Reklam
Reklam

CHP'li Deniz Yücel'den Menemen Açıklaması

CHP İzmir İl Başkanı Yücel , " Bundan sonra yapılması gereken mahkemenin nihai kararını beklemek. Mahkeme kararını verdiğinde mahkeme kararı doğrultusunda gerekli işlem yapılacaktır." dedi.

08 Ocak 2021 - 10:12 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 10:32

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un ‘zimmet ve irtikap’ suçlarından hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırmasının ardından, başkanvekili seçimi için yapılacak kura çekimi, CHP’nin önergesiyle meclis gündeminden çıkarılınca ikinci kez yapılamadı. Pazartesi günü yeterli çoğunluğun sağlanamaması üzerine ertelenen Ocak ayı meclis toplantısı bugün Meclis Birinci Başkan Vekili Mehmet Karabiniş başkanlığında gerçekleştirilirken, toplantıda CHP'li meclis üyeleri tarafından kura çekiminin gündemden çıkarılmasıyla ilgili bir önerge sunuldu. Önerge, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilince kura çekimi meclis gündem maddeleri arasından çıkarıldı. 

Menemen’de başkanvekili seçimi için yapılacak olan kura çekimi CHP ve İYİ Parti’nin ‘önerge’ hamlesiyle ikinci kez gerçekleşmezken, Valilik cephesinden kritik bir hamle geldi. Vali Köşger'in Belediye Kanunu'nun 46.maddesini devreye sokarak vali yardımcısını kura çekiminin gerçekleştirilmesi için görevlendirdiği öğrenildi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel meclis toplantısı sonrası şu açıklamayı yaptı: Bugün belediye meclisi bir karar aldı. Mahkeme nihai kararını vermeden kuranın tekrar edilmesinin doğru olmadığına kanaat getirdi. Meclisin iradesinin üzerinde hiçbir şey yoktur. Meclis iradesi vesayet altına alınamaz. Bu konuda idare hukuku hocalarından, profesörlerden alınan görüşler var. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütmeyi durdurma kararı uygulandı. Bundan sonra yapılması gereken mahkemenin nihai kararını beklemek. Mahkeme kararını verdiğinde mahkeme kararı doğrultusunda gerekli işlem yapılacaktır.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum