Reklam
Reklam

Kaymakam Kemal Bey Şehit Edilişinin 100. Yılında Anıldı

Yunanlar tarafından şehit edilen Menemen Kaymakamı Kemal Bey anıldı.

Kaymakam Kemal Bey Şehit Edilişinin 100. Yılında Anıldı
17 Haziran 2019 - 19:11 - Güncelleme: 17 Haziran 2019 - 19:54

17 Haziran 1919 yılında işgalci Yunanlar tarafından Menemende şehit edilen, Kaymakam Kemal Bey için Menemen Belediyesi ve Menemen Liseliler Derneği tarafından anma töreni düzenlendi.

Törene Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vatandaşlar katıldı. Tören ilk olarak saygı duruşu ile başladı. Daha sonra İstiklal Marşı okundu.Tören sırasında Menemen'in ilk Belediye Başkanı olan Süleyman Bey'in torunu Yılmaz Öktem'de katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Kaymakam Kemal Bey anıtına çelenk konuldu. Ayrıca gazetesi, yazar ve araştırmacı olan Otay Özengin'in İzmir ve Menemen'in işgaline ait fotoğraflar da sergilendi.

Törenin açılış konuşmasını Menemen Liseliler Derneği Başkanı Özcan Güleç yaptı. Güleç " bugün Menemen'in işgal edilmesi sırasında, kahramanlık sergileyen binlerce şehidimiz gibi Kaymakam Kemal Bey'i anmak için toplandık. Anma törenlerine katılan herkese çok çok teşekkürlerimi sunuyorum" dedi

Daha sonra kürsüye çıkan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy " Bugün kahraman Kaymakamımız Kemal Bey'i anmak içi toplanmış bulunmaktayız. Bu topraklar Kemal Bey gibi binlerce kahraman çıkardı. Kemal Bey, Menemen'de direnişin ilk fitilini ateşleyen kişilerdendir. Ona ne kadar dua etsek az kalır. Kuvai milliye ruhunun ilk temelleri Kemal Bey tarafından atılmıştır. Zaten işgal altında olan Menemen'de birisinin halkı kendine getirmesi gerekiyordu. Kemal bey buna öncülük ederek direnme ruhunu canlandırmıştır. Menemen halkı büyük bir kahramanlık sergileyerek daha sonra başlayacak olan kurtuluş savaşında, binlerce şehit vermiştir. Bizi üzerimize düşen şey geçmişimize, şehitlerimize ve gazilerimize sahip çıkmaktır. Onların anılarını yaşatmak bizim boynumuzun borcudur. " Dedi.

Gazeteci Oktay Özengin ise " Osmanlı devleti, Almanya'nın yanında savaşa girmiş, hala toprakları dışında savaşırken, Almanya'nın yenilmesiyle yenilmiş sayılmıştır. Bu yenilgi sonrasında, maddeleri çok ağır olan Sevr anlaşması imzalatılmıştır. Bu anlaşmayla İzmir ve bir çok ilçesi işgal edilmiştir. Menemen'de bu işgal edilen yerlerin başında gelmektedir. 15 Mayıs'ta İzmir işgal edilmiş, 6 gün sonra ise Menemen'e düşman askerleri girmiştir. Düşman ilerleyişini durdurmak için insan üstü çaba gösteren şehit Kaymakam Kemal bey sayesinde Kuvai Milliye ruhu güçlenmiştir. O bu toprakların yetiştirdiği en kahraman kişilerden bir tanesidir. " dedi.

 

Kaymakam Kemal Bey Kimdir ?Aslen İstanbullu olan Kemal bey Menemen'e atandığı zaman ticari hayatın tamamen Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler'in elinde bulunduğu gerçeğiyle karşılaşır. Türk nüfusu Menemen'de çoğunlukta olmasına rağmen başkaları tarafından yönetilmeyi hazmedemeyen Kemal bey, Türkleri ekonominin içine sokabilmek için uğraşır.

21 Mayıs 1919'da Menemen'in işgal edilmesinden sonra harekete geçen Kemal Bey'i Yunanlılar uyarır. Kemal bey ise kendisini uyaran yunan subayını odasından kovar. Bu sırada pek çok yerde bozguna uğrayan Yunanlılar, Menemen'de olaylara müdahale eden Kemal Bey'i acımasızca şehit ederler.

 

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum