İzmir'de sahte içki operasyonu

İzmir'de çocuk işçilerin çalıştırıldığı sahte içki deposuna baskın yapıldı.

İzmir'de sahte içki operasyonu

İzmir'de çocuk işçilerin çalıştırıldığı sahte içki deposuna baskın yapıldı.

İzmir'de sahte içki operasyonu
10 Haziran 2019 - 18:49

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri bir süre önce sahte içki üretildiği ve şehir merkezi ve turizm bölgelerinde piyasaya sürüldüğü ihbarını aldı. Bu ihbar üzerine emniyet ekipleri çalışma başlattı.

Bir aydan fazla bir süredir teknik ve fiziki takip yapan emniyet ekipleri, Bornova ilçesinde 2 panelvanı durdurdu. Panelvanda yapılan inceleme sonucunda sahte içki, boş şişe, kapak ve etiket ele geçirdi. Araçlarda bulunan 5 kişi sorgulanmak üzere İzmir Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Sorgulamaların ardından araştırmalarını yoğunlaştıran ekipler, sahte içkilerin üretildiği depoyu tespit etti. Depoya yapılan baskın sonucunda 856 boş içki şisesi ve 250 litre şişelenmek üzere hazır etil alkol ele geçirildi.


Baskın sırasında depoda kolileme işlemi yapan 2 çocuk yakalandı. İşlemleri ve sorgusu için Çocuk Şube Müdürlüğüne götürülen çocukların yapılan sorgusunda, içkileri kolilemek için günlük 300 lira ücretle çalıştıkları öğrenildi. Emniyet ekipleri yaptıkları çalışma sonucunda depodan günlük bir ton sahte içkinin piyasaya sürüldüğü bilgisini aldı.
 

Sahte İçki Kör edip hayatınıza mal olabilir


Uzmanlar sahte içkinin insan sağlığını tehlikeye attığını belirtiyorlar. Alkol üretimi sırasında belirli bir derecede metil alkol, belirli bir derece etil alkol ortaya çıkmaktadır. Etil alkol içilebilen alkoldür. Ancak etil ve metl alkolü ayırmak çok büyük bütçelere mal olacak gelişmiş cihazlara ihtiyaç duymaktadır. Merdiven altı içki üretilen yerlerde bu ayrım tam anlamıyla yapılamaz. Metil alkol alınması durumunda gözleri kör edebilir. Daha fazlası hayatınıza mal olabilir. YORUMLAR

  • 0 Yorum