Reklam

PIKTES ile Suriyeli Çocuklar Okul Öncesi Eğitim Alacak.

PIKTES programı ile Suriyeli ve Suriyeli çocuklarla iç içe yaşayan Türk vatandaşı 40 bin çocuk okul öncesi eğitim alacak.

PIKTES ile Suriyeli Çocuklar Okul Öncesi Eğitim Alacak.

PIKTES programı ile Suriyeli ve Suriyeli çocuklarla iç içe yaşayan Türk vatandaşı 40 bin çocuk okul öncesi eğitim alacak.

PIKTES ile Suriyeli Çocuklar Okul Öncesi Eğitim Alacak.
10 Haziran 2019 - 08:03

Surliyeli Çocukların Türk Eğitim sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) Kapsamında, okul öncesi 5 ve 6 yaşlarındaki çocuklar için 9 haftalık yaz okuluyla adaptasyon eğitimi verecek.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, PIKTES'in 2. döneminde dezavantajlı çocuklar için bir eğitim programı hazırlandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan başkan Pınar Özel " PIKTES programı ile Suriyeli nüfusunun yoğun bulunduğu 25 ile 40 bin Suriyeli ve Suriyeli çocuklarla iç içe yaşayan Türk çocukları için okul öncesi dönemde entegrasyon programı hazırlıyoruz. Buradaki amaç, sosyal ve ekonomik açıdan kısıtlı olan çocukların, okul öncesi eğitim almış çocuklarla eşit şartlara getirilmesidir. Eğitim programındaki temel amacımız tüm çocuklara Türkçe'nin doğru kullanılması ve yazılmasını sağlamak. Programın amacı 2019-2020 eğitim öğretim döneminde tüm çocukların eşit şartlarda okula başlamasını sağlamak." Dedi.
 

26 Şehirde 40 Bin Çocuk Programdan faydalanacak


PIKTES, Suriyeli nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde uygulanacak. Programdan toplamda 40 bin çocuk faydalanacak. Bu çocukların 20 bininin Suriyeli, 20 Bininin ise Türkiye vatandaşı ancak Suriyeli çocuklarla ile iç içe yaşayan çocuklardan oluşması planlanıyor. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoru. Programda hem sosyal uyum faaliyetleri hemde çocukların birbirlerini daha iyi tanımasına yönelik faaliyetler yer alacak. Bu programa katılan çocukların okula adaptasyonları kolaylaşacak, beyin becerileri gelişecek.

Konuşmasına devam eden Özel " Programda bir çok eğitim faaliyeti bulunacak. Ancak bu faaliyetlerden en önemlisi Türkçe dilinin öğrenilmesi olacak. Özellikle Suriyeli çocukların okula başlarkan belirli bir seviyenin üzerinde Türkçe seviyesiyle okula başlayıp daha kolay uyum sağlamasını kolaylaştırmak. Şuan Suriyeli bir çok çocuk Türkçe bilmediği için eğitim alamıyor. Eğitimsiz bir toplum her türlü kötülüğe açıktır. Biz ülkemizde bunu yenmek istiyoruz. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyetinde bulunan her çocuğun Türkçe'yi eğitim alabilecek seviyede öğrenmesi gerekir."Diyerek devam etti.
PIKTES programındaki amaç Suriyeli çocukların Türk Eğitim sistemine uyumlu bir halde okula başlayabilmelerini sağlayabilmek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum