Reklam
Reklam
Reklam

Menemen'de gündem maaş, yetki, devir!

Menemen Belediyesi'nde kura bitti çalkantı bitmedi. Belediye çalışanlarına maaş ödemelerinin aksaması gündemden düşmezken gözler meclise çevrildi.

Menemen'de gündem maaş, yetki, devir!
29 Ocak 2021 - 16:17

Menemen Belediyesi'nde yeni seçilen Başkan Vekili Aydın Pehlivan yönetiminde gerçekleştirilecek ilk Meclis'in gündemi belli oldu.

Meclis gündeminde dikkat çekici konular içinde Menemen Belediyesi Mete-Su ve Menaş şirketinin temsiliyetinin Başkan Vekili Aydın Pehlivan'a verilmesi yer alırken, ayrıca Pahlivan'a borçlanma yetkisinin de verilmesi maddesi de görüşülecek.

Geçtiğimiz günlerde Menemen Belediyesi bünyesinde yer alan Meta-Su şirketinin personel ücretlerinin başkan vekili adayı Deniz Karakurt'un istifa etmediği gerekçesiyle ödenmedi iddiaları gündeme gelmişti.

Konuyla ilgili CHP Meclis Üyesi Deniz Karakurt olayın kendisi ile ilgili olmadığını belirtirken, Şubat ayı olağan Meclisi'nin ilk oturumunun gündeminde kritik bir gelişme yaşandı.

Menemen Belediyesi'ni temsil etme hakkı CHP'li Deniz Karakurt'ta bulunurken, Şubat ayı meclisinde yetkinin Karakurt'tan alınarak Menemen Belediyesi Başkan Vekili Aydın Pehlivan'a verilmesi önerildi.

CHP'de bazı isimler Başkan Vekilliği seçimlerinde üç fire vererek başkanlığın CHP'den AK Partiye geçmesine neden olurken, gözler 1 Şubat tarihinde Menemen'de gerçekleştirilecek Meclis oturumunda fire yaşanıp yaşanmayacağına çevrildi.

Meclis gündeminde yer alan madde de şu ifadelere yer verildi;

"Belediyemiz şirketi Meta-Su İnş.Taş. Unlu Mamuller Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti, yönetim Kurulunda Belediyemizi temsil etmek üzere Belediye Başkan Vekili Aydın PEHLİVAN'a yetki verilmesi."

" Belediyemiz şirketi Menaş Organizasyon İnşaat Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim şirketi yönetim Kurulunda Belediyemİzi temsil etmek üzere Belediye BaŞkan Vekili AYDIN PEHLİVAN'a yetki verilmesi."

"KADROLAŞMAK İÇİN DE METE-SU'DAKİ İŞÇİLERİ ÇIKARTMAK ZORUNDALAR"
Görev değişikliği kararı ile ilgili gazetemize konuşan CHP Meclis Üyesi ve Menemen Belediyesi Başkan Vekili Adayı Deniz Karakurt, aceleleri için 'kadrolaşma acelesi' ifadelerini kullandı. Karakurt, "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinde de aynı durum var. Çoğunluk Mecliste ancak başkanlık farklı bir partide. Bunların hiçbirisi iade yapmadılar. Bizimde şimdilik irademiz  iade etmemek yönünde  Henüz daha grup toplantımızı yapmadık.  Grup toplantısında bu konuyu netleştireceğiz. Henüz daha yargı süreci bitmemiş ve durum ortadayken ben bu kararı kadrolaşma isteyeceklerine bağlıyorum. Bende bu kadrolaşmanın önüne geçmek için istifamı vermiyorum. Kadrolaşmak için de Mete-Su'daki işçileri çıkartmak zorundalar. Şu an yeni işçi alınması çok zor. Bende bu yüzden acele ettiklerini düşünüyorum.

 

PEHLİVAN'DAN BORÇLANMA HAMLESİ
Mecliste ayrıca Menemen Başkan Vekilliğine seçilen Aydın Pehlivan'ın kredi çekme ve borçlanma yetkisi damga vurdu.

Şubat ayı olağan meclisinin ilk oturumunda görüşülmesi ve komisyona gitmesi beklenen maddenin kabul edilmesi halinde Başkan Vekili Pehlivan'a borçlanma yetkisi verilecek.

Mecliste yer alan gündeme maddesinde şu ifadelere yer verildi; " Belediye Başkan Vekiline kredi çekmek için borçlanma yetkisi verilmesi"

DUYUMLARIMIZ 65 MİLYON TL
Meclis gündeminde yer alan maddeyi eleştiren Deniz Karakurt, henüz 2 ay bile dolmadan borçlanma yetkisi istenmesinin doğru olmadığını belirtti. Karakurt, "Bunu çok uygun bulmuyorum. Önce bir iki ay belediyenin işleyişini görürsünüz, işleyişi incelersiniz ve nerede ne var diye bakarsınız. Geleli daha henüz 2 hafta olmuşken bu süreçte bunların hepsini incelemek mümkün değil. Birde o kadar demeç verdiniz ve  'hükümet arkamda' dediniz, o kadar yardım gelecek dediniz... Ancak şimdi borçlanma istiyorsunuz.  İstedikler rakamda duyduğumuza göre yasal sınırların çok üzerinde bulunan bir rakam.  Rakam konusu pazartesi günü netleşecektir.  Daha geldikten 3 gün sonra böyle bir yetki kararını erken buluyorum. Bizim bu konuda duyumumuz rakam ise 65 milyon TL. Biz belediyeyi hiçbir zaman kilitlemeyiz. Menemen halkının yararına neyse biz o aşamada çalışırız. Şu an kendisinin yetkisiz olduğunu düşünüyoruz çünkü yargı süreci henüz tamamlanmadı. Hukuksuz olarak geldiler ve hukuksuz olarak gelmiş birine de kolay kolay hiçbir yetki de vermeyiz" dedi.


Aydın Pehlivan, "Maaşları ödeyemiyoruz çünkü yetki Deniz Karakurt’ta!"

Menemen Belediyesi Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmeleri ve belediye şirketlerde çalışan personelin maaşlarının ödenmemesi ile ilgili konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE KATKILARINI GÖRECEĞİZ
Menemen Belediyesi Başkan Vekili seçilen Aydın Pehlivan, Ankara’ya giderek ilçe için yatırımları masaya yatırdı. Başkentte bir dizi görüşmeler gerçekleştiren Pehlivan, “Şuan görüşmelerimiz devam ediyor. Sağ olsunlar, her gittiğimiz yer kapılarını açıyor. Her türlü desteği vereceğini söylüyor.Önümüzdeki süreçte katkılarını göreceğiz” dedi.

SÖZ SAHİBİ OLMADIĞIMIZ İÇİN MAAŞLARI YATIRAMIYORUZ
Menemen Belediyesi şirketlerinden olan Mete-su ve MENAŞ’da personelinin maaşlarının aksamasıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Pehlivan, “İki şirketin şuan yönetim kurulu Başkanı Deniz Karakurt hanımefendi. Bizim bu şirketlerde söz sahipliği ve müdahalemiz olmadığı için o yüzden maaşları yatıramıyoruz. Yani burada Sorumlu Deniz hanımdır. Ayın birinde yapılacak mecliste yetki isteyeceğiz. Bakalım Meclis’imiz ne karar verecek” diye konuştu.


Deniz Karakurt "Maaş ödemelerinin aksaması bizimle ilgili değil"

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP’li Karakurt, “Mete-su ve MENAŞ’ın yönetim kurulu başkanı benim. Bununla ilgili istifa etmediğim için ödenmediği yönünde söylemler ortaya çıktı. Ben bunu yetkililerin söylediğini inanmıyorum ama bazı kişilerin kendi aklınca yapılmış kasıtlı yorumlar olarak düşünüyorum. Maaşın gecikmesiyle ilgili çok fazla sayıda telefon alıyorum. Muhasebe, ödemeler tamamen belediyenin kontrolünde olan konular. Benim yapabileceğim bir ödeme değil. Belediye hizmet alınıyor, bunun karşılığında ödeme çıkarıyor. Bu konuda yapılan bazı bilgilendirmeler kasıtlıdır, yetkililer mutlaka gerçek nedeni açıklayacaklardır” diye konuştu.
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Efe ad
    1 ay önce
    Yazık günahtır Filler çarpışır Çimler ezilir Metasu çalışanlarının maaşları mutlak ve mutlak ödenmesi gerekmektedir