Reklam

Sinüzit belirtleri ve tedavisi

Her yaştan insanda bulunabilen ve hayatı çekilmez bir hal aldıran sinüzit hakkında her şey.

Sinüzit belirtleri ve tedavisi

Her yaştan insanda bulunabilen ve hayatı çekilmez bir hal aldıran sinüzit hakkında her şey.

Sinüzit belirtleri ve tedavisi
21 Haziran 2019 - 08:02

sinüzit şiddetli baş ağrısına neden olan, insanın yaşam kalitesini etkileyen kronik bir hastalıktır. Kaşlarımızın üstünde ve burun kenarlarında sinüs boşluğu denilen yerler vardır. Buralara iltihap dolmasına Sinüzit adı verilmektedir.


Sinüzit Belirtileri

Sinüzit oldukça ağrılı dönemlere neden olan bir hastalıktır. Tedavi edilmedi daha zaman daha da büyümektedir. Sinüzit'ün başlıca belirtileri şunlardır


  • Burun kenarlarında ve kaşların üstünde dokununca ağrı
  • Kışın başın ön tarafında şiddetli ağrı
  • Sürekli burun tıkanması
  • Uzun süren grip hastalığı
  • Tat alma ve koku kaybı
  • Burun akıntısı


Sinüzit teşhisi

Doktorunuz Sinüzit teşhisi koymak için burnunuzdaki ve yüzünüzdeki hassasiyeti kontrol edecektir. Ayrıca burun deliklerinizden sinüslerinize bakacaktır. Daha sonra bilgisayarlı tomografi (BT) ve MR cihazı ile sinüzit'in boyutu ve yeri belirlenir. Doktorunuz fiber optik bir ışığa sahip, mikro kamera ile sinüslerinizin doluluk oranına bakacaktır. Ayrıca doktorunuz sinüziti alerjen bir şeyin tetikleyip tetiklemediğini ölçmek için alerji testi yapacaktır. Doktorunuz gerek görmesi halinde sinüslerinizin içinden örnek kültürler alabilir.


Sinüzit Tedavisi

Doktorunuz çoğunlukla ilaç tedavisi önerecektir. Burun spreyleri, antibiyotik önerecektir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi etkili olmaz. Bu gibi durumlar için tıbbın gelişmesi nedeniyle kesiksiz ameliyatlar yapılmaktadır. Ameliyat sonrası doktorunuz eer sinüzite bir alerjen neden oluyorsa immün sistemini güçlendirici ilaçlar verecektir.

Sinüzit tedavisinde kişinin kendisine çok iş düşmektedir. Özellikle kışın soğuk havalarda ıslak saçla dışarı çıkma, jöle sürme gibi kafayı nemlendirecek durumlar Sinüzitün artmasına neden olmaktadır. 
YORUMLAR

  • 0 Yorum