Reklam
Reklam

Büyükşehir'den Mizah Festivali açıklaması: Hoşgörü ve huzur ortamı baltalandı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mizah Festivali'nin programında yer alan bir söyleşide yer alan katılımcıların eleştirilmesi üzerine iptal edilen etkinlik üzerine açıklama yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada, "Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir" denildi.

Büyükşehir'den Mizah Festivali açıklaması: Hoşgörü ve huzur ortamı baltalandı!
23 Aralık 2020 - 23:21

Büyükşehir'den Mizah Festivali açıklaması: Hoşgörü ve huzur ortamı baltalandı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Mizah Festivali'nde 'Dünya karikatüründe toplumsal eleştiri ve mizah' konulu söyleşi katılımcıların eleştirilmesi sebebiyle iptal edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, iddiaların yersiz olduğu ve eleştirilen katılımcıların önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimler oldukları açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

"Bu yıl ilk kez uluslararası boyutta düzenlenen ve pandemi koşulları nedeniyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili gerçek dışı iddialar üzerine bir açıklama yapma gereği doğmuştur.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır.

Bununla birlikte etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir.

24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır.

Ancak bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır. Festival moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir."


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum