Çiğli Belediyesinden Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Çiğli Belediyesi bünyesindeki Diyetisyenler, ilçedeki tüm anaokullarını gezerek çocuklara sağlıklı beslenmenin önemini anlattı.

Çiğli Belediyesinden Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Çiğli Belediyesi bünyesindeki Diyetisyenler, ilçedeki tüm anaokullarını gezerek çocuklara sağlıklı beslenmenin önemini anlattı.

Çiğli Belediyesinden Sağlıklı Beslenme Eğitimi
28 Haziran 2019 - 03:01

Çiğli Belediyesinden Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Çocukların sağlıklı beslenmeyi erken yaşlarda alışkanlık haline getirmesini hedefleyen çalışmayı Ege’de bir ilke imza atarak Çiğli’deki tüm Anaokullarında başlattı. İlk amaç çocukların sağlık ve doğru beslenme eğitimi oldu.
 
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. İlçeyi eğitim konusunda Markalaştırmayı hedefliyor. Çiğli’deki neredeyse tüm Anaokullarında sağlıklı beslenme eğitimleri verilmeye başlandı. Çiğli’deki 28 anaokulunda nasıl sağlıklı beslenilir, sağlıklı beslenmenin kuralları yaklaşık 1300 çocuğa Diyetisyen Gizem Yürükçü tarafından anlatıldı. Verilen eğitimler okullarındaki öğretmenler ve veliler tarafından alkış aldı. Eğitimlerini daha çok küçük yaştaki Anaokulu öğrencilerine veren Yürükçü, genç yaşta çocukların öğrendiklerine sadık kaldığını ve öğrendiklerini uygularken ebeveynlerine örnek olduğuna dikkat çekti. Okullarda alınan eğitimin evde de devam etmesinin öneminden bahsederken Bedensel ve zihinsel gelişim sağlıklı beslenmeyle olacağını, ailelerinde okullarda oluşturulan düzene evde de devam edilmesinin eğitim açısından da gerekli olduğuna değinen Yürükçü sözlerine şu şekilde sürdürdü;
“sağlıklı beslenme eğitimleri ne kadar verilirse verildin çocukların ailelerinde bu düzeni göremezse çabuk unutuyor. Çocuklar genellikle anne ve babalarının yumuşak taraflarını kullanarak onlara naz yapıyor kendi istedikleri yöne çeviriyor. Ne kadar eğitim alırsa alsın otorite sağlanmazsa kendi beslenme düzenlerini kendileri oluşturuyor. Sağlıksız yiyecekler onlar için vazgeçilmez oluyor. Bazı okullarda karşılaştığımız tablo, çocukların meyve ve sebzenin arasındaki farklı ayırt edememesi oldu. Bizlerde hangisinin faydalı, hangisinin zararlı olduğunu ve neden bazı yiyeceklerden uzak durmaları gerektiğini öğretiyoruz “ dedi.

 
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, çocuklarla biraz vakit geçirip onlarla oyun oynadıktan sonra doğru yönlendirilmeyle sağlıklı beslenmenin ileriki yaşlarda çocuklara sağlayacağı faydalardan bahsetti.  Gümrükçü,” Beslenme bir çocuğun ileriki dönemlerde alışkanlıklarını etkiler. Biz belediye olarak bir çocuğun sağlıklı ve dengeli beslenmesinin önemine dikkat çekmek ve ileriki yaşlarda bedeni ve zihni sağlıklı bir nesil bırakmak için eğitimlerimizi tüm anaokullarımızda veriyoruz. İzmir’de bir ilki gerçekleştirmenin sevinci içerisindeyiz. Tüm anaokullarımızda diyetisyen arkadaşlarımızla çalışmalar yaptık. Arkadaşlarımız tüm okulları gezerek sağlıklı beslenmenin önemini aktardı. Oku yöneticilerinden, öğretmenlerinden ve velilerden olumlu geri dönüşler aldık. Her şeyin başı sağlık diyoruz ve bu eğitimlerin geç yaşlarda alınarak başarılı olunur diyoruz” dedi.
 
 YORUMLAR

  • 0 Yorum