Merve AKSEL

Merve AKSEL


SAHİPSİZ KALAN MENEMEN

25 Mart 2019 - 01:17

SAHİPSİZ KALAN MENEMEN


Son günlerde Menemen’deki gelişmeler pek iç açıcı olmamakla beraber mevcut Belediye Başkanı Sayın Tahir Şahin’in görev süresi bitmesine günler kala Menemen’in iyice sahipsiz kaldığı görünmekte.

Belediye ye Alınan Yüzlerce İşçi


Belediyeye son günlerde yüzlerce işçi alındı, işsizliğin önüne geçme konusunda doğru bir adım ama bir masanın önünde 3-4 kişi duruyor nasıl olacak bu iş? Peki ya alınan işçiler daha sonra gelen Belediye Başkanı tarafından çıkartılırsa o işçilerin hayalleriyle, duygularıyla oynanmış olmayacak mı? Böyle bir durum olursa sonunu düşünmek bile istemiyorum o işçinin ailesi perişan olur. Bir işe girebilmek için bu ülkede insanlar alacakları belki de 5-6 aylık maaşlarını aracı olana veriyor. Sırf bir işi olsun diye, gözleri de bu parayı görmüyor bile.

Belediye Çalışanlarının Maaşları


Menemen Belediye işçilerinin maaşlarının arttığını hepimiz biliyoruz peki artan maaşlar gerçekten yatıyor mu? Yoksa asgari ücret mi yatıyor? Benim duyumlarıma göre maaşlarda artış sözde oldu özde yapılan bir değişiklik şu anlık olmamak ile beraber ikramiyeler de hayal. ( Belediye işçilerinden yazıyı okuyanlar olursa yorum kısmına yazarlarsa daha bilgilendirici olur)

Menemen’in Yoğurdu Değil Çöpü Meşhur


Neredeyse son 1 aydır her yer çöp doldu ve belediye temizlik işçileri eskisi kadar sık görünmüyor benim gördüğüm kadarıyla birkaç tane bayan temizlik işçisi işinin başında. Mahallelerde çöpler yığılı toplayan yok. Bunu buraya yazmak bile ayıp ama ne yapalım yazmayalım mı? İstisnasız tüm mahallelerde çöpler birikmiş durumda ve bugün yaşadığım bir hadiseyi anlatayım. Çöpünü dökmek isteyen bir komşum konteyner e yanaşmakta güçlük çekti ve bir şekilde çöp kovasını dağ gibi olan çöp konteynerine ters çevirdi ve çöplerin hepsi yere döküldü. Adamcağız utandı ve göz göze geldik mahcup oldu yere çöp atmış gibi hisseti, tek cevabım sen gene iyi yaklaştın ben nasıl yaklaşacağım oldu. Menemen bunu hak etti mi?

Menemen Özelleşiyor Mu?


Birçok söylenti dolaşmaya başladı fakat gerçekliği konusunda kesin bilgiler bulunmuyor. Bunları sıralamak gerekirse Menemen özelleşiyor mu sorusu akıllara gelebilir ya da aslında özelleşince daha mı iyi hizmet alacağız? Menemen Tepe Sosyal Tesisleri, Migros’un yanındaki boş bahçe, Gölpark kafeteryaları, Park Kafe ve daha birçok söylenti.  Son günlerdeki Menemen’de en çok konuşulan iddialar arasındadır. İyi mi olacak kötü mü olacak bilinmez ama şöylede bir gerçek var özelleşen her işletme hizmetini daha da arttırıyor. Fakat belediyenin elinden çıkıp şahsa geçmesi doğrumu tartışılır.

 

Menemen Perşembe Pazarı ve Tepe Sosyal Tesisleri’ndeki Şelale Yapımı


Birkaç yıl önce direklere asılı olarak gördüğümüz şelale projesini bir türlü bu gözler ile göremedik. Şuan tek gördüğümüz beton yığını. Hayallerimiz vardı teleferiğe binecek Menemen’i tepeden görecektik.  Menemen i teleferik ile göremeyeceğiz belki ama Hıdırpete ( Atatürk ) mahallesinden eşsiz manzarasını görebiliriz. Ağaçlarımız vardı Hıdırtepe de şimdi ise orada binalar yükseliyor.

Menemen Perşembe Pazarı yapım çalışmaları son hız devam ederken  bir anda durdu. Ya da ben yanlış görüyorum.  Yazık oldu pazarcılara ve pazara giden bizlere sadece ıslandık ve üşüdük. Aliağa’yı örnek alalım neredeyse her dönem Belediye Başkanı değişiyor ve 5 yıl görev yapıyorlar ama 5 yılda her şeyi yapıyorlar. Bizim bir pazarımız bile yok. Pazar pazarını çok saymak istemiyorum en azından katlı bir yer yapılabilirdi ama şuan gece kondu gibi gözüküyor. Son olarak Perşembe pazarı ile ilgili söylemek istediklerim pazarcılardan istenen TEZGAH ücreti muammasıydı sonu tatlıya bağlandı.

MENEMEN'İN YOLLARI


Menemen’in yollarını ele alacak olursak çok bakımsız kaldı. Her yer neredeyse delik deşik desek haksızlık yapmayız sanırım. Kaldırımların genişlemesi esnafın işine yaradı ama yayalar hala yoldan yürüyor. Ayrıca bebek arabasıyla çarşıda yürümeye çalışın bakalım ne olacak. İşinde profesyonel olan kişilerin döşeyeceği parke taşı asfalttan kat ve kat daha iyidir. Sebebi parke taşlarının arasındaki boşluklardan su toprak ile kavuşabilir ama asfalt atıldığında hem görüntü itibari ile hem de yağmur suyunun toprak ile buluşmasını engellemesi ile pek sağlıklı değil. Ayrıca rengarenk parke taşlarımı yoksa her tarafı yamalı asfalt görüntüsü ?

Cumhuriyet Meydanı eskiden ağaçlıktı şimdi ise kurak bir çöl. En azından ağaç gölgesi vardı karamsar olmayalım belki yeni Belediye Başkanımız ağaçlandırır ve bir gölgemiz olur. Kışın rüzgar ve yağmurdan yazın ise güneşten durulmuyor.Menemen spor bizim mi yoksa değil mi? Belediyeye mi ait yoksa Sayın Tahir Şahin Beye mi ait ?( Konu hakkında net bilgisi olan varsa lütfen yorumlara yazsın)

 

Eklemek istediğim son cümlem Belediye Başkanımız Tahir Şahin Bey Cumhuriyet Halk Partisinden aday gösterilmedi ama bunu biz yapmadık. Neden ceremesini biz çekiyoruz? Yeni gelecek olan Belediye Başkanına Allah sabır ve güç kuvvet versin. Bazı şeyleri düzeltip yoluna koyması bayağı bir zaman alacak. İnşallah Menemen’e en iyi hizmet edecek ve yenilikler getirecek olan aday Belediye Başkanımız olur.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Menemen Sevdalısı
  2 yıl önce
  Biraz daha araştırın çoooook şeyler çıkar Gerçektende sahipsiz menemen
 • Mehmet
  2 yıl önce
  Kimin ağzını açsanız arabada aks kalmamış yollar berbat zaten hizmette yok anlaşılan oki çalışmaktan yorulmayanlar yoruldu. Yaşlananı devlet bile emekli ediyor. Ama menemenliler 20 yıldır ortaya bir şey koyamayan insanları emekli edemiyor demekki halkında bir çıkarı var ne demek istediğimi anlayan anladı
 • tonguç gür
  2 yıl önce
  aile şirketi belediyeciliğinin çöküşü ve aslı olan akp ye dönişmesi.
 • Ali bostancıoğlu
  2 yıl önce
  Yoksa otomatik olarak mı geliyor herhalde otomatik şimdi de baska reklam ama en azından siyasi değil
 • Ali bostancıoğlu
  2 yıl önce
  Neden? Narlıdere belediye başkan adayını, farklı bir konuyu içeren bir yazının tamda ortasında paylaştınız. Merve hanım kardeşim
 • Hilal Erdoğdu
  2 yıl önce
  Bu Kadar güzel, içten ve nokta atışı bir köşe yazısına kimsenin birşey yazmaması ne garip. Çekiniyor insanlar ama Neyden ? Gerçeklerden. yazılarınızın devamını bekliyoruz.