Reklam

Ayranın faydaları saymakla bitmiyor

Ayran'ın faydaları saymakla bitmiyor. İşte milli içeceğimiz ayranın faydaları

Ayranın faydaları saymakla bitmiyor

Ayran'ın faydaları saymakla bitmiyor. İşte milli içeceğimiz ayranın faydaları

Ayranın faydaları saymakla bitmiyor
17 Haziran 2019 - 16:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli içkimiz olarak adlandırdığı ayranın faydaları saymakla bitmiyor. Yaz aylarının serinletici içeceği olan ayran ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde tüketiliyor. Yoğurt ve su karşımı ile elden edilen ayran, doktorlar tarafından bir çok hastalığa tedavi amaçlı öneriliyor. Yılın her ayı rahatlıkla içilebilen ayran, özellikle yaz aylarında su kaybının fazla olması sebebiyle sağlıklı bir içecek.
Yoğurt içerisinde bulunan faydalı vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını kolaylaştıran ayrının yapımı ise oldukça basit. Uzmanlar ayran yapılacak yoğurdun, yağlı sütten yapılmış olmasını öneriyorlar.  Beslenme uzmanları diyet yapan kişiler için ayranın çok iyi bir ara öğün olduğunu söylüyorlar. Mide rahatsızlıklarına da iyi gelen ayran, vücut için adeta klima etkisi yapıyor.
 

Ayranın bilinen faydaları

  • Ayran içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde kanser hücrelerinin gelişmesini engeller.
  • Ayran sulu bir içecek olması sebebiyle bağırsak hareketlerini düzenli bir hale getirir.
  • Ayran rahatlatıcı bir etki yaptığı için uyku sorunlarının düzelmesine yardımcı olur. Kasların gevşemesini sağlar.
  • Tokluk hissi vererek kilo verilmesine yardımcı olur. Bu sayede vücut hem mineral ve vitamin kaybetmemiş oluyor hem de kilo veriyor.
 
Ayran kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olan hayati bileşenler içeriyor.
Ayran mide  asitlerini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bu sebeple mide rahatsızlığı olanların her gün en az iki bardak ayran içmesi öneriliyor.
Bir bardak yağlı ayranda 114 Kilokalori bulunmaktadır.
 

Ayran nasıl yapılır.

Ayran yapmak için su, süt ve yoğurta ihtiyacımız vardır. Önce bir kaba kişi başı 4 kaşık ayran, 2 kaşıt süt ve 200 ml su eklenir. İyice karıştırılarak dinlendirilir. Yaklaşık 2 saat dinlenen ayran tekrar karıştırılır ve soğuk olarak servis edilir.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum