Reklam

Büyüme çağı ağrılarına dikkat

Çocuklarda meydana gelen her ağrı büyüme ağrısı değildir. Ağrının şiddeti ve yerine göre ciddi hastalıklarının habercisi olabilir.

Büyüme çağı ağrılarına dikkat

Çocuklarda meydana gelen her ağrı büyüme ağrısı değildir. Ağrının şiddeti ve yerine göre ciddi hastalıklarının habercisi olabilir.

Büyüme çağı ağrılarına dikkat
28 Haziran 2019 - 12:30

Çocukların büyümesi sırasında gelişen kasları ve kemikleri ağrılara neden olabilmektedir. Ancak her ağrı büyüme ağrısı değildir. Uzmanlar ağrının şiddetine göre ciddiye alınması yönünde uyarıyor.

Çocuklar 2 ile 5 yaşları arasında ve 13 ile 18 yaşları arasında en çok büyüme kaydettikleri dönemdir. Bu dönemlerde çocukların kemikler, kasları ve derileri normal dönemlere göre 4 kat daha hızlı gelişmektedir. Hızla gelişmenin sonucunda kas ve eklem ağrıları baş gösterebilmektedir. Ancak bu dönemlerde meydana çıkan her ağrı büyüme nedeniyle değildir. Örneğin lösemi hastalığının ilk seyirlerinde de kemik ağrıları görülmektedir. Aileler bu ağrıları büyüme ağrısıyla karıştırıp çocukları hastaneye götürmemekteler.

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Prof. Dr.  Dilek İnce yaptığı açıklamada “ Çocukların eklem ve kas ağrılılarının ciddiye alınması gerekmetedir. Ağrıların ne kaynaklı olduğuna aileler değil, doktorlar karar vermelidir. Genelde eklem ve kas ağrıları büyüme nedeniyle oluşuyor, ancak lösemi, romatizmal hastalıklar, eklem iltihapları, kemik tümörleri  ve kas hastalıkları da eklem ağrıları yapabilmektedir. Çocuklarımızı mutlaka bir hekim tarafından kontrol ettirmek gerekmektedir. Büyüme kaynaklı ağrılar 1 hafta içerisinde geçen ağrılardır. Daha uzun süren ağrılarda mutlaka bir doktora başvurulması gerekiyor. Hastanemizde çocukların her türlü ağrılarıyla ilgili ileri tetkik olanakları vardır. Büyüme ağrısı çocuğun yürürken aksamasına neden olmaz. Eğer çocuğunuzda aksamasına neden olacak kadar bir ağrı varsa, mutlaka bir doktora görünmesi gerekir.“ Dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum