Tüp Mide Ameliyatı ile yeniden doğdular

İzmir'de iki kişi geçirdikleri tüp mide ameliyatı ile adeta yeniden doğdu.

Tüp Mide Ameliyatı ile yeniden doğdular
10 Haziran 2019 - 17:02 - Güncelleme: 10 Haziran 2019 - 17:06

İzmir'de yaşayan Cenk Arıkan ve Yıldız Uluvardar'ın ortak noktada buluşturan şey kilolarıydı. Cenk Arıkan  2017 yılında 160 kilo iken hayatı çekilmez bir hal almıştı. Günlük hayatını idame ettirebileceği hareketleri bile yapamayan Arıkan, doktora giderek kilolarına bir çözüm aradı. Doktoru Arıkan'a tüp mide ameliyatı olabileceğini önerdi. Bunun üzerine bıçak altında yatan, Arıkan geçirdiği ameliyat sonrası 1 yıl içerisinde 78 kilo vererek 82 kiloya düştü. 

Arıkan gibi kilolarından muzdarip olan bir başka İzmirli ise Yıldız Uluvardar. 106 kilo iken bağırsak kanserine yakalanan ve sonrasında geçirdiği tüp mide ameliyatı ile 40 kilo vererek 60 kiloya düştü.

 

160 kiloya çıktım hayat çekilmez oldu.
Cenk Arıkan yaptığı konuşmada " 2017 yılı içerisinde 160 kiloya çıktım. Bırakın dışarıda gezip tozmayı yerimden bile kalkamıordum. En basit temizlik ihtiyaçlarımı gidermek bile benim için eziyet oluyordu. Kilolarım nedeniyle sağlık sorunlarımda çıkmıştı. Damar tıkanıklığı olmuştu ve vücudumda ürik asit seviyes artmıştı. Bende bir arkadaşımın yönlendirmesiyle doktora başvurdum. Sonrasında tüp mide ameliyat olark hayatımda çok etkili bir yeniliğe de imza atmış oldum.

 

Kemoterapi ilaçları nedeniyle 110 kilo oldu
Yıldız Uluvardar 90 kilo iken şiddetli karın ağrısı sebebiyle doktora başvurdu. Hastanede yapılan tekikler sonucunda Uluvardar'ın kolon (bağırsak) kanseri olduğu belirlendi. Hemen acil ameliyat alınan Uluvardar'ın bağırsaklarından 30 santim kesildi. Daha sonrasında kullandığı kemoterapi ilaçları nedeniyle kilosu 110 oldu. Birgün merdiven çıkarken bacaklarını hissetmeyip yere dün Uluvardar "  O gün benim için cehennem gibi bir gündü. kilom ise kullandığım ilaçlar nedeniyle 110 olmuştu. Doktorum bana hemen kilo vermemi, bu kiloyu bacaklarımın taşımayacağını söyledi. Bunun üzerine tüp mide ameliyatı oldum ve 40 kilo vererek 66 kiloya düştüm" Dedi.

 

Birlikte Youtube Kanalı Kurdular
Uluvardar ve Arıkan instagram üzerinden tanışığ arkadaşlar oldular. Daha sonra ameliyat sonrası "Yenilenmiş Hayatlar" isimli youtube kanalını kurduk. Şuan için 470 abonesi olan kanal günden güne daha fazla kişiye ulaşıyor. Arıkan ve Uluvardar kurdukları kanal ile kilo verme süreçlerinde neler yaşadıklarını takipçilerine aktarıyorlar. Ayrıca kilo vermek isteyen takipçilerine de rehberlik ediyorlar. Cenk Arıkan ayrıca Meydan Okuma projesi adını verdiği yürüme programıyla 68 kişi 4 milyon 850 bin adım attı. YORUMLAR

  • 0 Yorum