FATİH KOÇ

FATİH KOÇ

Açık ve Net

Menemen Ne Bekliyor

19 Ocak 2021 - 17:34 - Güncelleme: 19 Ocak 2021 - 22:40

MENEMEN NE BEKLİYOR

Menemen belediyesinin en büyük önceliği, belediye bünyesine alınan yaklaşık  650 kişiden oluşan fazla işçiden kaynaklı hem belediyenin bütçe yükünün artmasına neden olan hem de verilmeyen maaşlar sorununun çözülmesi olacaktır. En acı tarafı bu işçiler içerisinde büyük oranda bankamatik memuru adı verilen haksız kazanç elde eden kesimin varlığıdır. Öncelik olarak bu kesimin belediye ile ilişiği kesilmeli, belediyeye bu sıkıntıları verenlerin tespit edilerek gerekli hukuksal çalışmaların yapılması gerekmektedir. İkinci olarak ailesini geçindirmek için fazladan belediye bünyesine katılan gerçekten işini yapan kesimin, belediye dışında başka bir alanda iş imkanı yaratılarak korunmasıdır. 

Uzun zamandır beklenen Menemen merkezde yer alan İlçenin en güzel yerlerinden biri olan eski Pazar yerinin inşaatının biran evvel çözüm bulunarak bitirilmesi, pazarcı esnafının mağduriyetinin giderilmesi olmalıdır. Menemen’in daha farklı projelerle değerlendirilmesi gereken bu alanda şimdiye kadar yapılmış çalışmalarla harcanmış belediyenin parasının yok olmaması için katlı pazar yeri olarak bitirilip halkın kullanımına açılmalıdır. Yapılan bu çalışmayla birlikte Menemen köylerine yetiştirdiği ürünleri haftanın her günü satabileceği pazar alanı içinde bir alan belirlenerek, çiftçilere yeni kazanç kapısı oluşturulurken, Menemenli vatandaşların hak ettiği doğal ürünlere her zaman ulaşmasının önü de açılmış olacaktır. Hem köylü kazanacak hem de vatandaş taze, daha uygun fiyatlarda ürünlere ulaşma imkanı bulacaktır.

Menemen’in kronik sorunları içerisinde yer alan kaldırım işgallerine, park bahçelerdeki izinsiz kent görünümünden uzak, düzensiz yapıların ortadan kaldırılması, halktan ihtiyaç ve taleplerle ilgili fikir alınarak park ve bahçelerin içerisinde bulunan çocuk oyun alanlarının tekrardan düzenlenerek halkın hizmetine açılması gerekmektedir. Vatandaşların ailecek zaman geçirebilecekleri yeni sosyal alanlar ve merkeze yakın bir alana millet bahçesi yapılmalıdır.
Yeni başkanın köyleri gezerek onlara yakın olduğunu hissettirmesi, sorunların belirlenip çözüm yolları geliştirmesi de gereklidir. Köylerde eskiden olduğu gibi çilek festivali, güreş v.b etkinlikler yapılmalıdır.

Menemen’in Gölpark’ı ilk canlılığına kavuşturulmalı, Fuar alanının düzenlenmesi, Hayvanat bahçesinin tekrar açılması ile birlikte. Fuar alanında her ay farklı bir sektörde fuar etkinliği yapılarak Menemen’e ilginin artmasını sağlamak, zamanla kaybolan Sanatsal, sosyal etkinliklere bu alanın da değerlendirilerek daha fazla yer verilmesi. Gölpark içinde yer alan Sosyal alanların işletmesini tekrardan belediyenin yapması ile halkın daha uygun fiyatlarla buralardan faydalanmasını sağlamak gereklidir. 

Menemen hızla gelişen bir ilçe; İzmir kuzey otoyolu, Çandarlı limanının varlığın, Kuzeyde Aliağa sanayisi, Menemen Deri sanayisi ve Plastik organize sanayisi, Güneyde Çiğli organize sanayisi, doğusunda Manisa sanayisinin varlığına dönük yeni modern ve kalıcı projeler geliştirilmeli, bu bölgeler üzerine ağ kurarak istihdamı artırma, yeni iş alanları yaratma çabasına girilmelidir. 

Modern şehirler yolları ve kaldırımlarıyla kendini belli eder. Sık sık çeşitli nedenlerle bozulan yolların bir ekip oluşturularak takibi yapılarak hemen onarılması,  Belediye başkanına sorunlarını aktarmak isteyen vatandaşların Kurulan bir birim vasıtasıyla sorunlarının dinlenmesi çözümü ile ilgili çalışmalar yapılması ve kendilerine mutlaka geri dönüş yapılacak bir sistemin kurulması gerekmektedir. Böylece vatandaş da başkanla bir bağ kurmanın ve değer görmenin huzuruna kavuşacaktır.

Şehir planlaması konusunda yetkin olabilecek bir kişi belediye kadrosuna katılarak, Şehrin yapılanması ve genişlemesinde çalışmalar yapılarak, kentsel dönüşüm adı altında dar olan sokaklarda yıkılan binaların yerine daha büyük yapılara izin verilmemesi, sellenme gibi oluşabilecek doğal afetlere karşı riski en aza indirecek çalışmalar yapılması, ilçenin gelişimi ile alakalı araştırma ve çalışmalarla modern şehir vizyonu yakalanmalıdır.
Üniversiteler kurulduğu il, ilçe veya beldelerde büyük değişime ve gelişime olanak sağlar. Menemen Seyrek de yer alan Bakırçay Üniversitesinin nimetlerinden en iyi şekilde yararlanmak için ileriye dönük projeler yapılması gerekmektedir. Birkaç yıl içerisinden 10.000 den fazla öğrenciyi aşması beklenen Bakırçay Üniversitesi öğrencilerini Menemen içine çekmek için Merkeze yakın bir alanda arazi tahsisiyle KYK’nın kurulmasının sağlanması, Seyrekle Menemen merkez arasına hatlar kurulması ve hatta tramvayla öğrenci akışını sağlamak gerekmektedir. Her bir öğrencinin İlçe ekonomisine 1000 TL Katkı sağlayacağını düşünürsek Aylık 10 milyon TL Menemen ekonomisine girdi sağlanabilir. Buda esnafın kalkınması, yeni iş alanlarının doğması, istihdamın artması ve İlçenin refah seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır. En kısa sürede ileriye dönük bu çalışmaların planlanması ve faaliyete geçilmesi de Menemen’in geleceği için önemlidir. 

Menemen semt garajının taşınmasıyla ilçenin gelişme yönünün belirlenmesi, boşalan alanın altına otopark, üstünün bir kısmına büyük yeni bir meydan Menemen ekonomisine katkı sağlayacak bir AVM ile birlikte kanal etrafının düzenlenmesiyle kanal çevresinin çehresinin düzenlenerek, kafeler, küçük alışveriş alanları ile yeni bir rekrasyon alanı yaratılmalıdır. Eski sanayi sitesinin başka yere taşınarak bölgenin farklı projelerle ekonomiye kazandırılması ve İlçenin silueti açısından değişmesi de gerekmektedir. 

Kurulabilecek bir proje ekibiyle İlçenin her bir köşesine gidilmeli, ihtiyaçlar belirlenmeli, projeler geliştirilmeli. Uygulanması için çözümler üretilmelidir. 
Menemen Belediye binası çevresinde yer alan taş han, Mahkeme camii, gazez camii ve yanı başında yıkılmaya yüz tutmuş çarşısı,  türbeleri ile bir külliye olan alanı ve hemen çevresindeki eski evleri kültür bakanlığıyla iletişime geçerek bir projeyle turizme kazandırılması da Menemen’in turizm potansiyelini ortaya çıkaracak, imajını artıracaktır.
Unutulmamalıdır ki; Belediyecilik uzağı yakın etmek, zoru kolaylaştırmak, vatandaşa hizmet etmektir. Menemen Hizmet bekliyor…

UZMAN COĞRAFYACI
       FATİH KOÇ

 

YORUMLAR

 • 11 Yorum
 • Nur
  2 ay önce
  İlçemizin sorunlarını gerçekten çok iyi özetlemiş ve muhteşem çözüm önerileri sunmuşsunuz. Kaleminize sağlık. İnaniyorum ki zamanla Asarlık'a dair sorunlar ve önerilere de yer vereceksiniz ????
 • xxx
  3 ay önce
  disipline ve kaliteye ihtiyaci var bence bunu yaratmak lazim.....bahceni meyveni camini garajini kaliteli yarat kalite bulur seni .....
 • Kemal bey
  3 ay önce
  Fatih bey menemenin sorunlarını sesli bir şekilde dile getirmeniz sorunların çözülmesi için bir adım olmasını temenni ediyorum..
 • Gülizar kara
  3 ay önce
  Menemen de hizmet edecek bir başkan istiyoruz. gerçekten hizmet eden kim olursa olsun gönlümüzün başkanı olur.
 • Mehmet bey
  3 ay önce
  Değerli kardeşim eline emeğine sağlık güzel konulara el atmışsın. Malesef Menemen de biriken sorunlar çok, inşallah güzel çalışmalar yapılır. Koyunderede de kapalı bir pazar yerine ihtiyaç var bu konuyu da yazmanızı isterim. Teşekkür ederim. Kaleminize sağlık
 • Ömer
  3 ay önce
  Helal olsun hocam menemenin sesi oldunuz teşekkür ederiz
 • Ömer
  3 ay önce
  Helal olsun hocam menemenin sesi oldunuz teşekkür ederiz
 • Nevzat sümer saygılar
  3 ay önce
  Senin allhina kurban halkın sesi olacaksın bide bunlar bi gürseler inşallah senin sayende görürler halkın sesi olacaksın sen hocam taktir ve teşekürler düşünceni ve düşüncemi yazdigin için var ol
 • Veli hasgül
  3 ay önce
  Bir de yeterli oy alıp halkın nazarında seçilmiş olması ...
 • Özlem
  3 ay önce
  Çok doğru konulara deginmissiniz menemimizin en güzel yerleri perişan durumda
 • Gamze balcı
  3 ay önce
  Okudukça Menemenin ne çok problemi olduğunu daha iyi anladım. Tesbitleriniz ve çözüm önerileriniz çok yerinde inşaallah yeni başkan bunları bilir idrak eder ve çözüm bulur.