Reklam

Flüt çalmak otizme iyi geliyor

Otizmli çocukların, normal yaşamlarını sürdürebilmesi için uzmanlar sürekli çalışıyor. Yapılan bir araştırmayla flüt çalmak otizmin gerilemesine neden oluyor.

Flüt çalmak otizme iyi geliyor

Otizmli çocukların, normal yaşamlarını sürdürebilmesi için uzmanlar sürekli çalışıyor. Yapılan bir araştırmayla flüt çalmak otizmin gerilemesine neden oluyor.

Flüt çalmak otizme iyi geliyor
28 Haziran 2019 - 08:26

Flüt çalarken çocuklar parmaklarını, nefesini ve vücudunun farklı bölgelerini kullanıyorlar. Otizmli çocukların en büyük sıkıntısı olan faklı bölgeleri aynı anda kullanabilmek için flüt çalmak iyi geliyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan pediatri doktoru Filiz Güner” Otizmli çocuklar maalesef kendi hayatlarını idame ettirebilmek adına zorluklar çekiyor. Biz onların kendi başlarına hayata tutunabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Bugün dünyada onlarca otizm araştırma kurumu bulunuyor. Bu kurumlar sürekli bu hastalığın nasıl yenileceği konusunda araştırmalar yapıyor. Geçtiğimiz hafta İngiltere’de yapılan bir konferansta flüt çalmanın otizmle olan bağı hakkında konuşuldu. Araştırma sonucunda elde edilen veriler gerçekten çok iyiydi. Flüt çalarken on parmağı birbirinden bağımsız olarak hareket ettiren çocukların beyninin her tarafı çalışıyor. Ayrıca nefesini kontrol etmeyi de öğretiyor. Biz de artık otizmi çocuklara flüt çalmaları konusunda telkinde bulunuyor. Sadece flüt değil, her çalgıyı çalan çocuklarda otizmin gerilediği görülüyor. Eğer otizmli bir çocuğunuz varsa onu sanatsal faaliyetlere yönlendirmek, bu hastalığın yenilmesinde büyük rol oynayacaktır. “ Dedi.

Otizmi çocukların nasıl iyileşeceği hakkında da konuşan Güner, “ bir defa evinizde televizyon varsa çocuğu mutlaka ondan uzak tutun. Bu sadece televizyonla değil, telefon tablet gibi şeylerden de uzak tutulması gerekir. Çocuk kreşe gitmiyorsa, bir kreşe yazdırılmalı günlük aktiviteleri için, hafta sonları çocuk mutlaka bedensel hareket yapacağı alanlara götürülmeli. Akrabalara da çok iş düşüyor burada, otizmli çocuk ile vakit geçirmek hastalığın seyri açısından çok önemli. “ Dedi.

Günümüzde ailelerin artık bilinçlendiğini söyleyen Güner, eskiden bunda bir şey yok denilen otizm için bugün aileler daha bilinçli, çocuklarının bu hastalığı atlatabilmesi çok daha fazla çaba gösteriyorlar dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum