen’imizle ilgili bazı önemli hususlara değinmek istedim. Geçenlerde Menemen İZBAN istasyonunda beklerken kalabalıklar arasında dehşet saçan köpekleri hayretler içerisinde izledim. İlçemizde caddeler boyu sağda solda tüm kaldırımlarda sıcaktan bunalarak gölgede kendine yer bulmuş köpekleri görebilmek mümkün. Bu hayvanların bir kısmı sakin olmakla birlikte büyük bir çoğunluğunun saldırgan olduğunu görebilmek de mümkün. Bilhassa birkaç gün önce İZBAN istasyonunda yaşanan kargaşa ve güvenliklerin güç bela kovaladığı köpeklerin bu saldırganlığı kim bilir belki de gün içerisinde tekrar dahi ediyordur. Elbette yetkili mercilere şikayet eden hemşehrilerim vardır. Ben ettim, Kemal bey etti, Ayşe hanım da etti. Ama birkaç kişiyle olacak iş değil tabiki. Rahatsızlık duyduğunuz bir konuda ilgili makamlara lütfen şikayetlerimizi bildirelim, birileri benim yerime de şikayet eder diye düşünmeyelim.
Sayın Serdar AKSOY’un hayvan barınağı projesini hayata geçirmesi takdire şayan. Zira bu zamana değin sadece İZBAN’da ya da Menemen’imizin caddelerinde değil, Koyundere, Asarlık ve daha nice yerde bunlarla ilgili sıkıntılar olduğunu görüyor, tanık oluyor ve duyuyorum. Sayın Başkanı bu girişiminden dolayı tebrik ederim. Zira soğuk kış günü donarak ölen ya da açlıktan ölen hayvanlar ile yaz mevsiminin kavurucu sıcağında suya muhtaç sıcaktan bunalmış hayvanların hali içler acısı. Hem saldırganlaşıp insanlara zarar veren hem de birbirlerine zarar verebilen bu hayvanlar için barınağın en yakın zamanda hizmete geçmesi oldukça önemli. Hem vatandaşlarımızın güvenliği hem de hayvanların sağlıklı yaşamı adına bu konu önceliklerimiz arasında olmalı.

Değinmek istediğim bir diğer konuda, daha öncede değindiğim bir konuyu hatırlatmak olacak. Zira ilçemizin gerek kültürel seferberliğe gerekse turizm seferberliğine büyük oranda ihtiyacı bulunmaktadır. Bununla ilgili kaybedilecek zaman kalmamıştır. Acilen Menemen Araştırma Merkezi kurulmalı ve memleketimizin genç tarihçi, coğrafyacı, sosyolog ve sanat tarihçileri ile arkeologları burada istihdam edilmelidir. Menemen’imizi 2023’e kadar sokak sokak araştırıp devasa bir ansiklopediyi memleketimize armağan etmeliyiz. Bu bir görevdir, bu bir borçtur. Bu konuda da Sayın Başkan AKSOY’un adım atmasını bekliyorum.

Son olarak bir konuya daha değinerek köşe yazıma son vermek istiyorum. Birçok gencimizin üniversiteyi kazandığı bir haftayı geride bırakıyoruz. Ülkemizin dört bir yanına dağılarak oralarda öğrenimine devam edecek olan genç arkadaşlarımızı öncelikle tebrik ediyor, gittikleri yerlerde başarılar diliyorum ve onlara seslenmek istiyorum. Gittiğiniz yerleri iyi gözlemleyin, oralarda gördüğünüz güzellikleri memleketimize taşıyın, güzel örnekler biraraya gelirse ortaya muhteşem bir şah eser çıkar, unutmayalım. Gittiğiniz yerlerde memleketimizi unutmayınız, aldığınız eğitimi memleketimize aktarın, memleketime nasıl katkıda bulunabilirim düşüncesiyle hareket edin, zira gençlik geleceğimizdir. Hepinizin yolu bahtı açık olsun...
Bu düşüncelerle sözlerime son verirken tüm hemşehrilerimin mübarek Kurban Bayramını tebrik eder, bayram boyunca İzmir’imizin aşırı sıcak olacağı gerçeğini de unutmayın derim. Aşırı sıcaklarda sağlığımıza, yediğimize ve içtiğimize dikkat edelim. Yola çıkacak olanlar varsa, gerekli kontrol ve bakımı yaptırdıktan sonra dikkatli bir şekilde seyahat etmelerini kendilerine bir kez daha hatırlatır, herkese iyi bayramlar dilerim. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum