Kadına yönelik şiddete Hayır !
Benay Çalışan

Benay Çalışan

Kadına yönelik şiddete Hayır !

28 Kasım 2019 - 01:50

Kadına yönelik şiddete HAYIR !


25 Kasım Kadına yönelik şiddete hayır deme günü olarak belirlenen bir gün. Elbette bir kadın olarak böyle bir günün olması bile iç acıtıcı ve üzücü. Böyle bir gün olmalı mı? Yada olmasına iten nedenler nelerdi? Bu günü kadınlar mı yoksa erkekler mi anmalı? İşte bu soruların cevabını aramak zaten bizi sonuca götürür. Konuyu detaylı inceleyince sorunun sadece kadını değil toplumu ilgilendirdiği görülüyor. Aslında bu sorunu sadece kadınlara atfetmek belki de yapılan bir yanlıştır. Çünkü içsel dürtülerine sahip olamayan ve kendini sadece güç kullanarak ifade eden bir erkeğin zihinsel ve psikolojik yapısını incelemeliyiz. İşte bu bağlamda sorunun sadece kadını değil erkeği de ilgilendirdiği görülüyor. Erkeğin kendini egemen gördüğü bir toplumda kadının ezildiği bir gerçektir. Kabuğunu kırmaya çalışan kadın erkek tarafından baskı ve şiddet ile bastırılıyor ve kadının düşünce özgürlüğü yok sayılıyor. Böyle bir toplumda kadına şiddet konusunu işlemek adeta can yakıcı.

        Kadına yönelik şiddet her geçen gün çoğalmaktadır. Ne yazık ki birçok kadın şiddet görüp, baskı altında ezilip ve birçoğu da hunharca öldürülüyor. Sadece fiziksel şiddete değil, psikolojik şiddet gören birçok kadın mevcuttur. Evine kapatılıp, ekonomik özgürlüğü kısıtlanan, kendini ifade etmesine izin verilmeyen ve hatta sözlü şiddete maruz kalan birçok kadın var. Bunlar yetmezmiş gibi kadın sadece cinsel obje olarak görülüyor. Erken yaşta evliliğe zorlanan, tecavüze uğrayıp susturulan ve öldürülen, eğitim hakkından mahrum bırakılan kadınlarımız var. Bu sorunların temeline inmek altında yatan sorunları incelemek gerekir. Bu sorunların temelini acaba çocuklarımızı yetiştirirken mi yapıyoruz? sorusu aklıma geliyor. Yani biz erkekleri çocukluktan itibaren yetiştirirken hep farklı bakış açısıyla yetiştiriyoruz. Erkek kız çocuğundan daha üstün tutuluyor. Buda erkeğe farklı bir özgüven veriyor. Önce bunu değiştirmeliyiz. Kız çocuğunun da bir birey olduğu toplumumuzda artık kabul edilmeli.

        Birçok sivil toplum örgütleri bu konuda çalışmalar yapmakta ve çözüm bulma çabasındalar. Yine de yeterli olmamakta. Bu konuda eğitime daha çok destek verilmeli diye düşünüyorum .Çünkü eğitilmiş bir toplum kadınına daha çok değer verir düşüncesindeyim .Artık erkeğin egemen olduğu bir toplumda değil ,kadınlarında kendini ifade etme özgürlüğünün olduğu ,refah ,eşitlikçi, bir toplumda yaşamak gerektiğini düşünüyorum .

Kadına şiddete HAYIR ! diyorum...

      Dünya 'da, Türkiye 'de ve yaşadığım şehir olan Menemen 'de sivil toplum örgütleri 25 Kasım'da "Kadına yönelik şiddete hayır" kapsamında yürüyüşler yaptılar.
Menemen Belediyesi tarafından hazırlanan " Şiddet ve Haklarımız “ paneli yapıldı. Bu panele katılan ve destekleyen tüm sivil tüm sivil toplum örgütlerini ve destekçileri tebrik ediyorum.

    Kadına yönelik şiddete HAYIR! diyorum...


Benay Çalışan
26.11.2019

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum