Reklam
Reklam

Menemen Atatürk Anadolu Lisesinin taşınmasına velilerden büyük tepki

Menemen Atatürk Anadolu Lisesini ilçe merkezine 1,5 km uzaklıktaki başka bir okula taşıma kararına okul aile birliği, veli ve öğretmenler Lise önünde basın açıklaması düzenleyerek verilen bu kararın öğrencileri zor durumda bırakacağını dile getirdiler.

15 Ocak 2021 - 16:36 - Güncelleme: 28 Ocak 2021 - 13:21

Menemen Atatürk Anadolu Lisesinin taşınmasına velilerden büyük tepki

Menemen Atatürk Anadolu Lisesini ilçe merkezine 1,5 km uzaklıktaki başka bir okula taşıma kararına okul aile birliği, veli ve öğretmenler Lise önünde basın açıklaması düzenleyerek verilen bu kararın öğrencileri zor durumda bırakacağını dile getirdiler.

Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Dokuz Eylül İlkokulu ve Ortaokulunun depremde zarar görmesinden dolayı Menemen Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerini ilçe merkezinin dışında başka bir okula taşıma kararı aldı. 

Tüm çabalarına rağmen okulun taşınma yazısı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce tarafına ulaşmasından dolayı üzüntü içerisinde olduğunu ifade eden Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Serkan Akkoç, “29 Ocak 2021 tarihine kadar okulu  boşaltmamız istenmektedir.  Otobüs ve toplu taşımanın olmadığı, öğrencilerimizin toplu taşıma ile vardıkları son duraktan itibaren okula ulaşmak için 1.5 kilometre yürümek zorunda olacağı, okula ulaşım yolunun kaza ve can güvenliği riski taşıdığı, ikili eğitime zorunlu tutulduğumuz,  pandemi sürecinde zaten ekonomik olarak zor durumda olan ailelerin aylık en az 300-400 TL gibi servis ücreti ödemek zorunda kalacağı ve daha bir çok olumsuz koşulun bizleri etkileyeceğini düşünerek;  öğrencilerimiz için bugün basın açıklaması yapmak üzere toplandık.    
             
1258 öğrencimizin eğitim gördüğü Menemen Atatürk Anadolu Lisesi, şehir merkezi konumunda,  İzban’a yürüme mesafesinde, 38 dersliğinin hepsinde fiber internetli akıllı tahtalarının ve teknik altyapısının  eksiksiz olduğu, laboratuvarları, konferans salonu açık ve kapalı spor alanlarıyla kusursuz olarak değerlendirilebilecek imkanlara sahiptir. Bizlerden yılların birikimiyle oluşturulan ve böylesi imkanları olan okulumuzdan ayrılmamız; toplu taşımanın olmadığı, şehir merkezinin dışında, güvenliği olmayan, akıllı tahtalar için gerekli olan internet altyapısının olmadığı,  sadece 18 dersliği olan bu ve benzeri olumsuz özellikleri sebebiyle kimsenin tercih etmediği ve uzun zamandır boş/atıl bir durumda olan Gazi İmam Hatip Kız Meslek Lisesi’ ne taşınmamız istenmektedir. Depremde zarar gören Şehit Kemal Ortaokulu ve 9 Eylül İlköğretim Okulu öğrencilerinin bizim okulumuza getirilip, depremden zarar görmeyen okulumuz öğrencilerini sürgüne gönderir gibi kendi okullarından koparmak kabul edilebilir bir durum değildir dedi.

Öğrencilerin devletin açtığı bir sınava girerek ve tercih haklarını kullanarak; yeri, konumu ve eğitim kadrosuna göre bu okulu seçtiklerini dile getiren Akkoç, “ Bu kararla öğrencilerimizin nitelikli bir eğitim alma hakları ellerinden alınmış oluyor. Öğrencilerimiz bakanlığımızın benimsediği tam gün eğitimde saat 8.30 dan 16.00 a kadar 8 ders görmektedirler. Şayet öğrencilerimize yönelik bu sürgün kararı gerçekleşirse; 38 şubesi olan okulumuz 18 şubeli bir okula sığmayacağı için ikili eğitime geçmek zorunda bırakılacağız. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ nün ön gördüğü ikili eğitimde sabah 08.00 dan akşam 20.30 kadar eğitim sürecektir “ dedi.

BUNLARI DÜŞÜNMEDİNİZ Mİ ?  
Akkoç konuşmasına şu şekilde devam etti, Akşam karanlığında çocuklarımız dağ tepesindeki okuldan evine ulaşım olmadan nasıl dönecek? 

Böyle bir şeyi aklınız alıyor mu? Menemen dışından, Bornova’dan, Yamanlar’ dan, Bayraklı’ dan çevre köylerden okulumuza kayıtlı olan azımsanamayacak sayıda öğrencimiz var. Bu çocukların gecenin kör saatlerinde evlerinde olmasını vicdanınız nasıl kabul ediyor? Bu öğrencilerin başına yollarda gece vakti bir şey gelirse bunun vebalini ve sorumluluğunu taşıyabilecek misiniz? Bunları söylediğimizde bizlere lise öğrencileri büyüktür her yere gidip gelebilirler diyor sevgili ilçe milli eğitim yöneticileri… Siz unutmuş olabilirsiniz biz hatırlatalım: 18 yaşından küçük olan her öğrenci çocuktur ve korunmalıdır… Ve bizler çocuklarımızın aileleri olarak onların can güvenliğini, eğitim hakkını, kazanılmış tüm haklarını korumaktan asla vazgeçmeyeceğiz. 
Okulumuzda  engelli  öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimiz bizi sürgün ettiğiniz okula nasıl ulaşacak?  
Bunları düşünmediniz mi ?  
Bu çocuklar bizim geleceğimizdir. Onlara karşı yapılan bu uygulama,  eğitimlerine ve psikolojilerine zarar verecektir. 
Bunları düşünmediniz mi ?
Bütün bunları ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticilerine söylediğimizde bizlere yapacak bir şeyimiz yok bu şartları kabul etmeyen veli ve öğrenciler naklini alır gider açıklaması yaptılar. Eğitimci olmak bu mudur? Öğretmen olmak bu mudur? Hiç kusura bakmayın ne okulumuzu ne de öğrencilerimizden bir tanesini bile kaybetmeye tahammülümüz yok. İzin vermeyeceğiz!!!
Taşınmak istenilen okulda bu koşullarda yapılacak olan eğitimin çocuklara faydalı olmayacağını düşünüyoruz. Biz veliler olarak okulumuzun taşınmasını istemiyoruz.
Basın açıklamasının ardından 1258 öğrenci velisi adına  idari mahkemeye müracaat ederek yasal hakkımızı arayacağız..
Öğrencilerimizin puanla ve tercihle geldikleri okulumuzdaki kazanılmış haklarını vermeyeceğiz?
"Mağduriyet bizden  doğmadı, okulumuz depremde hasar görmedi,  biz mağdur edilmemeliyiz." 
Depremin yıkamadığı okulumuzu sizin yıkmanıza izin vermeyeceğiz.
 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum