Ne KPSS ne de diploma şartı var! Ayda 50.000 TL maaş verilecek: Başvuru şartları açıklandı

Aylık 50.000 TL maaşla binlerce işçiye ihtiyaç var. Üstelik diploma veya KPSS konusunda endişelenmenize gerek yok. İş arıyorsanız eğer bu fırsatı kaçırmayın. İyi maaşlı bir iş ve rahat koşullar bulunmakta. İşte bu konuyla ilgili ayrıntılar...

Ne KPSS ne de diploma şartı var! Ayda 50.000 TL maaş verilecek: Başvuru şartları açıklandı
20 Kasım 2023 - 22:49

Hayat pahalılığının artması nedeniyle artık insanlar iş seçtikleri süreçte en çok maaşa dikkat ediyor. Ayrıca bazı mesleklerde maaşın ötesinde rahat işler aradıkları için tam zamanlı çalışan bulunmamaktadır. Öyle ki bu işten aylık geliri 50.000 lira olmasına rağmen eleman bulamıyor. Ayrıca diploma veya KPSS şartının olmaması herkesin çalışabileceği anlamına gelmekte. Ancak bu durum sektördeki işgücü açığını kapatmaya yetmiyor.

VASIFSIZ - VASIFSIZ İŞÇİ DE YOK!

İstanbul İnşaatçılar Derneği'nde (İNDER) genel sekreterlik görevinde bulunan Kubilay Salihvatandaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Vasıfsız veya vasıflı işçi yok. Demir işçisi, beton işçisi, duvarcı, elektrikçi yok. Geçen yıl maaşlara yüzde 400 oranında zam yapılmasına rağmen hâlâ işveren bulamadık. Bir ustanın günlüğünün fiyatı şu anda 3.000 ila 3.500 lira arasında. Tek başına çimento taşıyan birinin günlüğü bile 1500'den 2000'e kadar. Bir de gıda ve SGK var. Ama para ödeseniz bile bulamazsınız. Mühendislere ise ayda 20.000 ile 25.000 lira arasında maaş veriliyor. Gençler orta düzey yönetici olmak istemedikleri için bu alanı sevmiyorlar" şeklinde konuştu.

İşgücü açığının nedenlerinden birini aktaran Kubilay Salihvatandaş, şunları söyledi:

“Yurtdışında iş yapan girişimciler de buradan çok sayıda işçi alıyor. Ücretler dövizle ödendiği için işçiler oraya gitmeyi tercih ediyorlar. Avrupa ülkelerinde grup kurup iş kuranlar da var. Bu nedenle işgücü ciddi sıkıntı yaşıyor”

Salihvatandaş, vatandaşların çaresizce vinç operatörü arayışında olduğunu ancak aylık geliri 30 bin lira gibi bir rakamın olmasına rağmen yeterli işçinin bulunmadığını anlattı. Eğitimli ve eğitimli personelin sahada yer almayacağı belirtilmesine rağmen yeni operatörlerin kazalara neden olduğunu açıkladı.

Ayrıca bir duvar ustasının günlük maaşı 3 bin ile 3 bin 500 lira arasında değiştiği belirten Salihvatandaş, çimento taşıma işçisinin günlük maaşı ise 1.500 ile 2 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum