Soyer'den babası ve PKK'ya yönelik tepkilere yanıt

Soyer’den babası ve PKK'ya yönelik açıklamalara yanıt geldi. Ben bu tu tarz konulardan sıkıldım ama bazıları gündeme taşımaktan sıkılmadı. Hendek meselesi, PKK ile ilgili böyle bir açıklamam olmamıştır, ne de böyle bir imada bulundum. Benim hiçbir açıklamamı böyle bir şey bulamazlar. “Tüm partileri ziyaret edeceğim”

Soyer'den babası ve PKK'ya yönelik tepkilere yanıt
06 Şubat 2019 - 12:18 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 03:30

Soyer’den babası ve PKK'ya yönelik açıklamalara yanıt


CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Tunç Soyer, PKK terör örgütü tarafından kazılan hendekler ve babasına yönelik söylemlerle beraber gündeme gelen açıklamalarla ilgili, "Ben bu konulardan dolayı çok fazla sıkılarak, yoruldum.Fakat bunları birileri gündeme taşımaktan hala bıkmadı. Hendek meselesi, hendeklerin kazılması veya bunlara yönelik olarak, PKK ile ilgili böyle bir açıklamam olmamıştır, ne de böyle bir anlama gelen açıklamada bulunmadım.Benim bugüne kadar hiçbir açıklamamda böyle bir söylem asla bulamazlar.  Babamla ilgili şunu söylemeliyim. İzmir'in gündeminde böyle meseleler yok ve olmayacak. İzmir'in gündemi, Türkiye'nin gündemine bu konuları getirmek gerçek gündemden halkı uzaklaştırmak içindir" dedi. 

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, partisinin il başkanlığını ziyaret ederek,gündeme yönelik yaşananları değerlendirdi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile birlikte ortak komuoyu açıklaması yapan Soyer, "İsmim açıklandıktan sonra belediye başkanı adaylarımızı topladık  ve ilçe başkanlarımız ile beraber Atamıza doğru Anıtkabir'e ziyarete gittik. Buraya geldiğimizde, İsmet İnönü'nün kabrini ziyaret etmek için bölgeye doğru ilerledik. Bülent Ecevit'in kabrini de ziyaret ederek,oradan ziyaretlerimize genişlik kazandırdık. İzmir'de 30 artı 1 hedefimizi gerçekleştirebilmek adına büyük bir özveriyle çalışacağımızın sözünü verdik. Hedefimizin arkasında olacağız. Sayın Soyer'le İzmir'de daha güçlüyüz. AK Parti, MHP ittifakına tek bir ilçe dahi vermeyeceğız. Bu Tüm İzmirlilerin desteğiyle olacak. Eğitimiyle, geçmişiyle, vizyonuyla Seferihisar'da yaptıklarıyla başardıklarıyla Tunç Soyer ismi şimdiden İzmir'e çok çok yakıştı. İzmir'de güzel bir heyecan rüzgarı yaşattı" dedi."İlk yapacağımız faaliyete gelecek olursak, Akdeniz Kentler Birliği'ne bir mektup göndermek olacaktır" 

Tunç Soyer ise önlerinde dar bir zaman dilimi olduğunu ve seçim kampanyalarını beraber yöneteceklerini dile getirerek, "İl başkanlığı bu kampanyanın belli olacağı merkez olacaktır. Bu kısa zamanın planlamasını kendi içimizde değerlendirme altına alacağız. İzmirli hemşerilerim, kendim şahsıma ve partimizin saygınlığına büyük bir teveccüh gösteriyor. Bizler ise, ekibimizle beraber  buna layık olmak adına canla başla çalışacağız. İzmirlilerin güvenini,bize olan inancını kesinlikle karşılıksız bırakmayacağız. Elimizden gelen her şeyin bir fazlasını yaparak,bugüne kadar denenmemiş yeni projelere imzamızı atacağız. Kısa sürede büyük bir umudun doğduğunu görerek,bundan dolayı ayrıca mutlu oluyoruz. İnsanlarımız yepyeni değişimler ve ufuklar için heyecan taşıyorlar. İzmir' Türkiye'yi baştan aşağı değiştirecek ve bu değişim bugünden itibaren başlayacaktır. Gerçekten İzmir'in dağlarında çiçekler açtırmayı biz başaracağız.Türkiye mis gibi kokacak. İzmirlilerin gurur duyacağı tabloyu da el birliğiyle yaşatacağız" şeklinde konuştu. 

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Soyer, il başkanının izmir'in tüm ilçeleri alacaklarına yönelik açıklaması için "30 artı 1 hedefi için, hedefi başkan koyar biz de bunun gereğini yaparız" dedi. 

Seçimi kazanır kazanmaz,ilk iş olarak Akdeniz Kentler Birliğiyle ilgili mektubu hemen göndereceğini vurgulayan Soyer, "Katı atık bertaraf ederek,temizleme meselesi. Ulaşımla ilgili sorunlara yönelerek, her biri birbirinden önemli sorunlar ama ana başlıklarımız olarak,insanların ortak sorunlarına ışık tutmak için mücadele örneğini vermek olacak. İlk gün ne yapacağız öyle bir şey yok. Biz 10 yıldır zaten hep bir şeyler yapıyoruz. Nereden başlarım bilmiyorum, ilk yapacağım işlerden biri Akdeniz Kentler Birliği'ne mektubu göndermek olacak" diye konuştu. 

 

Babası ve PKK’ya yönelik sorulara cevap verdi
Başkan adayı Soyer, yaptığı açıklamalarının ardından basın mensuplarının PKK'ya yönelik geçmişteki açıklamaları ve babasıyla ilgili çıkan haberlere yönelik soruları da yanıtladı. Soyer, "Ben bu konulardan  artık ciddi anlamda usandım ama birileri bu konuları devamlı  gündeme getirmekten bir türlü usanmadı. Hendek meselesine yönelik olarak, PKK ile ilgili böyle bir açıklamam olmadı ve olması asla kabul edilemez. Ne de ima yaparak,ince mesajlar verdim. Hiçbir açıklamamı da asla ama asla bulamazlar" ifadelerini kullandı. 

Babası hakkında ise Soyer, "Babamla ilgili şu kadarını söylemem gerekirse, İzmir'in gündeminde bu meseleler şuanda yok. İzmir'in gündemine Türkiye'nin gündemine bu konuları getirmenin bir maksadı varsa,asıl gündemden insanları uzaklaştırmak içindir. Seçime gidiyoruz. Adayların anlattıklarını, vizyonlarını ölçülmesi yerine,farklı bir algı yaratarak, bu gerçek reel gündemden uzaklaştırmak için siyasi kutuplaşmalı kampanya yürütmek isteniyor. Bu konuşmaların şahsıma ve babama yapılmasının,artık haksızlık olduğunu düşünüyorum. Türkiye büyük ekonomik krizin arifesinde büyük buz dağı üzerimize geliyor. Döviz dalgalanmalarıyla ilgileniyoruz. Aşağıdaki büyük kütle bir 8 yıl sürecek ekonomik sıkıntıya taşıyacak. Öyle görünüyor. O kadar büyük ekonomik krizle karşı karşıya kalıyoruz ki,neredeyse yarı yarıya yoksullaşacağız. Krizle yüzleşmekte olan ülkenin çok daha büyük kucaklaşmaya ihtiyacı var. Kutuplaşma ayrışma yabancılaşma süreçlerinin hepsini geride bırakmak zorunda. İzmir'de bir ortak gelecek ütopyayı hayata geçirmeye çalışacağız" dedi. 

 

Tüm partileri ziyaret edecek
Tunç Soyer, seçim süresince tüm partileri ziyaret edeceğini dile getirerek, "Yerel yöneticiler seçildikten sonra partilere ait olan rozetlerini bir tarafa bırakır. Herkesi kucaklama ve insanlarla bütünleşme yoluna gider. Bir parkta lamba yanmıyorsa o lambanın etrafında oturanların siyasi görüşü ilgilendirmez yerel yöneticiyi" diye konuştu. 

Tunç Soyer ayrıca kendisine daha önce olumsuz yanıt veren Nihat Zeybekci'ye yemek teklifinin de baki olduğunu ifade ederek, gündeme dair ve kendine yönelik olan suçlamalara kadar geniş açıdan değerlendirdi. 

 https://www.youtube.com/watch?v=egFnLK90VuM


YORUMLAR

  • 0 Yorum