Reklam

İzmir'de 7 Şiddetinde Depremler Olabilir

Uzmanlar "Ege ve İzmir içinde çok şiddetli ve tehlikeli olacaktır. Fay hatlarında hareketlilik küçük küçük yırtılmalara sebep olmuştur. Bu yırtılmalar ise 6.5-7 şiddetinde bir deprem yol açacaktır, ve bu netice de kaçınılmaz bir süreçtir” şeklinde konuştu.

İzmir'de 7 Şiddetinde Depremler Olabilir

Uzmanlar "Ege ve İzmir içinde çok şiddetli ve tehlikeli olacaktır. Fay hatlarında hareketlilik küçük küçük yırtılmalara sebep olmuştur. Bu yırtılmalar ise 6.5-7 şiddetinde bir deprem yol açacaktır, ve bu netice de kaçınılmaz bir süreçtir” şeklinde konuştu.

İzmir'de 7 Şiddetinde Depremler Olabilir
22 Şubat 2019 - 18:52

"İZMİR'DE 7 ŞİDDETİNDE DEPREM OLABİLİR"

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Gecen akşamki gerçekleşen deprem ile ilgili, “ Ayvacık ta olan bu son deprem, 2 yıl önce gerçekleşen depremden farklıdır ve Bayramiç fayındadır. Bu fay hattında potansiyel 5,5 – 6 şiddetinde deprem söz konusu gibi gözükmekte. Bunun diğer yanındaki ise Skiros çukurundaki Babakale fay hattı da birer düğüm noktası. Skiros fayı kırılacak olursa Kuzey Ege ve İzmir içinde çok tehlikeli olacak gibi gözüküyor” dedi.

İzmir Deprem haritası
 
Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Ayvacık’ta meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin ardımdan yorumda bulundu. Aynı depremin 2 yıl aradan sonra tekrarladığına dikkat çelen Üşümezsoy, önemli uyarılarda bulundu. Üşümezsoy, “Ayvacık depremi 2 yıl aradan sonra tekrarladı. Bunun anlamı nedir diye sorulduğunda; Bölgede bulunan faylar iki büyük fayı birbirine bağlıyor. Bu fay hatlarından biri karaya doğru giden Ayvacık’tan doğuya doğru uzanmakta olan bir fay hattıdır” ifadelerinde bulundu.


 

"Skiros fayı kırılırsa Kuzey Ege ve İzmir içinde çok tehlikeli olur" 

Üşümezsoy, “ Bu fay hattında 6.5-7 büyüklüğünde potansiyel bir deprem olabilir. Mevcut fay hattının oluşturduğu depremlere bakacak olursak, Yenice Depremi 7.2 şiddetinde bir depremle 1952 yılında kırıldı. Bayramiç-Avcılar hattının kesiminde büyük stres birikintisi mevcut. 10 kilometrelik alanda 5 şiddetinde depremler olmaktadır. Şu anlık bunlar çokta önemli değil gibi gözükse de ileriki zamanlarda kıracağı 500 ila 1000 kilometre karelik alanlar için dönüm noktasıdır. Bunun anlamıda şudur 500 kilometrelik alanı yırtarsa 6.5 , 1000 kilometrelik bir alanı yırtarsa 7 şiddetinde bir depreme yol açabilir” dedi.
Konuşmasına devam eden Üşümezsoy “Konuyu özetlecek olursak Ayvacık’tan Bayramiç’e doğru giden fay hattı çok daha ciddi bir depremi işaret ediyor. Skirosdan geçen fay ile Kazdağları’nın kuzeyindeki Bayramiç fayının birleştiği doğuya giden noktada bir deprem oluşacak olursa kesinlikle 7 şiddetinde bir deprem gerçekleşir. Bu fay hatları Bozcaada ve Midilli hattında tarihler depremler yaratmıştır. İki yıl önceki Babakale düğümündeki gerçekleşen depremlerden sonraki riskli bölge Foça ( Midilli ) fay hattında oluşacağını anlatmıştık. 6,2’lik deprem olduğunda fay hattının yarısı kırılma yaşadı. Skiros fayı kırılacak olursa Kuzey Ege ve İzmir içinde çok şiddetli ve tehlikeli olacaktır. Fay hatlarında hareketlilik küçük küçük yırtılmalara sebep olmuştur. Bu yırtılmalar ise 6.5-7 şiddetinde bir deprem yol açacaktır, ve bu netice de kaçınılmaz bir süreçtir” şeklinde konuştu.

 


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Nurten karademir
  1 yıl önce
  Allah sonumuzu hayır etsin ger..Allah sonumuzu hayır etsin gercekten cok korkunc
 • Melek AYDIN
  1 yıl önce
  Haritaya bak arkadaş kıpkırmızıyız resmen korkutuyo gidişat karaburundan başladı depremler allah sonumuzu hayretsin