AYHAN EDEROĞLU

AYHAN EDEROĞLU

Menemen Haber Gazetesi

Menemen Haber Gazetesi 1 Yaşında

20 Aralık 2019 - 14:24 - Güncelleme: 20 Aralık 2019 - 17:05

MENEMEN HABER GAZETESİ 1 YAŞINDA!
Merhaba değerli MENEMEN HABER okuyucuları, bugün Menemen Haber açılalı tam 365 gün oldu.  İlk köşe yazımda kendimden bahsetmenin zamanı geldi sanırım. İsmim Ayhan Ederoğlu, 1988 Menemen doğumluyum. İlkokul ve liseyi Menemen’de okuduktan sonra Üniversiteyi Antalya’da Bilgisayar Programcısı olarak bitirdim. Okurken aynı zamanda bir yerel gazetede ’de çalışarak deneyim kazanmıştım.  Kıbrıs’ta askerliğimi tamamladıktan sonra Menemen’e TURPA Emlak’ın şubesini açtım ve halen müşterilerime hizmet vermeye devam etmekteyim.Tüm süreç boyunca Menemen’in haberlerini Menemen’in Sesi’nden takip ediyordum. Antalya Korkuteli’nde bile çalıştığım gazete dahil toplamda 3 gazete olması Menemenin bu konuda yetersiz olduğunu düşündürtmüştü. Bu yüzden Menemen’e 2. Gazete fikri her zaman planlarımın arasında oldu. Bugün dönüp geçmişe baktığımda ve maillerimi karıştırdığımda 2010 yılında bile birçok matbaa ve ajansla görüşüp pazarlıklar yaptığımı görüyorum.  Zaman çabuk geçiyor. Günümüzde yazılı basının yerini görsel ve dijital basının almasından dolayı 2019 yılı başında gerçek anlamda yasal internet gazetesinin ilk adımını attım.Başlangıçta çevreden birçok olumsuz yorum ve tavsiyede bulunanlar oldu. Haksızda değillerdi çünkü ilk etapta hiçbir maddi getirisi olmayan, sürekli emek ve fedakarlık isteyen bir sektöre giriyordum. Alışmak tabi ki çok zor oldu. Bilgisayar başında sabahlayıp uyuya kaldığım çok geceler oldu. Ben dahil 5 editör olarak başladığımız bu yolda sayımız giderek azaldı ama başarı konusunda çok ciddi bir yol aldık. İstatistiklere baktığımızda Google güncel verilerine göre haberlerimiz 2,5 milyon okunma sayısına ulaşmış, ayrıca İhlas Haber Ajansı ( İHA ) Menemen Temsilcisi olarak Menemen ile ilgili ulusal basında yapmış olduğum haberler yaklaşık olarak 45 Milyon okunma/izlenme rakamlarına ulaşmıştır. Bu süreçte hem haber yapmak hem de diğer işlerimi yürütmek kolay olmadı.1. Senemizi dolduğumuz bu günlerde yaşadığımız sevinç ve üzüntülerimizi siz değerli okuyucularımızla paylaşmak isteriz. Takdir edersiniz ki hem yazılı hem görsel basında en önemli unsur tarafsız olabilmek ve tarafsız kalabilmektir. Bu yola çıkarken koyduğumuz hedeflere tek tek ulaşırken tarafsız ilkesini de hiç bozmadık. Bu durum karşısında okurlarımız ve Menemen’de oturmayıp görev icabı burada olan birçok kişiden  takdir  ve destek görürken, ilçenin kanaat önderleri  tarafından deyim yerindeyse görmezden geliniyor. Maalesef yerel basına verilmeyen değer gösterilmeyen saygı, İzmir basınına kat ve kat gidiyor. Bu da ilçemize hizmet etmek isteyen basın kuruluşu olarak tarafsız olanın cezalandırıldığı izlenimini vermektedir. Menemen Haber Gazetesi olarak gereken desteği göremesekte eskisinden daha azimli bir şekilde siz okurlarımıza en doğru haberi ulaştırabilmek için ayakta kalabildiğimiz müddetçe mücadele edeceğiz.Vaktiyle bir derviş suya düşen akrebi kurtarmak ister...

Elini uzatınca akrep sokar.

Derviş tekrar dener, akrep yine sokar.

Bunu görenler dayanamaz, dervişe:

"İyilik yapmak istediğin halde sana zarar verene daha ne diye yardım edersin?" der.

Dervişin cevabı mânidardır:

"Akrebin fıtratında sokmak var,

Benim fıtratımda ise yaratılanı sevmek, merhamet etmek.

O fıtratının gereğini yapıyor diye,

Ben niye fıtratımı değiştireyim ?”
 

Öyle akrepler görüyorum ki, daha elimi uzatmadan sokmaya kalkan. Ama dervişin dediği gibi olmak en iyisi.

 

Medya 4. Güçtür!.  Yasama, yürütme, yargıdan sonra medyanın dördüncü güç olarak görülmesinin sebebi, devletin bu 3 organının kamu adına denetlemesinden kaynaklanmaktadır. Medya devletin organlarında yapılan faaliyetleri halk adına denetleyerek aynı zamanda halka enformasyon verir. Halk da bu enformasyon sayesinde kendi geleceği hakkında bilgi sahibi olurken, devletin faaliyetlerini bir nevi denetlemiş olur.Fakat Medya, iktidar/Güç ilişkileriyle örülü mesajların verilmesinde bir araç rolü üstlendi. Çeşitli güçlerin tekeline girip, haber verme disiplinini kaybeden medya ile iktidar arasında organik ilişkiler oluştu. Devlete, iktidara, çok milletli şirketlere, kanaat önderlerine, reklâm verenlere karşı bağımsız olmayan bir medyanın 4. kuvvet olması söz konusu olamaz. Ayrıca örneği Menemen’de de mevcuttur.TEŞEKKÜRLER..


Menemen Haber okuyucularına, desteklerini esirgemeyen aileme, fikir danıştığım dostlarıma, Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak'a, sorumluluğu olmadığı halde sürekli bilgilendiren, destekleyen ve gündem toplantıları düzenleyen Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu’ya, Menemen İlçe Jandarma Ekiplerine, Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekiplerine, Menemen İlçe Emniyet Müdürü Hakan İncili’ye, İHA Ege Bölge Müdürü Özcan Aydın’a, İHA Ege Haber Müdürü Hakan Gözalan’a, Menemen Şoförler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu’na, Aliağa’dan yerel ve ulusal haber yapan İsmail Hakkı Ergün abime çok teşekkür ederim.Menemen Haber okuyucuları olarak sizlerin emeğe sahip çıkmaya devam edeceğinizden şüphemiz yok. Öz eleştiri yapmak gerekirse bazen haber yapılmasını istediğiniz konular gözden kaçabiliyor, kızıyor olabilirsiniz, haklısınız yetişemediğimiz vakitler olsa da telafi etmek için daha fazla özen göstereceğiz.

Uzun lafın kısası Menemen Haber Gazetesi ’de 1 yaşında, Kızım da!.

 

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Temizsoy Nakliyat
  2 yıl önce
  2019 en iyi firması seçilmiştir.
 • dostun
  2 yıl önce
  güzel kardeşim, mert kardeşim, sözünün eri dostum, doğrudan şaşmayan dostum. hakkını helal et gönül ister facede twitterde intagramda beğenmek yorum yapmak ama durumumuzu biliyorsun.
 • Fatmabsoy
  2 yıl önce
  Aradik koye geldi çocuklarımızın okul magduriyeti bu delikanli cozdu
 • Hikmet
  2 yıl önce
  Sizi istemezler barindirmazlar boşuna uğraşiyorsunuz. 1 sene geçmiş soyleyeli yine söylüyorum doğru soyleyeni dokuz koyden kovanlarla aşık atamazsiniz
 • Metin özcan
  2 yıl önce
  Tebrikler bu güzel çalışmanızdan dolayı başarılar dilerim menemen in haber ajansı.