Menemen Adliyesine Memur Olarak 5 Kişi Alınacak

Adalet Bakanlığı tarafından Menemen Adliyesinde çalıştırılmak üzere 3 zabit katibi, 2 mübaşir alınacak.

Menemen Adliyesine Memur Olarak 5 Kişi Alınacak

Adalet Bakanlığı tarafından Menemen Adliyesinde çalıştırılmak üzere 3 zabit katibi, 2 mübaşir alınacak.

Menemen Adliyesine Memur Olarak 5 Kişi Alınacak
03 Temmuz 2019 - 14:33

Adalet bakanı Abdülhamit Gül daha önce bakanlığı bünyesinde yaklaşık 13 bin personel alınacağını duyurmuştu. Bugün Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye çapında 13 bin personel alınacağı duyuruldu.

Bu kapsam da Menemen Adliyesinde çalıştırılmak üzere 3 zabıt katibi, 2 mübaşir alınacağı duyuruldu. Menemen’e alınacak personellerin alımlarını ise Karşıyaka Adli Yargı ve Adalet Komisyonu başkanlığı yapacak.  Bu sebeple Menemen adliyesinde görev almak isteyenlerin başvuruları bizzat Menemen adliyesine veya bulundukları ildeki başsavcılıklara yapması gerekiyor. Başvurular 1 Temmuz Pazartesi günü başlayıp 16 Temmuz Salı günü sona erecek. Zabit katibi olmak için en yüksek puan alan adaydan başlanarak 20 katı aday mülakata çağrılacak. Yani Menemen adliyesine alınacak zabıt katipleri için 60 kişi Karşıyaka adliyesinde klavye sınavına girecek. Klavye sınavı 20 Ağustos 2019 tarihinde Karşıyaka adliyesinde yapılacak ve adayların üç dakikada en az 90 doğru kelime yazması istenecek. Klavye sınavından başarılı olan adaylar, daha sonra  sözlü mülakata alınacak. Sözlü mülakattan da başarılı olunması durumunda, Menemen adliyesinde adaylar göreve başlayacak. Başvuracak adayların lise, önlisans ve ya lisans mezunu olması ve 2018 yılında girdikleri kpss’den en az 70 puan alması gerekiyor.

Mübaşir olmak için ise en az lise ve dengi bir okul mezunu olmak şartı ile kpss’den 70 almak yetiyor. Mübaşir için alınacak kişi sayısının en az 10 katı aday sözlü mülakata çağrılacak. Yani Menemen için 20 aday mülakata alınacak.

 

Zabit katipleri adliyelerde idari personel olarak görev yapmaktadır. Mahkemelerde yazışma ve duruşma işlerine, diğer birimlerde idari işlemleri yürüten personellerdir. Mübaşir ise adliyenin işleyişi ile ilgili tüm işlere bakan personellerdir. Mahkemelerde dosya taşınması, adliye birimlerinde yazışma evraklarının birimler arasında dolaştırılması işlerini mübaşir yapmaktadır.  

Menemen'de oturanların haberi duyması üzerine başvuruya hazırlandıkları ve başvurularda yoğunluk yaşanacağı şimdiden gözlemlenmeye başlandı.YORUMLAR

  • 0 Yorum