Reklam

LGS Tercihleri İçin MEB'den Bir İlk Yapıldı

Liseye Geçiş Sınavı olan " LGS " için,MEB tarafından bugüne kadar hiç uygulanmamış bir özellik yapıldı. 2019 LGS Tercih Robotu, öğrencileri de şaşırttı.

LGS Tercihleri İçin MEB'den Bir İlk Yapıldı

Liseye Geçiş Sınavı olan " LGS " için,MEB tarafından bugüne kadar hiç uygulanmamış bir özellik yapıldı. 2019 LGS Tercih Robotu, öğrencileri de şaşırttı.

LGS Tercihleri İçin MEB'den Bir İlk Yapıldı
26 Haziran 2019 - 04:00

                                        LGS sınavının sonuçları açıklandıktan sonra, artık gözler sınav için yapılacak tercihlere çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı, bugüne kadar hiç bir şekilde uygulamadığı bir özelliği, ilk kez bu yıl uygulamaya alacak. Öğrencilerin zorlanmamasını ve tercih yapılacak okullara yönelik puan hesaplamalarının daha rahat yapılması adına, " 2019 LGS Tercih Robotu " uygulamasını hizmete açıyor. Liselerin okul türleri ve bu türlere göre puanlama hesaplarının yapılması adına, MEB tarafından düzenlenen yeni tercih robotu sayesinde, artık öğrenciler hangi okula gidebileceklerini öğrenecekler. Daha önce " ÖSYM " üzerinde böyle tercih robotları kullanıldı. Ama LGS için yoktu. Artık MEB tarafından yeni bir hizmet olarak var. 

                                           2019 LGS Tercih Robotu Kullanıma Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen ve öğrencilerin Lise tercihlerinde katkısı çok büyük olacak olan Tercih Robotu, " E-Okul" üzerinden kullanıma açıldı. Öğrenci ve Veliler için kullanıma açılan Robot, tüm okulları kapsayan bir puanlama sistemine sahip. Öğrenciler, gitmek istedikleri Lise türlerine göre aramalar yaparak, LGS sınavından aldıkları puana göre hesaplama yapabilecekler. LGS için tercihlerin mantıklı ve yerinde yapılması büyük önem taşıyor. Veliler, daha önce okullardan alınan bilgiler ve bazende bilgi sahibi olmadan tercih yapıyorlar idi. MEB bu konuya uzun zamandır değinerek,öğrencilere hangi yönden katkı yapacaklarına yönelik aramalar yapıyorlardı. LGS Tercih Robotu, öğrenci ve veliler adına ilaç gibi geldi.

                                               E-Okul Üzerinden Kullanılıyor

MEB açıklamayı yaptıktan sonra, " E-Okul " üzerinden Robotu kullanıma açtı.Öğretmenler tarafından velilere uyarılarda var. Velilerin, Tercih Robotunu kullanımı konusunda, çocuklara yardımcı olmalarını belirtiyor. Puanlama hesapları ve okul türleri de hesaba katılarak, liseye geçiş için Robotun mükemmel bir katkısı olacak. Ancak,veliler tarafından öğrencilere katkı yapılarak, çocukların  da lise tercihleri için düşüncelerine göre yapmaları gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak, bütün okulların kapsamlı şekilde güncel puanlarının olduğu Robot, " E-Okul " üzerinde hizmete giriş yaptı. Veliler, öğrencilerle beraber sisteme giriş yaptıktan sonra, aldıkları puanlara göre okulların dağılımına bakabilirler. Tercih Robotunu ayrıca indirmenize gerek yok. E-Okul sistemine bilgilerinizi girmeniz ve hemen sonrasında 2019 LGS Tercih Robotunu seçerek, puan bilgilerinizle tercih işlemlerinize geçebilirsiniz. YORUMLAR

  • 0 Yorum