Reklam

Aziz Kocaoğlu Harmandalı'da Biyogaz Tesisi Startını Verdi

Aziz Kocaoğlu Harmandalı'da Biyogaz Tesisi Startını Verdi

Aziz Kocaoğlu Harmandalı'da Biyogaz Tesisi Startını Verdi
08 Şubat 2019 - 14:54

 

Harmandalı'ndaki Biyogaz Tesislerinde Aziz Kocaoğlu Startı VerdiHarmandalı'ndaki biyogaz tesislerinde bugün ilk yakma işlemi yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı'nda inceleyerek ilk yakma işlemini gerçekleştirdi. Çiğli deki elektrik ihtiyacını karşılayabilecek tesisin yüzde 70 i tamamlandı. Harmandalı da bulunan depolama Alanı’ndaki çöplerin elektrik enerjisine dönüştürülebilmesi için kurulumu yapılan Biyogaz tesisini ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek gerekli bilgileri aldı.
Yürütülen rehabilitasyon projesi ile çevreyi korumak için, sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunların büyük ölçüde önüne geçilebileceği, kurulacak 15 MW enerji üretim kapasiteli biyogaz tesisinden Çiğli ilçesinin ihtiyacını karşılayabilecek güçte enerji üretileceği beklediklerini bildirildi.


Tesisin Yüzde 70’i Bitti
İzmir Büyükşehir Belediyesi, rehabilitasyon projesiyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan gerekli onay alırken, Biyogaz Tesisi için de gerekli gaz toplama ve drenaj boruları ile sızıntı suyu taşıyıcı ana hat, ana drenaj hattı, yatay ve dikey rigol hattı imalatlarının yüzde 70'ini tamamladı. Alanda toplam 14 bin 307 metre boru döşendi.
Biyogaz Tesisi tamamen bittiğinde, desülfürizyon yöntemi ile havayı kirleten ve zararlı olan sülfür gazı arttırılarak soğutma işlemlerinin ardından, motorlarda kullanılabilecek olan metan gazı elde edilmiş olunacak. Gaz motorlarında üretilen elektrik enerjisi ise direkt olarak ulusal elektrik dağıtım şebekesine aktarılacak. 
 
Harmandalı’da gerekli yalıtım ve çalışmalar tamamlandığında, büyük miktardaki sera gazının atmosfere salınması engellenecek hem de toplanılan bu gazlar enerji kaynaklarına dönüştürülebilecek. Böylece hem bölge için hem de Türkiye için ekonomik bir değer oluşturulabilmiş olunacak.


Büyükşehir Belediyesi, 90 hektarlık alanın 37 hektarlık bölümüne ilk etapta 13 bin 800 adet kazayağı bitkisi, 854 adet katırtırnağı bitkisi, 210 adet limoni servi ve 200 adet yalancı akasya dikildi.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum