PRENSLER VE PRENSESLER
Nakiye Yücel

Nakiye Yücel

PRENSLER VE PRENSESLER

14 Nisan 2019 - 00:35

PRENSLER VE PRENSESLER

Bugünkü yazımı farkında olmasalar da günümüz anne babalarının kendi kafalarındaki ideal çocuğu yetiştirme amacıyla fazla koruyucu davranıp, kaygılarını yükseltip bu kaygı sebebiyle çocuklarının karşılaşabileceği tüm engelleri temizleyerek onları "hazırcı çocuk" durumuna getirmeleri üzerine yazıyorum. Çoğunlukla anne ve babalar internetten nasıl iyi ebeveyn olacaklarını ve çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini araştırıp öğreniyorlar. İnternette paylaşılanları ne kadar doğru olduğunu bilmeden kendilerini prens ve prenses zanneden çocuklar yetiştiriyorlar.

Çocukluklarında gerçekleştiremedikleri hayallerini dünyaya getirdikleri evlatlarının yapabilmesini arzuluyorlar. Mesela, çocukken bale yapmak istemiş fakat yapamamış ya da gitar çalmak istemiş ama çalamamış veya kendi çocuğunu başkasının çocuğuyla kıyaslayıp "onun çocuğu yapıyorsa benimki de yapmalı " diye düşünüp dar bir bütçeye sahip olmasına rağmen çocuğunun her istediğini yerine getirmek isteyebiliyor. Böyle yetişen çocuklar dünyanın kendi eksenleri etrafında döndüğünü zannediyor. Ve karşısındakilerden mükemmellik bekleyip asla mutlu olamıyor. Çocukları küçücük yaşta büyük bir yarışa sokuyor, doyumsuz, hevessiz ve her şey önlerine serildiği için hedefi olmayan çocuklar yetişiyor.
Her çocuk kedi yetenekleriyle özeldir. Onları kendine has özellikleriyle hayata hazırlarsak emin olun çok daha mutlu nesiller yetişecektir. Mükemmel ya da kusursuz olmalarını beklemezsek çocukluktan itibaren hataları, kusurları ve eksikleriyle öğrenmelerine izin verirsek göreceksiniz ki temelleri sağlam ve istediklerini bilen bireyler haline geleceklerdir. Onları önemseyin değer verdiğinizi ve her zaman arkalarında olduğunuz hissettirin ama asla yaşantılarını rekabet haline getirmeyin. Tabi ki bunlar sadece benim düşüncelerim. Sevgiyle kalın...

YORUMLAR

  • 1 Yorum