Reklam
Reklam

Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurmanın 10 Önemli Noktası

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen her kişi ve işletmenin bir e-ticaret sitesine ihtiyacı bulunmaktadır. E-ticaret sitesi kurmak isteyen işletmelerin en önem verdiği noktalardan birisi de başarı bir e-ticaret sitesi kurmaktır. Çünkü bir e-ticaret sitesi kurulsa bile bu siteyi başarılı hale getirecek çalışmalar yapılmadığı takdirde işletmelerin satış yapması mümkün değildir.

Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurmanın 10 Önemli Noktası
20 Ağustos 2021 - 13:42

Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurmanın 10 Önemli Noktası


E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen her kişi ve işletmenin bir e-ticaret sitesine ihtiyacı bulunmaktadır. E-ticaret sitesi kurmak isteyen işletmelerin en önem verdiği noktalardan birisi de başarı bir e-ticaret sitesi kurmaktır. Çünkü bir e-ticaret sitesi kurulsa bile bu siteyi başarılı hale getirecek çalışmalar yapılmadığı takdirde işletmelerin satış yapması mümkün değildir.

E-ticaret sitesi kurmak ve bu siteyi başarılı bir e-ticaret sitesi haline getirmek isteyenler için hazırladığımız Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurmanın 10 Önemli Noktası adlı bu yazımızda sizlere birçok bilgiden bahsedeceğiz. Sizler de e-ticaret sitenizi kurarken bu noktaları önemseyebilir ve başarılı bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.
 

Hazır E-ticaret Alt Yapılarını Tercih Edin


E-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin tercih edebileceği birçok e-ticaret sitesi kurma yöntemi bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, e-ticaret sitesi yazdırma ve hazır e-ticaret alt yapıları işletmelerin tercih edebileceği yöntemler arasında yer almaktadır.

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler ise özellikle hazır e-ticaret alt yapıları ile çalışmaya özen göstermelidir. Çünkü hazır e-ticaret alt yapıları e-ticaret sitesi kurma süreçlerini kısaltırken işletmelerin e-ticaret süreçlerini yönetmesini kolaylaştıracaktır.
 

Alan Adı ve Hosting Satın Alın


Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurmanın 10 Önemli Noktası arasında yer alan alan adı ve hostingler de e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken noktalardan biridir. E-ticaret firmaları kurumsal kimliklerini korumak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için alan adı ve hosting seçiminde dikkatli davranmalıdır.
 
 • Alan adı seçimi yaparken e-ticaret firmaları marka isimlerini kullanmalıdır.
 • Alan adı uzantısı sektörünüz ile alakalı olmalıdır.
 • Genellikle 3-13 karakter aralığında bir alan adı seçilmesi gerekmektedir.
 • Alan adları akılda kalıcı olmalıdır.
 • Hosting seçimi esnasında işletmeler güvenilir hosting firmaları ile çalışmaya özen göstermelidir.
 • Trafik, database, ssl settifikaları, entegrasyonlar, e-mail adresleri gibi birçok özellik hosting seçimi yaparken göz önünde bulundurulmalıdır.

Sizler de açık kaynak kodlu yazılımlar ile bir e-ticaret sitesi kuracaksanız alan adı ve hosting satın alırken bu unsurları göz önünde bulundurabilir ve böylece başarılı bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Fakat Ticimax gibi hazır e-ticaret alt yapıları ile e-ticaret sitesi kurmayı düşünürseniz alan adı ve hosting hizmetinin dahil olduğu e-ticaret paketleri ile e-ticarete adım atabilirsiniz. 
 

Sitenizi Responsive Olarak Tasarlayın


İnternetten yapılan alışverişlerin yaklaşık %75’lik bölümü akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Yani kısacası internet alışverişleri artık mobil alışverişlere doğru evrilmeye başlamıştır.

Bu nedenle başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak yapması gereken şeylerden birisi e-ticaret sitelerini mobil uyumlu hale getirmektir. Genellikle işletmeler bunu yapmak için responsive temalardan yararlanmaktadır.

Sizler de başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız sitenizi responsive olarak tasarlayabilir ve mobil satışlarınızı arttırabilirsiniz.
 

Kullanıcı Deneyimini Ön Planda Tutun


Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Kurmanın 10 Önemli Noktası arasında sizlerle paylaşacağımız bir başka konu da kullanıcı deneyimidir.

E-ticaret sitelerini ziyaret eden tüketiciler genellikle sitelerde farklı davranışlar sergilemektedir. Bazı müşteriler e-ticaret sitelerinde bulunan bir özelliği beğenirken bazıları ise beğenmemektedir. E-ticaret firmaları müşterilerinin duygularını yönetmek, kendileri ile etkileşimde bulunmasını kolaylaştırmak ve müşteri memnuniyetini arttırmak için kullanıcı deneyimi tasarımına önem vermektedir.

Kullanıcı deneyimi tasarımına önem veren işletmeler e-ticaret süreçlerinde daha kolay yollar kat ettiği için e-ticaret firmanızın başarılı olmasını istiyorsanız sizler de e-ticaret sitenizi tasarlarken user experience çalışmaları yapabilirsiniz.
 

E-ticaret Sitenizin Güvenliğini Sağlayın


Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin e-ticaret sitelerini güvenli bir hale getirmeleri gerekmektedir. Çünkü internetten alışveriş yapan tüketicilerin büyük bölümü güvenilir internet siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir.
 
 • SSL Sertifikaları
 • 3d Secure yöntemi
 • Güven damgası
 • ETBİS Kaydı

Bir e-ticaret sitesinin güvenilir olduğunu gösteren başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Sizler de e-ticaret sitenizin güvenliğini sağlamak bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret sitesi kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 

Ürün Fotoğraf ve Açıklamalarını Önemseyin


E-ticaret sitesi kurulumu yapacak işletmelerin ürün fotoğrafları ve ürün açıklamaları ile ilgili de çalışmalar yapması gerekmektedir. Çünkü bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapacak kişinin ürünler ile ilk teması fotoğraflar ve açıklamalar sayesinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle işletmeler profesyonel ürün fotoğrafı çekimine önem vermelidir. Bununla beraber ürün açıklamaları oluşturulurken tüketicilere fayda sağlayacak bilgiler ile ürün açıklaması yazılması gerekmektedir. 
 

Güvenilir Sanal Pos Firmaları İle Çalışın


E-ticaret siteleri satışını gerçekleştirdikleri ürünlerin ödemesini almak için sanal pos firmaları ile çalışmaktadır. Başarılı bir e-ticaret firması kurmak isteyen işletmelerin sanal pos seçimine önem vermesi gerekir. Çünkü sanal poslar, işletmelerin e-ticaret süreçlerinin sürdürülebilir olmasını sağlar ve müşterilerin güvenli bir platformdan alışveriş yapmasına yardımcı olur. Bu nedenle sanal pos firması seçerken işletmeler belirli unsurları göz önünde bulundurur.
 
 • Sanal pos firmasının komisyon oranları
 • 3D Secure ile ödeme yöntemi
 • Firmanın çalışma koşulları ( ödeme günü ve tarihleri vb.)
 • Çalışılabilecek bankalar
 • Taksit seçenekleri

Önem verilmesi gereken özellikler arasında yer almaktadır. Sizler de bunlara dikkat ederek e-ticaret için sanal pos firmanızı kolayca seçebilir ve başarılı bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.
 

Sipariş Süreçleri


Başarılı bir e-ticaret firması olmak istiyorsanız sipariş süreçlerini iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir. Çünkü e-ticaret firmalarından alışveriş yapan tüm tüketiciler ürünlerinin durumları hakkında bilgi almayı isterler ve bu bilgiyi sağlayan e-ticaret firmaları profesyonel bir marka imajı yaratarak sadık müşteri kitleleri oluşturabilir .

Sipariş süreçlerini yönetmek için genellikle e-ticaret firmaları;
 
 • Tedarikçi seçimi
 • Sipariş bilgilendirmesi
 • Kargo anlaşması
 • Kargo entegrasyonu

Gibi konulara önem verir. Sizler de sipariş yönetiminizi kolay bir şekilde yapabilmek için bu unsurları önemseyebilir ve sadık müşteriler edinebilirsiniz.
 

Müşteri Memnuniyetini Önemseyin


Müşteri memnuniyeti her sektörde olduğu gibi e-ticaret sektöründe de oldukça önemli bir konudur. Çünkü e-ticaret sektöründe müşteri memnuniyetini ön planda bulunduran işletmeler yeni ve sadık müşteri kitlelerini daha kolay bir şekilde oluşturabilir.  E-ticaret firmaları müşteri memnuniyetini arttırmak için belirli e-ticaret süreçlerini daha hızlı bir şekilde yönetir ve belirli uygulamalardan yararlanır.
 
 • Müşterilerinize güven vermek için iletişim sayfası oluşturun.
 • E-ticaret sitenize canlı destek araçları entegre edin.
 • Ürün fiyatlandırması yaparken müşteri dostu fiyatlar belirleyin.
 • Kargo ve teslimat süreçlerinizi iyi bir şekilde yönetin.
 • Müşterilerinizin alışveriş süreçleri hakkında bilgi almasını sağlayın.
 • Müşteriler ile iletişiminizi kesmemeye özen gösterin.

Bu stratejileri uygulayarak sizler de e-ticaret firmanızın müşteri memnuniyetini arttırabilir ve başarılı e-ticaret siteleri arasında yerinizi alabilirsiniz.
 

Dijital Pazarlama Çalışmaları Yapın


E-ticaret sitenizi kurduktan sonra marka bilinirliğinizi arttırmak, hedef kitlenize ulaşmak ve ürün satışı yapmak içi dijital pazarlama çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Genel olarak işletmelerin;
 
 • E-mail marketing
 • Sms pazarlaması
 • Influencer marketing
 • Sosyal medya pazarlaması
 • SEO
 • Arama motoru reklamları

Gibi pazarlama yöntemlerini kullanarak bu amaçlarına ulaştığı bilinmektedir. Sizler de bu dijital pazarlama yöntemlerinden yararlanabilir ve e-ticaret sitenizin başarısını arttırabilirsiniz.
 

Ticimax ile E-ticarette Başarılı Olun


E-ticaret firmalarının kullanabileceği en iyi e-ticaret alt yapıları arasında yer alan Ticimax e-ticaret alt yapıları ile sizler de e-ticaret sitenizi profesyonel bir şekilde kurabilir ve e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

Ticimax demo talep formunu doldurarak e-ticaret alt yapılarını 15 gün boyunca deneyebilir ve deneme süresinin ardından e-ticarette Ticimax ile doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Instagram, Youtube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından takip edebilir ve e-ticaret ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 

Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum