Reklam

Her Mahalle Kendi Suyunu Arıtacak

İZSU tarafından hayata geçirile sistem sayesinde İzmir'in her mahallesi kendi suyunu kendisi arıtmaya başlayacak.

Her Mahalle Kendi Suyunu Arıtacak

İZSU tarafından hayata geçirile sistem sayesinde İzmir'in her mahallesi kendi suyunu kendisi arıtmaya başlayacak.

Her Mahalle Kendi Suyunu Arıtacak
29 Mayıs 2019 - 10:55

İlki Foça’da kurulan paket arıtma tesisleri İzmir genelinde yaygınlaşıyor. İZSU tarafından şehrin çeşitli bölgelerine kurulmaya başlanan Paket arıtma tesisleri sayesinde hiçbir insan eli değmenden atık sular arıtılarak tekrar kullanıma sunuluyor. İZSU Genel Müdürlüğü Paket arıtma tesisleri sayesinde, evsel atıkların daha hızlı ve sağlıklı olarak geri dönüştürülmesini amaçlıyor.
Her bir arıtma terminalinin günde 320 litre atık su dönüştürme kapasitesi mevcut. 1.8 Milyon liraya mal olan tesisin 10 ay gibi bir sürede yapılması amaçlanıyor.
İZSU projeyle insan değmeden en az alan kaplayarak atık suların yeniden kazanılmasını amaçlıyor. Bu sayede İzmir’de bulunan barajlar ve göllerin üzerinde bulunan yükün daha da hafifletilerek, İzmir’in gelecekte su sıkıntısı çekmesinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Paket Arıtma Tesisi Nasıl Çalışıyor?


Otomatik tesise bağlanan atık su boruları sayesinde ilk olarak suyun içerisindeki yabancı maddeler çökertme mantığıyla bir havuzda bekletiliyor.  Böylece suyun içerisinde katı cisim kalmıyor. Daha sonra ikinci bir havuza aktarılan su burada dengeleme işlemine tabi tutuluyor. Burada suyun içerisinde biyolojik çözeltiler ayrıştırılıyor. Daha sonra su havalandırma işlemine tabi tutuluyor. Yani suyun içerisine oksijen verilerek yararlı mikroorganizmaların çoğalması sağlanıyor. Yararlı mikroorganizmalar, suyun içerisinde olmaması gereken zararlı mikroorganizmaları yok ediyor. Bu aşamadan sonra suyun içerisinde faydalı inorganikler meydana geliyor ev suyun arıtma işlemi tamamlanıyor. Ancak buraya kadar yapılanlar sonucunda suyun içerisinde hala bakteri ve parazitler bulunabiliyor. Bakteri ve parazit bulunması suyun tadının ve kokusun içilemeyecek kadar kötü olmasın neden olduğundan su klorlama havuzuna alınıyor. Klorlama işlemi bittikten sonra su Avrupa standartlarında içilebilir oluyor.
İZSU’nun paket arıtma tesisi sayısını önümüzdeki 10 yıl içerisinde 100’e tamamlaması planlanıyor.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum