Reklam
Reklam

CHP Menemen video örnekli kura seçimine atıfta bulundu

CHP İzmir 2. Bölge Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Şener Akdemir, AK Partili Bakıcı’nın başkan olduğu dönemde Selçuk Belediye Meclis Toplantısı’nda encümen ve belediye başkanvekili seçimiyle ilgili kura çekiminin cam fanus içinde yapıldığının yer aldığı videoyu paylaştı. Akdemir, kura çekiminde CHP’li isimlerin seçildiğini, AK Parti’nin herhangi bir itiraz yapmadığını hatırlatıp, “Aynı partinin farklı ilçelerdeki meclis üyelerinin bu davranışını kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

08 Ocak 2021 - 10:17

İzmir 2. İdare Mahkemesi, AK Parti’nin itirazı sonrası Menemen Belediye Başkan Vekilliği seçiminin kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesini durdurmuştu.

CHP’li Deniz Karakurt’un seçildiği kura çekimiyle ilgili kararda, plastik toplarla ve şeffaf cam fanus içinde yapılan kura çekiminde şekil yönünden hukuka uyarlık bulunmadığı belirtilmişti.

Menemen Belediye Meclisi'nde hafta başında yeni başkanvekilini belirleyecek kura çekiminin 'Millet İttifakı'nın boykotuyla ertelenmesi sonucu gözler bugünkü oturuma çevrilmişti.

CHP'den bu kez tam kadro yer aldığı oturumda flaş bir hamle geldi. Verilen önergeyle kuranın gündemden çıkarılmasının oylanması istendi. Önerge oy çokluğuyla kabul edildi ve kura çekimi bir kez daha gerçekleşemedi.

Valilik cephesinden kritik bir hamle geldi. Vali Köşger'in Belediye Kanunu'nun 46.maddesini devreye sokarak vali yardımcısını kura çekiminin gerçekleştirilmesi için görevlendirdiği öğrenildi.

CHP ve AK Parti arasında ‘kura çekimi’ tartışması meclis toplantısında da sürdü. CHP kura çekiminin usule aykırı olmadığını iddia etmişti.

Menemen’de ikinci kez ertelenen kura çekiminin ardından CHP’den videolu kura çekimi çıkışı geldi. CHP 2. Bölge Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Şener Akdemir, AK Partili Zeynel Bakıcı’nın başkan olduğu dönemde Selçuk Belediye Meclis Toplantısı’nda encümen ve belediye başkanvekili seçiminin kuraya kalması ve cam fanus içinde yapıldığının yer aldığı videoyu paylaştı.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum