AYHAN EDEROĞLU

AYHAN EDEROĞLU

Menemen Haber Gazetesi

1 Saat sonra çöpe gidecek ürünü satarak bu halka ayıp ediyorlar.

25 Eylül 2020 - 00:43 - Güncelleme: 25 Eylül 2020 - 01:21

Ayıp ediyorsun A101 !


Hayatımıza girdikleri andan itibaren çok büyük kolaylıklar sağladılar bizlere. Büyük alışveriş marketlerine gitmeye gerek duymadık, her köşe başı açıldılar. A101, BİM, ŞOK 3’lüsü her mahallede bakkallardan daha çok şube açtı.Eee biz ne yaptık ?Tabiki bu kolaylığa ayak uydurduk, alışverişlerimizi bakkaldan çekip onlara yönelttik. Onlar bize fayda sağladı biz onlara.Elektronik eşya getirmeye başlayınca yeni bir çağ açtılar resmen. Aktüel dergilerini takip eder olduk, bu hafta ne geliyor ucuza alalım diye. İşimize gelir yada gelmez, genelde alt seviye kalitedeki sarf malzeme getirdiler.Ya sonra ?Garip garip peynir markaları, adı sanı duyulmayan sucuklar, yağlar, sütler, ballar, reçeller, turşular. Bildiğimiz markalar yavaş yavaş kalkmaya başladı raflardan. Kendi tedarik zincirlerini oluşturdu. Fiyatları da uygun diye güvendiğimiz markaları değil, onların güvenin dediklerini markaları almaya başladık.Hiç unutmuyorum güvendiğim için bir ürünün markasından almak için üçünü de dolaştım.

YOK bulamadım bir türlü o markayı denk getiremedim.  Dönemlik satışları da var kırtasiye ürünleri gibi. Kırtasiyecileri de yakında kapatırken görürsek şaşırmayalım.

Sonra ? sonrası onlar ne getirirse biz ona muhtaç!.Konu bu değil aslında neden ayıp ettiklerinden bahsedeyim.Başımdan geçti, eminim sizde fark etmişsinizdir.

İNDİRİMLİ ÜRÜNLER!


Ofisi kapattıktan sonra eve giderken bir A101’e uğradım birkaç parça alışveriş yaptıktan sonra kasaya yönelip ödeme yapmak için sıraya girdim. Sıra bana geldiğinde kasiyer, şu ürün indirimde alırmısınız dedi. Hiç ihtiyacım yok aslında ama hadi tamam alayım dedim. Alırken ilk niyetim "kasiyerde prim alıyordur" oldu.Genelde şundan da alırmısınız dediklerinde çok alakasız bir ürün değilse alırım.

Alışverişi bitirdim ve çıktım. Çıktığımda saat zaten geçti ve yaklaşık 1 saat sonra market kapanacaktı.

Bir gün sonra o ürünü açayım dedim ve gayri ihtiyari tarihine baktığımda 1 gün önce bittiğini gördüm.

Çok şaşırdım ve nasıl yani diye düşündüm. Benimle dalga geçiyor olmalılar? o ürünü ben almasaydım 1 saat sonra ürün iade edilecek, yani imha edilecek.Marka bir ürün olmasaydı, tarihini değiştiriyorlardır diyebilirdim. Fakat o üründe hiç ihtimal vermiyorum ki öyle bir şeyle uğraşsınlar.İndirim adı altında 1 saat sonra çöpe gidecek bir ürünü sen kalk bu halka sat!Nerede ticari ahlak ? Size bu kadar sahip çıkılmış, bilmem kaç bin tane şubeni bu halk sayesinde açmışsın ve 1 saat sonra çöpe gidecek ürünü bana satıyorsun.İşin bir diğer ilginç yanı bu olay sürekli yapılıyor.Kızdım ve nedir bu durum diye hesap sormak düşüncesiyle mağazaya gittim. Kasiyer kıza dün aldım bu gün tarihi geçti “ dikkatiniz den mi kaçtı acaba” dedim.

Gayet net, kendinden emin bir şekilde o yüzden indirimliydi dedi.

Ben biraz kızdım tabiki, iade alalım deseler de “istemiyorum alın sizde kalsın sizinkiler yesin bu ürünü” deyip çıktım.Kasiyerin burada bir suçu yok. O tamamen emekçi, hem de 2-3 kişinin yapması gereken işi tek başına yapıyor. Zincir sisteminde kurumsal olan bu markalar, iş personele geldiğinde hiçte kurumsal bir prensiple çalışma uygulaması yönettiklerini düşünmüyorum.Sonra her alışverişimde sunulan teklife, tarihi ne zaman bitiyor diye sordum. Yaklaşık 4 veya 5 defa daha denk geldim ve hep o gün son gündü. Yalnızca bir defa yarın bitiyor dedi kasiyer, onu da hangi manada söyledi bilemedim, saat 24.00’ü baz aldı sanırım. Ara sıra rafta farklı etiket kasada farklı fiyat olayına denk gelsem de personelin gözünden kaçmıştır diye düşünüp önemsemedim. Çünkü kör değilim görüyorum nasıl çalıştıklarını.Ben olsam müşteriye bunu teklif edermiydim? Sanmıyorum tepkimi koyardım net bir şekilde her halde. Ama “abi al ya bir şey olmaz ne olacak ki” diye de rahat bir şekilde bu olayı normalleştiremezdim.Uzun lafın kısası..

Bu halk seni bir yerlere getirsin, sen kalk ertesi gün çöpe gidecek ürünü sat, tekelleşmeye doğru koş!Millete, iade edeceğiniz ürünü indirimli diye satmayı mı layık görüyorsunuz?

Tek Kelimeyle AYIP.


 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • AHMET CANDIR
  1 yıl önce
  BEN BU MARKETLERDEN ALIŞ VERİŞ ETMİYORUM, ÇÜNKÜ MALLAR KALİTESİZ VE SAĞLIKSIZ, BENİM VE AİLEMİN SAĞLIĞILI DAHA ÖNEMLİ, MECBUR DEĞİLSİNİZ,ZATEN SATILAN SAĞLIKSIZ GIDALARDAN İNSANLAR DAHA ÇOK HASTA OLACAKTIR,
 • .HİLMİ KURTOĞLU
  1 yıl önce
  BİZİM BAKKALIMIZ MARKETİMİZ HER DAİM İYİDİR ZOR DA OLSA......
 • ilyas
  1 yıl önce
  bende aldım sonra iade ettim
 • ilyas
  1 yıl önce
  yemin ediyorum denk geldim