Reklam
Reklam
Reklam

İYİ Partili Yılmaz Karslı'dan Menemen Lisesi kararına çözüm önerisi geldi

Geçtiğimiz gün Menemen Lisesi önünde öğrencilerin başka okula taşınması kararına veliler tepki göstermişti. İYİ Partili Yılmaz Karslı'dan Menemen Lisesi kararına çözüm önerisi gecikmedi.

İYİ Partili Yılmaz Karslı'dan Menemen Lisesi kararına çözüm önerisi geldi
15 Ocak 2021 - 20:03 - Güncelleme: 15 Ocak 2021 - 20:23

İYİ Partili Yılmaz Karslı'dan Menemen Lisesi kararına çözüm önerisi geldi

Menemen Atatürk Anadolu Lisesini ilçe merkezine 1,5 km uzaklıktaki başka bir okula taşıma kararına okul aile birliği, veli ve öğretmenler Lise önünde basın açıklaması düzenleyerek verilen bu kararın öğrencileri zor durumda bırakacağını dile getirdiler.

İlçe içerisinde yaşanan bu mağduriyet sonrasında İYİ Parti Menemen İlçe Başkanı Yılmaz Karslı çözüm önerisi sunarak açıklama yaptı.

Verilen kararların öğrencilere bir fayda sağlamayacağına dikkat çeken Karslı, İlimizde meydana gelen deprem afeti sonucu İlçemiz okullarından Şehit Kemal İlköğretim ve 9 Eylül İlköğretim okullarımızın hasar gördüğü tespit edilmiştir. Bunun sonucunda bu hasarlı okullarımızın öğrencilerinin yaş grupları da dikkate alınarak ilçe merkezinde eğitim görebilecekleri eğitim kurumunda eğitimlerine devam etmelerine karar verilmiştir. Buraya kadar geliştirilen düşünce son derece isabetli ve olumludur. Fakat bu düşüncenin devamında ortaya konulan tedbirin ise bir o kadar isabetsiz olduğu kanaatindeyim çünkü bu iki okulumuzun Menemen Atatürk Anadolu Lisesine taşınması ve Lisemizin de Manisa yolu üzerinde bulunan Anadolu Kız İmam hatip lisesine taşınması yönünde karar alındığı çerçevesinde duyumlara sahibim. Söz konusu karar uygulandığı takdirde bu durum hem Menemen Atatürk Anadolu Lisesine hem de taşınılması düşünülen okullarımıza fayda sağlamayacaktır dedi.

Karslı sözlerine şu şekilde devam etti, "İlk olarak lisemizi ele alırsak bu oklumuz 1948 yılından itibaren ilçemize hizmet veren en köklü ortaöğretim kurumu olduğu gibi puan esasına göre hem ilçemizde hem de ilimizin muhtelif semtlerinden gelen öğrencilere hizmet vermektedir. 1250’den fazla öğrenciye sahip bu okulumuzun taşınması düşünülen bina ise sadece 18 derslikli olduğundan Lisemiz hem çift tedrisata geçecek hem de en iyimser haliyle Eğitim Öğretim faaliyeti gece saat 20.00’a kadar devam edecektir. Bu durum Lisemizin Eğitim kalitesini son derece olumsuz etkileyeceği gibi birden çok vasıta değiştirerek bu okula gidecek öğrenci ve ailelerini maddi ve manevi yönden derinden etkileyecektir. Lisemize taşınılması planlanan okullarımızdan Şehit Kemal İlköğretim okulumuzla ilgili herhangi bir sorun görülmemekle beraber 9 Eylül İlköğretim oklumuz için durum aynı değildir. Çünkü Kasımpaşa Mahallemizdeki bu okulun öğrencileri Çanakkale asfaltını geçerek Lisemize ulaşmak zorunda kalacaklardır. Bu sön derece tehlikeli olup yaşanacak herhangi bir felaketin kanuni ve vicdani sorumluluğu altından hiç kimse kalkamaz. Bu çerçevede çözüm kanaatimce çok kolay ve basittir.

Şu anda Kasımpaşa Mahallemizde bulunan Erdinç Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim merkezi bu kurumumuzla beraber Kız Meslek Lisesi olarak bildiğimiz Nene Hatun Meslek Lisemizle ortak kullanılmaktadır. Söz konusu iki okulumuzun toplam öğrenci sayısı Menemen Atatürk Anadolu Lisesine göre oldukça sınırlıdır. Ayrıca Mesleki Eğitim merkezimiz yaygın eğitim olduğu için esnek devam imkânına sahiptir. Ayrıca Nene Hatun Meslek Lisemizin işletmelerde eğitim gören öğrencileri sebebiyle fiziki ortamı daha rantabl kullanma imkanları mevcuttur. 

Yaptığım açıklamalardan yola çıkarak Menemen Atatürk Anadolu Lisesi yerine öğrenci sayısı ve esnek çalışma koşulları göz önünde bulundurularak Anadolu İmam Hatip Lisesine Mesleki Eğitim Merkezi ve Nene Hatun Meslek Lisesi yerleştirilirse 9 Eylül İlköğretim Okulu öğrencileri Erdinç Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim merkezine yerleştirilerek yol geçme gibi bir tehlike olmaksızın kendi semtlerinde Eğitim öğretim faaliyetlerini yürütebileceklerdir. Bununla birlikte iki binaya sahip Menemen Atatürk Anadolu Lisesi bir binasında eğitim öğretim faaliyetini yürütürken diğer binası Şehit Kemal İlköğretim okuluna tahsis edilerek sorun hem daha yapıcı hem de daha olumlu yönde çözülür. Gerek Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gerekse Eğitime bakış açısının sön derece sıcak olduğunu bildiğimiz Mülki idaremizin görüş ve önerilerimiz doğrultusunda kararlarını gözden geçirerek Menemenimiz için en iyi çözümü bulacaklarına inanıyorum. 


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum