MENEMEN'DE İKİ TEKERLEKLİ YAŞAM
Eşref Özdemir

Eşref Özdemir

MENEMEN'DE İKİ TEKERLEKLİ YAŞAM

27 Mart 2019 - 14:53

MENEMEN’DE İKİ TEKERLEKLİ YAŞAM

Biraz seçim gündeminin dışına çıkalım mı? Size bisikletli yaşamdan söz edeyim:
Bisiklet kelimesi  Latincede "iki daire/tekerlek" anlamına gelen “bi-cycle” kelimesinden türemiştir. 1800’lü yıllarda Avrupa’da birbirinden habersiz insanlar tarafından geliştirilen bisiklet benzeri araçların günümüzde kullanılan şekli 1888 yılında aslında bir veteriner olan Boyd Dunlop tarafından geliştirmiştir. Dunlop soyadını pek çoğumuz bir lastik markasından da tanıyoruz.

Son yıllarda çevreci bakış, kişisel spor ve sağlık ihtiyacı bisiklet kullanımını hızla yaygınlaştırmıştır. Avrupa’da hem spor hem ulaşım kolaylığı maksadıyla inanılmaz sayılarda bisiklet kullanılmaktadır. Hollanda için bisikleti en yaygın ulaşım aracı olarak tanımlayıp özellikle Amsterdam için de bir bisiklet şehri diyebiliriz.
Ben de bisiklet kullanmayı her çocuk gibi Menemen’in eski dar sokaklarında düşe kalka öğrendim. İzmir’de bisiklet bir yaşam tarzıdır ama özellikle son yıllarda İzmir’de bisiklet kullanmak giderek daha da yaygınlaştı. Uygun iklim ve coğrafi koşullar İzmir ve çevresinde bisiklet kullanımını teşvik edici ortam sunuyor.

Bireysel kullanımın ötesinde İzmir merkezinde ve ilçelerinde kurulan bisiklet toplulukları var. Genellikle sosyal medya üzerinden bir araya gelen bisiklet severler, belli yer ve zamanlarda toplanıyorlar, çeşitli bisiklet aktiviteleri düzenliyorlar. Bunlar arasında yaygın olanlar; hafta içi akşamları şehir içi güzergahlarda pedal basmak, hafta sonları ise şehir dışı yakın güzergahlara bisiklet gezileri yapmak şeklinde gerçekleşiyor.
Konunun Menemenle ilgisi ne diye soracaksanız; iki yönlü bir değerlendirmede bulunacağım. İlki Menemen içerisinde de bir bisiklet grubunun kurulması, belediye en güçlü organizasyon yapısı olarak buna öncülük edebilir. Bir diğeri ise Menemen’in İzmirli bisikletçiler için bir rota haline getirilmesini sağlamak. Bu düşünceyi bir anlamda bisiklet turizmi yaratmak olarak da değerlendirebiliriz. Menemen’in coğrafyası buna çok müsaittir. İzmir özellikle Karşıyaka tarafından uygun yol koşulları vardır. Düz bir arazide uzanan yol bisikletçilere kolay ulaşım imkanı sunabilmektedir. Karşıyaka Menemen arasındaki mevcut otoyola şehir çıkışı Çiğli Harmandalı mevkiinden itibaren yola paralel olarak yapılacak özel bir bisiklet yolunu düşünmek güzel bir hayal olsa gerek.

Ancak daha da önemli olan husus Karşıyaka-Menemen rotasının sonunda İzmirli bisikletçilere sunulabilecek imkanlardır. Menemen doğasıyla, tabiat güzellikleriyle, organik tarım ve hayvancılığı ile İzmirli bisikletçilere çok güzel rota sonu dinlenme imkanları sunabilir. İlk aklıma gelen yer Gölpark oldu. Gölpark’ta bisikletçilerin dinlenmesi için tesisler bulunmaktadır. Bunların yanına Menemen çömleğinin ve süs eşyalarının satışının yapıldığı ufak bir satış yeri, hemen yanına Menemen mandıralarından günlük taze süt, yoğurt, peynir satışının yapıldığı bir yer, bitişiğinde organik tarım ürünlerinin pazarlandığı bir mini pazar ile bisikletçiler için değişiklikler sunan, mükemmel bir rota sonu dinlenme yeri yaratılabilir. Bir adım sonrası gece aktiviteleri ile Gölpark’ta bisikletçilere çadırlı konaklama imkanı sağlamak bile olabilir.  

Peki Gölpark’ta konaklayan İzmirli bisiklet severlere Emiralem, Bağarası, Seyrek çemberinden oluşacak bir rota sunabilir miyiz? Düşünceleri zorlamak gerek. Hesap yapalım. Karşıyaka İskele ile Gölpark arası 27 kilometre, yüküyle birlikte bir yol bisikletçisinin yaklaşık 1 saatte alabileceği bir yol. Gölpark-Emiralem arası 8 kilometre, Foça yol ayrımında dinlenebileceğimiz 32 kilometrelik Emiralem-Bağarası parkurundan sonra bağ ve bahçeler arasında 17 kilometrelik Bağarası- Seyrek güzergahı 8 kilometre sonra sizi Ulukent üzerinden anayola çıkaracaktır. Sonra yeniden ver elini 24 kilometrelik Karşıyaka yolu. Toplamda dinlenerek gezebileceğiniz yaklaşık 100 kilometrelik bir parkur, 4 ila 5 saatlik sürüş demektir. Bir Cumartesi ya da Pazar gününüze değmez mi?

Ucuz ve sağlıklı ulaşım için bisiklet kullanımının teşvik edilmesi bir kamu sorumluluğu olmalıdır. Belediye bu konuda altyapıyı sağlayabilir. Günümüzde ortalama yol bisikleti fiyatı 1000-1500 TL civarındadır. Menemenlilerin ucuz ve uygun koşullarda bisiklet sahibi olmasını sağlayacak imkanlar sunabilir. Şehir içinde bisiklet park yerleri yapabilir, kiralık bisiklet hizmeti sunabilir. Bisiklet için bir araya gelecek Menemenlilere kültür merkezinde yer tahsisi yapabilir. 

Aşağıdaki listede İzmir’de faaliyet gösteren bisiklet topluluklarının isimleri var. İnternette yapacağınız basit bir aramayla gruplara ulaşabilirsiniz. Bu grupları inceleyerek iletişime geçip, belli maksatlarla iş ve amaç birliktelikleri oluşturabilir. Fikir benden,  destek belediyeden, eylem sizden olsun..

Bergama/ Pergamon Bisiklet Grubu (PBK) 
Cuma Akşamı Bisiklet Topluluğu (CAT)
Çarşamba Akşamı Bisikletçileri (ÇAB)
Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (EBİT)
Ege Pedal Spor Kulübü Derneği 
Efes Bisiklet Topluluğu
Extrem Yol Grubu
Gaziemir Aktif Pedal (GAP)
Gaziemir Doğa Gezerler Bisiklet Grubu
İki Teker Bir Yer Grubu
İzmir'de İşe Bisikletle Gidenler Grubu
Karşı Bisiklet
Pedal 35
Perşembe Akşamı Bisikletçileri
Tire Bisiklet Topluluğu (TİBİT) 

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Erhan İpek
  1 yıl önce
  Güzel bir konu gerçekten. Öncelikle şunu belirtmeliyim; 79li 80 li yıllarda Menemen'de günlük yaşamın bir parçasıydı bisiklet. İnsanlar sepeti bisikletin selesine bağlayıp bağına bahçesine gider günlük ihtiyaçlarını karşılarlardı. İyi bir planlama ile kent içi ulaşımda da kullanılabilir. Bir ölçüde otopark sorununu da çözecektir. Kaleminize sağlık Eşref Bey.
 • Canan Sevinç
  1 yıl önce
  Bisiklete binip o parkurda süresim geldi Eşref Bey???? Güzel betimlemelerle bezenmiş bir yazı.Her sefer değişik bir konu.Dağarcığınız ne kadar geniş.
 • Uğur Kumru
  1 yıl önce
  Güzel bir konu ele alınmış, özellikle haftasonu güzergahı ilginç bir fikir.