Reklam

Azerbaycan’da İlk İlik Naklini Bir Türk Doktoru Yapacak

Bir Türk Doktor, Azerbaycan’da yaklaşık yetmiş yatağı olan ve ilk ilik naklini gerçekleştirecek Türk doktorlarıyla kurulu bir hastane kurdu.

Azerbaycan’da İlk İlik Naklini Bir Türk Doktoru Yapacak

Bir Türk Doktor, Azerbaycan’da yaklaşık yetmiş yatağı olan ve ilk ilik naklini gerçekleştirecek Türk doktorlarıyla kurulu bir hastane kurdu.

Azerbaycan’da İlk İlik Naklini Bir Türk Doktoru Yapacak
25 Mayıs 2019 - 00:47

Bilindiği üzere son zamanlarda sağlık konusundaki bazı bölümlerde Türkiye, dünyadaki birçok gelişmiş ülkeden daha iyi duruma geldi. Öyle ki ister Avrupa’nın birçok ülkesinden ister Amerika’dan bile olsun sağlık için Türkiye deki bazı özel hastanelerden randevu alanlar var. Hatta bu konuda doğu ülkelerinin bakış açısına göre Türkiye, doğunun Amerika’sı gibi. Öyle ki doğu ülkelerinin hemen hemen hepsinin zengin ailelerinin içinden eğer özel bir ameliyat olacaksa veya bir organ nakli yapılacaksa onlarda Türkiye deki özel hastanelerden randevu alıyorlar.
Bu noktada bir Türk doktorunun başarısından bahsetmek gerek. Azerbaycan’ın gence şehrinde, Prof. Dr. Süleyman Dinçer, uzun uğraşlar sonunda ‘Gence International hospital’ isimli bir hastane kurdu. Dünyadaki diğer tüm büyük hastanelerle boy ölçüşebilecek kapasitede bir kaliteyle kurulan hastanede yetmiş Türk doktor ve otuz civarı hemşire görev yapmakta. Doktor Süleyman Dinçer’in söylediğine göre asıl önemlisi; Azerbaycan’da ilk defa gerçekleştirilecek olan ilik nakli ameliyatı bu hastanede yapılacak ve bunu yapacak olan doktorların hepsi de Türk olacak. Aynı zamanda hastanenin önemsediği bir diğer hastalık ise kanser olacak. Bu konuda uygulamalar gerçekleştirilecek.
Prof. Dr. Süleyman Dinçer’in söylediğine göre; Bu hastanede çalışmakta olan Türk doktorlar ve hemşirelerle beraber çok önemli bir hastane kuruldu ve yakın bir zamanda da SGK anlaşması yapılabilir. Bu konuda SGK başkanıyla görüşmeler sürüyor. Eğer bu durum gerçekleşirse, Azerbaycan’da yaşamını sürdüren binlerce emekli ya da sigortalı insanın hastanede bakılması için artık Türkiye’ye kadar gitmesine gerek kalmayacak. Bilindiği üzere Azeybaycan’da on binin üzerinde emekli ve sigortalı insan bulunuyor.
Son zamanlardaki bu atılımlar hem ülkenin dünyadaki kaliteli görünümünü hem de bilimi gün geçtikçe arttıracaktır. Bilindiği üzere son yıllarda saç ekimi açısından şu an Türkiye dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak görülüyor. Bu elbet bir başlangıçtır. Ama eğer ileriki zamanlarda Türkiye bilimin ve bununla birlikte de sağlıkla ilgili gelişmelerin sıkı takipçisi ve uygulayıcısı da olursa, daha hem sağlık alanında hem de bilimsel alanda birçok Avrupa ülkesini geride bırakacak potansiyele sahiptir. Özellikle de genç nüfus açısından oldukça büyük bir potansiyeli olan Türkiye, eğer yukarıda bahsi geçen konularda ilerleme kaydederse, alttan geliyor olan nesil, bu ilerlemeyi oldukça yukarı taşıyacağına şüphe yok. Yeter ki bu topraklardaki insanlar akıllarını Ülkeleri için bu ülkenin geleceği için kullansınlar.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum