Reklam
Reklam
Reklam

Sihirlieller Anaokulu, Yaşayarak öğreten sıra dışı bir okul

Menemen’de 2016 yılından beridir faaliyet gösteren Sihirlieller Anaokulu diğer eğitim kurumlarına göre bir adım öne çıkmayı başardı.

Sihirlieller Anaokulu, Yaşayarak öğreten sıra dışı bir okul
14 Ağustos 2021 - 18:31 - Güncelleme: 14 Ağustos 2021 - 19:02

Sihirlieller Anaokulu yaşayarak öğreten sıradışı okul

Menemen’de 2016 yılından beridir faaliyet gösteren Sihirlieller Anaokulu diğer eğitim kurumlarına göre bir adım öne çıkmayı başardı. Kurum olarak 3-6 yaş aralığında çocuklara eğitim vererek hem çalışan ailelere hem de okul öncesi eğitim desteği almak isteyen ailelere sıradışı bir okul olarak beklentileri karşılıyor. Bale jimnastik İngilizce gibi branş dersleri yanı sıra doğal bahçelerinde tarımsal etkinlikler yapan okul, aynı zamanda öğrenciler ile birlikte kendi reçelini yoğurdunu da yapıp minyatür ortamlar yaratıp ‘yaşayarak öğrenme modelini’ uyguluyor.

Okul ve eğitim modeli hakkında bilgiler veren Sihirlieller Anaokulu kurucu müdürü Fatih Koç, Bizi başarılı kılan ve diğer kurumlardan ayıran en önemli faktör deneyimin yanı sıra okulunu benimseyen, çocuklarımızı bir kardeşi bir evladı gibi gören öğretmenlere sahip olmamızdan kaynaklanıyor dedi.

Yaparak, yaşayarak, öğrenme ortamı oluşturup, çocuklara küçük yastan itibaren ilgi ve yetenekleri doğrultusunda beceriler kazandırdıklarını ifade eden Koç, “Öncelikle Doğal bir okul düşünün! Sihirlieller Anaokulu daha önce görmediğiniz deneyimlemediğiniz bir okul, tarım alanında çapa yapan, fide diken, sulayan ve yetiştirdiği doğal ürünleri mutfak atölyesinde yemek yapan çocuklar düşünün, bahçemizdeki tavuklarımızın altından sabahleyin yumurta topladıktan sonra kahvaltı da tüketen çocukları düşünün, kendi yaptıkları yoğurdu, reçeli, salçayı tüketen çocukları düşünün biz bunların hepsini meyve ağaçları ile donatılmış doğal çim olan bahçemizde yapıyoruz. Çocuklarımıza doğaya karşı verdiğimiz sevgiyi, değeri ve emeği nasıl bizlere geri verdiğini uygulamalı olarak öğretiyoruz” dedi.

Ailelerin kaygılarını iyi biliyoruz. 

Anaokuluna çocuklarını gönderen ailelerin yaşadıkları kaygılarını bildiklerini ve herşey den önce ticarethane değil eğitimci olduklarını söyleyen Koç sözlerine şu şekilde devam etti.
“Konuşamayan çocuklarımız geliyor, neden konuşamadığı hakkında uzman desteği alıp sebebini bulduktan sonra çözüm yolları üretiyoruz. Yapılan çalışmalar sonrasında Okulumuza gelen çocukların kısa süre içerisinde konuştuğuna şahit oluyoruz. 

Hiperaktif veya içine kapanmış çocukların aileleri ile iş birliği yaparak doktor desteği ve gerekli sporsal etkinliklerle destekliyor, beslenme düzenini değiştirip sorunları ortadan kaldırıyoruz. 3 yaşını geçmiş tuvalet eğitimi alamamış çocuklar geldiği zaman, ebeveyn kontrolünde tuvalet eğitimlerini veriyoruz. 

Okulun hijyenik olmasına özen gösteriyoruz. Gün boyu okulumuzda temizlik personeli tarafından temizlik yapılmaktadır. Bunun neticesinde okulumuz, Temiz okul, beslenme dostu okul sertifikalarına ve beyaz bayrağa sahiptir. Okulumuzda aşçılık belgelerine ve hijyen belgesine sahip aşçımız tarafından yemeklerimiz özenle yapılmaktadır. Okulumuzda doğal çitliklerden aldığımız taze süt tüketilmektedir. Çocuklarımızın beslenmesi gıda mühendisi desteğiyle hazırlanan çocukların gelişimini destekleyecek gıdalar ağırlıklı hazırlanmaktadır.
Ailelerin esnek saatlerine uyum sağlayarak çocukları deneyimli okul servisimiz ve öğretmenimiz ile evinden alıp evine bırakıyoruz. 

Okulumuzda her şeyden önce çocukların güvenliği ön plandadır. Fazla personel, ilk yardım eğitimleri ve fiziki tedbirlerle güvenli bir ortam sunuyoruz. Bizi tercih eden ebeveynlerimiz bizi tanıdıktan sonra güvenli bir ortam olduğunu kısa sürede anlıyor ve güvenle çocuğunu bizlere emanet ediyor.”

Eğitimde bir adım öndeyiz

Yaptıkları çalışmalar ile ilgiyi fazlasıyla üzerlerine çektiklerini ifade eden Koç, “Okul öncesi eğitimde şuan lider konumdayız. Bırakın Menemeni İzmir'in her yerinden takip ediliyor ve takdir ediliyoruz. Pandemi dönemini kontenjanı dolu bir şekilde geçirmemiz işimizi doğru yaptığımızın göstergesidir. Yapmış olduğumuz sıra dışı çalışmalarımızın örnek alınması da ayrıca bizi gururlandırıyor.

Biz okulumuzda yapacağımız tüm etkinleri önceden planladıktan sonra hayata geçiriyoruz.  Yaşayarak öğrenme ortamı oluşturarak çocuklarımızın gelecekte ihtiyaç duyabileceği bilgileri yaşayarak öğrenmesi ve deneyimlemesi üzerine eğitim veriyor ve onları hem teorik hem de pratik olarak hayata hazırlıyoruz. Üstelik eğitimlerimiz sadece muhteşem doğal ortamdan ibaret değil. Çocuklarımıza alanında uzman satranç, bale, jimnastik, yüzme, atölye dersleri ve İngilizce gibi onları geleceğe en iyi şekilde hazırlayacak modern eğitimlerle donatıyoruz. Çalışmalarımızı yapmak için değil eğitim amaçlı yapıyoruz. Okulumuzda kadrolu İngilizce öğretmenimizle her gün İngilizce derslerini oyun, şarkı yöntemiyle öğretiyoruz. Jimnastik ve bale derslerimizi profesyonel öğretmenlerimiz eşliğinde yapıyoruz. Çok kısa sürede çocuklarımızın esnek bir yapıya sahip olduğunu fark edebiliyoruz. Yüzme eğitimlerimizde tüm stilleri öğretiyoruz. Atölye derslerinde çocuklarımızın becerilerini artırıcı çalışmalarla özgüvenlerini artırıyoruz.
Anne ve babaları bilinçlendirerek, eğitim ortamına katarak, Okul-Aile işbirliğinin sürekliliğini sağlıyoruz. Öğrencilerimizi başarılı bir ilkokul hayatına hazırlayarak okulumuzdan yolcu ediyoruz. Ağaç yaşken eğilir sözünü benimsediğimiz için geleceğe donanımlı nesiller yetiştiriyor olmaktan da ayrıca gururluyuz.”dedi.
 
Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum