Kalp ve Akciğerine yapışık tümör çıkarıldı

Karabağlar'da kalbine ve akciğerine yapışık halde 8 santimlik tümör bulunan hasta başarıyla ameliyat edildi.

Kalp ve Akciğerine yapışık tümör çıkarıldı

Karabağlar'da kalbine ve akciğerine yapışık halde 8 santimlik tümör bulunan hasta başarıyla ameliyat edildi.

Kalp ve Akciğerine yapışık tümör çıkarıldı
23 Temmuz 2019 - 12:43

İzmir Karabağlar ilçesinde yaşayan Tayfun Öztürk isimli vatandaş bundan 5 yıl önce mide rahatsızlığı sebebiyle hastaneye başvurdu. İnşaat operatörü olarak çalışan ve 2 çocuk babası olan Öztürk'ün midesinde tümör olduğu tespit edildi. Bir devlet hastanesinde yapılan ameliyat sonrası Öztürk'ün midesinde ki tümör çıkarıldı ve taburcu edildi. 2 çocuk sahibi olan ve 1 çocuğunun da doğmasını bekleyen Öztürk geçtiğimiz aylarda rutin kontrolleri için yeniden hastaneye başvurdu. Burada yapılan tetkiklerin ardından midesi ve akciğerine yapışık halde tümör bulunduğu tespit edildi. Hastane doktorları yeni tümörün çok riskli bir bölgede yer aldığını söylerek ameliyat edemeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine Öztürk, Medical Park İzmir Hastanesine başvurdu. 

Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi ve Kardiyoloji Bölümü doktorları Tayfun Öztürk'ü ameliyat etti. Ameliyatla 8 santimlik kitle çıkartıldı. 

Op. Dr. Mutlu Ünver, zorlu operasyon hakkında bilgi vererek, "4 yıl önce de mide tümöründen ameliyat olan hastanın tümörü bu kez kalbe ve sol akciğerine bitişik olarak göğüs kafesinde tekrarladı. Gittiği yerlerde ameliyatın çok riskli olduğu söylenince hasta fikir almak için bize başvurdu. Onkoloji konseyinde tartışılan hasta için, genel cerrahisi, göğüs cerrahisi ve kalp damar cerrahisi ekipleri hastanın ameliyat olabileceğini ve tek şansının bu olduğunu belirtti. Bunun üzerine hastamız doğacak olan çocuğunu sağlıkla kucağına almak için ameliyata karar verdi. Farklı bir kesi ile tümör çıkarıldı ve frozen yöntemi (acil patoloji çalışması) ile tümörün tamamen çıkarıldığı teyit edildi. 4 saatlik ameliyat sonrası hasta 3 gün içinde evine sağlıkla gönderildi." dedi. 

Ameliyat sonrası sağlığına tekrar kavuşan Tayfun Öztürk de duygularını şu sözlerle aktardı: 

"Zor bir ameliyat olacağı için cesarete ihtiyacım vardı. Eşimin 5 aylık hamile olması, doğacak kızım aklıma geldi. Onun için ve ailem için bu riski almam gerekiyordu. Doktorlarımın da motive etmesi üzerine ameliyat olmaya karar verdim. Şu an sapasağlamım. Ameliyatta emeği olan Mutlu Ünver, Şafak Öztürk ve Melih Kaptanoğlu hocama çok teşekkür ediyorum. Ailemle birlikte daha sağlıklı yarınlar bizi bekliyor." Dedi.YORUMLAR

  • 0 Yorum