Kira Zam Oranları Açıklandı Kiracılar İsyanda

Temmuz ayı için açıklanan kira zam oranları duyanları isyan ettiriyor. Kira artış oranı, TEFE TÜFE ne kadar? işte temmuz ayı için kiralara yapılabilecek zam oranları.

Kira Zam Oranları Açıklandı Kiracılar İsyanda

Temmuz ayı için açıklanan kira zam oranları duyanları isyan ettiriyor. Kira artış oranı, TEFE TÜFE ne kadar? işte temmuz ayı için kiralara yapılabilecek zam oranları.

Kira Zam Oranları Açıklandı Kiracılar İsyanda
22 Temmuz 2019 - 00:16

KİRA'YA YAPILACAM ZAM ORANI BELLİ OLDU! 
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in açıkladığı verilere göre Temmuz ayı kira zam oranı yüzde 19,88 oldu. Kiracılara bu ay yüzde 19,88 oranında zam yapılabilecek. 
 
TEMMUZ KİRA ARTIŞ HESAPLAMA ÖRNEĞİ

Hesaplama örneği
Mevcut kira bedeli: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 19,88
Zam bedeli: 198,8 lira
Zamlı kira bedeli: 1.198,8 lira
Formül : 1000 çarpı 19.88 bölü 100 eşittir'e  basıldığında çıkan rakam.


 

KİRA ARTIŞ ORANININ HESAPLAMASI 
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında açıklandı. Yeni Ekonomi Paketi kapsamında kira zamları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirleniyor.

Ancak açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranı oluyor. Yani açıklanan rakam yapılabilecek en yüksek zam oranı olup kiracı ve ev sahibi karşılıklı anlaşma ile bu oranı aşmayacak şekilde daha düşük bir tutarda kira zammı ile uzlaşmaya varabilir.

KİRAYA EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPILABİLİR?
Kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayda açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması yıllık kira artış oranı olarak kullanılır. Örneğin Ocak ayında kira sözleşmesi dolan bir kişi Şubat ayında zamlı kira öder ve bunun için TÜİK Ocak 2019 TEFE TÜFE rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması Şubat 2019 kira zam oranı olarak uygulanır.

Ancak açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranıdır. Yani açıklanan rakam yapılabilecek en yüksek zam oranı olup kiracı ve ev sahibi karşılıklı anlaşma ile bu oranı aşmayacak şekilde daha düşük bir tutarda kira zammı ile uzlaşmaya varabilir. Buradaki yasal kriter tarafların karşılıklı anlaşma ile yasal sınır olarak belirlenen 12 aylık TÜFE rakamını aşmadan zam yapmalarıdır.

Her ne kadar açıklamalarda oranlar yüksek olsada halk arasında yapılam zam oranları genellikle yüzde 10 ile yüzde 15 arasında oluyor. Kiracılar yapılan yüksek zamları kabul etmiyor.

 YORUMLAR

  • 0 Yorum