Bu meyveden günde 8 adet yiyende hastalıktan eser kalmıyor! Alzheimerı maziye gömüyor

Tüketmeyi en çok sevdiğimiz yiyeceklerden biri olan çilek, sağlığa olan faydaları açısından her zaman etkileyicidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, günde yalnızca sekiz çilek tüketmek demans ve Alzheimer hastalığı riskinizi azaltabilir. Araştırmanın detayları şu şekilde...

Bu meyveden günde 8 adet yiyende hastalıktan eser kalmıyor! Alzheimerı maziye gömüyor
20 Kasım 2023 - 22:04

Çilek tüketmeyi sevdiğimiz son derece faydalı besinlerden biridir. Çileklerin içerdiği vitaminler temelde birçok sorunu çözer. ABD'li araştırmacılara göre günde sadece sekiz çilek yemek demans ve Alzheimer hastalığı riskini azaltabiliyor. Detaylar burada...

Günde sadece 8 çilek yerseniz...

NDTV'ye göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Cincinnati Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, gün içinde sekiz çilek tüketiminin depresyon ve demansı önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar ayrıca 12 hafta her gün bir porsiyon kadar çilek yemenin aşırı kilolu orta yaşlı yetişkinlerde ruh halini iyileştirdiğini, hafıza sorunlarını azalttığını ve depresyon belirtilerini azalttığını söylediler.

Araştırmacılar, keşiflerinin aynı zamanda şu anda bilinen bir tedavisi bulunmayan demans ve Alzheimer hastalığı riskinin azaltılmasına da yardımcı olabileceğini söylüyor.

Çileğin faydaları nelerdir

Çileğin faydaları nelerdir?

1. Kalp sağlığınızı korur

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Binlerce insan üzerinde yapılan geniş bir gözlemsel çalışma, çilek yemenin kalp hastalığından ölüm riskini azalttığını buldu.

2. Doğru kan şekeri seviyeleri

Karbonhidratlar sindirildiğinde vücut onları basit şekerlere ayırır, kan dolaşımına salar. Kan şekerinin düzenlenmesindeki dengesizlikler ve şekerden zengin beslenme obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı riskini artırır. Çilek, glikozun sindirimini yavaşlatır ve insülin artışlarını azaltır.

3. Kandaki antioksidan durumunu iyileştirir

4. Oksidatif stresi azaltır

5. İnflamasyonu yani iltihaplanmayı azaltır

6. LDL (kötü) kolesterolde zararlı oksidasyonunu düşürür

YORUMLAR

  • 0 Yorum