KESK'in zam teklifi belli oldu

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, görüşülecek olan toplu iş sözleşmesi öncesi hükumete verecekleri teklifi açıkladı. Buna göre tüm kamu çalışanlarına 2020 yılı için yüzde 38, 2021 yılı için ise enflasyon farkı ve yüzde 3 zam isteyeceklerini söyledi.

KESK'in zam teklifi belli oldu
23 Temmuz 2019 - 13:11 - Güncelleme: 23 Temmuz 2019 - 13:19

Kamu kurumlarında görev yapan tüm personellerin gözü, hükümet ve sendikalar arasında yapılacak olan toplu iş sözleşmelerine çevrildi. Bir çok memur sendikası hükümete verecekleri zam tekliflerini açıklamaya başladı. Zaten hali hazırda gerçek enflasyon zammını alamayan memurların maaşlarının alım gücü oldukça düştü. Hükümetin özellikle düz memur diye tabir edilen genel idari hizmetler sınıfındaki memurlara neredeyse hiç zam yapmaması, alım gücünü oldukça düşürdü. Asgari ücretle memur maaşları arasındaki farkın giderek azaldığı ülkemizde, memurların tek isteği maaşlarına yapılacak olan bir iyileştirme. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde sunacağı teklifi hazırladı. KESK, 2020 yılı için toplam yüzde 38 artış talebinde bulundu.
KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Ankara'da bir otelde düzenlenen basın toplantısında, konfederasyonun TİS taleplerini açıkladı.
Gezen, hazırlanan teklifte, yoksulluk sınırındaki artış oranının maaş artışında temel alınmasını istediklerini belirtti.
En düşük memur maaşının Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç 4 bin 222 liraya çıkarılmasını istediklerini belirten Gezen, eş yardımının 478 liraya çıkarılmasını ve her bir çocuk için 500 lira ödenmesini talep ettiklerini dile getirdi.
Tüm kamu çalışanları için yıllık 2 bin lira yakacak yardımı talebinde bulunduklarını belirten Gezen, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı istediklerini kaydetti.
Gezen, sahibi kamu çalışanları olan teklifi, yarın Devlet Personel Başkanlığına sunacaklarını bildirdi.
KESK'in teklifinde ayrıca tüm kamu personeline Türkiye genelinde toplu ulaşım araçlarında geçerli aylık abonman kartı verilmesi, yılda iki kez brüt asgari ücret tutarında ikramiye ödenmesi, asgari ücretin vergi dışı bırakılması, zorunlu BES kesintisinin kaldırılması, kadın çalışanların 20, erkek çalışanların 25 hizmet yılını tamamladıklarında talep etmeleri halinde emekliliğe hak kazanması maddeleri yer alıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum