AYHAN EDEROĞLU

AYHAN EDEROĞLU

Menemen Haber Gazetesi

Menemen'e Hoşgeldin Korona!

14 Ağustos 2020 - 15:09 - Güncelleme: 14 Ağustos 2020 - 17:17

MENEMEN'E HOŞ GELDİN KORONA!


Sevgili Menemenliler...Bildiğiniz üzere tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs ülkemizde ve ilçemizde etkisini hız kesmeden göstermeye devam ediyor.Bizler kendi önlemlerimizi alıyor olabiliriz, fakat bu durumu hiç önemsemeyenler de var! Maalesef var.

Sağlık her şeyin başıdır. Sağlımızı kaybettikten sonra hiçbir şeyin zerre kadar önemi yok. Hatırlayalım hayat neredeyse durmuş, sokaklar bomboş kalmıştı. Sorguladık mı hiç kendimizi ?. Bize bir ders vermişti aslında. Ders aldık mı ? Alacakmıyız...Ekonomimiz zarar gördü, psikolojimiz alt üst oldu, her gün yeni vaka sayıları öğrenmek için Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasını bekledik dört gözle. Peki ya sonra ?.

 

Vur patlasın çal oynasın!


Düğünlerde pistlerden inmedik. Bana birşey olmaz dedik. Genciz yaşlılar düşünsün dedik. koronavirüs diye birşey yok dedik. Çoğul konuşuyorum çünkü bende öyle yaptım. Boğazım biraz gıcık olsa, hafif öksürük olsa hemen kendi kendime bu sefer olmadıysam artık tüm önlemlerimi alacağım dedim. Aldım mı ? eh işte. Sosyal medya da defalarca izledik, hastalıktan bitkin, nefes almakta zorlanan insanları. Bir anlık hata ile o duruma düşebiliriz. Değer mi ?..

 

Farkında Değiliz..


Menemen'de birçok insan koronavirüsü taşıdığının farkında bile değil. İddia ediyorum bugün ilçe bazında testler yapılsa yüzlerce vatandaşımızda pozitif çıkar. Örnek olarak Menemenspor'daki vaka sayılarını gösterebilirim. Gezmek mi istiyoruz gezelim. Pazara gidelim. Metroya binelim. Dışarıya çıkalım, alışverişimizi yapalım. Lakin mutlaka dikkatli olalım.Maskemizi takalım, ellerimizi sık sık yıkayalım, kalabalıklardan kaçınmaya çalışalım. Her ne olursa olsun en yakınlarımıza dahi mesafeli olalım. Şuda bir gerçektir ki, virüs bulaşan ve virüsü geçirip iyileşen birçok kişi, bende hastalandım diye kolay kolay kimseye söylemek istemez.

 

Kıtlık dönemi bitti..


Koronavirüs ülkemize ilk geldiğinde marketleri adeta yağmaladık. Maskeleri tükettik, takacak maske bulamadık ve eczanelerin maske getirmesi için kapılarını aşındırdık. Kolonyayı, dezenfektanı bulmak ne mümkün. Hatırladık değil mi bu günleri ? çok değil birkaç ay önceydi. Panik atak bir Ülkeyiz.Şimdi maske her yerde, kolonya her yerde, dezenfektanı neredeyse tüm mağazalar, kurumlar tedarik ediyorlar. Kullanmıyor, dikkatli davranmıyoruz. Sıradanlaştırdık, alıştık. Birçoğumuz duymuştuk "Bu koronavirüs hiç tanıdık birinde çıkmadı, çok garip" diye ifade edilen söylemleri. Hazır olun! Eşimiz, dostumuz ve komşularımızdan artık haber alacağız. Bana da bulaşmış diyecekler.

 

Korkmalı mıyız ?


Korkmalıyız, çünkü 2. dalga hem Türkiye'ye hem de Menemen'e geldi bile. Bizler dikkat etmedik ya hani, sahilleri doldurduk, düğünde göbek attık ya hani.İşte şimdi devlet yine 'hadi bakalım siz biraz evde oturun' diyecek. Oturmasına oturalım da, ekonomik durumlar pek çoğumuzu üzüyor. Görünen o ki üzülmeye devam edeceğiz.Bizler koronavirüsü birlikte yenemezsek koronavirüs bizi yenecek. Tedavi eskisi gibi tam korumalı gözetim altında yapılmıyor. Eve gidiyor, 14 gün çıkmıyorsunuz. Hal böyle olunca da test vermek isteyen veya hastane dönüşü evine gitmek isteyen vatandaşlar mecburen toplu taşıma kullanmak zorunda kalabiliyor.Kısacası ilk günlerde alınan tedbirler de maalesef eskisi gibi değil.

Size net pozitif vaka sayısı belki veremeyebilirim ama şunu söyleyebilirim.

KORONAVİRÜS MENEMEN’DE HER YERDE!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum