Reklam
Reklam

Menemen Belediyesi Operasyonunda İfadeler derinleşiyor, Mustafa İlhan'ın ifadesi ortaya çıktı

Menemen’de Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderilen isimler arasında yer alan, başkanın “tüm ticari işlerimi yürütür” dediği Mustafa İlhan şantiyeden hurda çıkartılmasıyla ilgili, “Serdar Aksoy’a borcum vardı. Şantiye benim görev alanımda değildir. Şantiyeye sadece yavru köpek vardı onun için gittim” dedi.

Menemen Belediyesi Operasyonunda İfadeler derinleşiyor, Mustafa İlhan'ın ifadesi ortaya çıktı
29 Kasım 2020 - 15:55 - Güncelleme: 21 Aralık 2020 - 23:08

Menemen Belediyesi Operasyonunda İfadeler derinleşiyor, Mustafa İlhan'ın ifadesi ortaya çıktı

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile birlikte tutuklanan isimler arasında yer alan kritik isim Mustafa İlhan Koyundere’de belediye şantiyesinden hurda satılması işine vakıf olmadığını söyledi. Belediyede “ekonomist-danışman” kadrosunda uzun süre görev yaptıktan sonra başkan yardımcılığına atanan isim olan İlhan için Başkan Aksoy, “Kendisine üç adet villa satmıştım. Benim ticari bir yaşamım da var. Onu takip eden, ticari hayatımı koordine eden kişidir” ifadelerini kullanmıştı.

Mustafa İlhan şunları söyledi:

“Belediyede sözleşmeli ekonomist olarak çalışıyordum. Başkana karşı sorumluydum. Başkan yardımcı olarak 5 Ekim’de imza yetkisi verilerek görevlendirildim. Gamze ve Fedai’yi tanımıyorum. Kenan’ın savunmasında belirtmiş olduğu beni arayıp durumu aksettirme doğru değildir. Ben ona ‘başkanı arayıp bilgisi vardır’ demedim. Yine savunmasında belirttiği yetki belgesinden de haberim yoktur. Şantiye ve Fen işleri benim görev alanında değildir. Ben şantiyeye görevde bulunduğum sürece bir defa gittim. Oda yavru bir köpek vardı onun için gittim. Tarkan beyi  (İYİ Parti Büyükşehir Meclis Üyesi-Tutuklandı) tanıdım. Gökhan beyle de (İYİ Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Uzun-Tutuklandı) Menemen Belediyesi’nde 2-3 defa çay içmişliğim vardır. Halka açık birimlerde. Mehmet Çakmak’ın yürüttüğü soruşturmada benden herhangi bir bilgi belge istenilmedi. Başkan görevi teslim aldığı andan itibaren borç stoku, araç stoku gibi eksik olan taşınırların listesini yaptırdı. Ben Serdar Aksoy’un Kenan’a (Şantiye Sorumlusu Kenan Yaşatürk-Tutuklandı) hitaben bir toplantıda ‘kameraları silin’ dediğine şahit olmadım. Benim Sare Geri Dönüşüm isimli şirketle işim yoktur. Yetki belgesinden haberim yoktur. Başkanın imza kaşesi olup olmadığını bilmiyorum. Bilmediğim için bana teslim edilmesi söz konusu değildir. Benim Serdar Aksoy’a borcum vardır.  Gazi Komşum’un Cumhuriyet Savcılığı’nda vermiş olduğu ifade de bizim Serdar Aksoy ile kendisini tehdit ettiğimizi neden söylediğini bilmiyorum. Ben kendisini tehdit etmedim”

“VİLLA VERDİM” DEMİŞTİ
Soruşturmanın en kritik isimleri arasında gösterilen Mustafa İlhan ile ilgili soruları yanıtlayan Başkan Aksoy ifadesinde şöyle konuşmuştu:

“Benim borçlarımı, alacaklarımı takip eden kişi Mustafa İlhan’dır. Benim ticari bir yaşantım da vardır. Bunun takibini Mustafa İlhan yapar. Mustafa İlhan’dan geçmiş yıllardan gelen bir alacağım vardır. 3 tane villamı Mustafa İlhan’a vermiştim. Bana ‘peyder pey verirsin’ dedim. Mustafa İlhan, Teoman Tuna’ya (Belediye Satın Alma Müdürü) diyor ki ‘şu parayı al Dilek Hanım’ın (Eşi Dilek Aksoy)  kredi kartını yatır’ demiş. Teoman’ın  Tarkan beyle arası iyi olduğu için parayı ona teslim ederek ‘şu parayı alıp kredi kartını yatırır mısın’ demiş. Tarkan bey de yatırmış. Bunu daha sonradan öğrendim. Daha sonra kendisini arayarak teşekkür ettim. Bizim Tarkan beyle siyasi ilişkimiz vardı. Benim kişisel olarak verilerim datam Mustafa llhan’dadır. Ödemeler, borçlar gibi. Mustafa İlhan’ın bana borcu vardı. Bahse konu ödemeleri Mustafa İlhan gerçekleştiriyordu. Bahse konu Teoman Tuna’nın yatırmış olduğu para Mustafa İlhan tarafından Teoman Tuna’ya verilip hesaba yatırılması durumudur. Anladığım kadarıyla Mustafa İlhan parayı Teoman’a verip hesaba yatırmıştır. Benim bankalardaki şahsi durumumu Mustafa İlhan takip etmektedir”

 


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum