Reklam

Ayak tabanı siğili yürümeyi zorlaştırıyor

Siğiller görüntü olarak rahatsızlık verici olduğu kadar çıktığı bölgeye ağrı da yapmaktadır. Ayak tabanı altında çıkan siğiller yürümeyi zorlaştırıyor.

Ayak tabanı siğili yürümeyi zorlaştırıyor

Siğiller görüntü olarak rahatsızlık verici olduğu kadar çıktığı bölgeye ağrı da yapmaktadır. Ayak tabanı altında çıkan siğiller yürümeyi zorlaştırıyor.

Ayak tabanı siğili yürümeyi zorlaştırıyor
27 Haziran 2019 - 22:24

Siğiller, insan papilloma virüsü denilen bir virüs tarafından meydana gelmektedir. Aslında neredeyse her insanda bu virüs bulunur. Ancak bazı insanların bağışıklık sistemleri güçlü olduğu için siğiller ortaya çıkmaz. Bazı insanlarda ise bağışıklık sistemi az çalıştığı için siğiller ortaya çıkar. Yani siğil bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Siğiller ilk çıkmaya başladıklarında siyah nokta benzeri bir sivilce gibi olur. Kişi bunu ilk bakışta bunu vücuna batmış bir diken gibi görür. Siğil ilk oluşmaya başladığı zamanlarda ağrı vermez. Sinsi bir şekilde büyür. Siğillerin dişi ve erkek olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Erkek diye tabir edilen siğiller yayılma eğiliminde bulunmazlar. Ancak dişi siğiller uygun tedavi edilmediği zaman vücudun neredeyse her yerine yayılırlar. Ayak tabanı da bunlardan bir tanesidir. Ayak tabanında çıkan siğiller genelde dişi olanlarıdır. Böylelikle çok çabuk yayılırlar. Siğilleri kopartmak, kesmek ve ezmek onların daha da büyümesine neden olmaktadır. Siğilin içerisindeki siyah noktalar ne kadar çoksa o kadar kökü var demektir ve yayılma eğilimindedir. Ayak tabanı siğilleri en çok yayılan siğillerin başında gelmektedir. Bu sebeple tedavisinde gecikilmemesi gerekmekte. 


Hastane de tedavi

Ayak tabanı siğillerinde doktorlar öncelikli olarak oje benzeri bir ilaç yardımıyla iyileşme sağlanması beklenir. Bu ilaç siğilin üzerine sürülür ve siğili kurutur. Ancak bazı siğillerde bu fayda sağlamamaktadır. Daha sonraki aşama olarak kriyoterapi adı verilen dondurarak siğili yok etmektir. Doktorunuz yaklaşık 15 günde bir siğilin olduğu bölgeye soğuk azot sıkarak siğili kurutmaya çalışmaktadır. Ancak bu yöntemin her gün yapılması gerekmektedir. Hastanede her gün yapılamadığı için, evde kriyoterapi ilaçları vardır. Eczaneden alınacak bu ilaçlarla siğilin olduğu bölgeye her gün kendiniz kriyoterapi uygulayabilirsiniz. Eğer bu sayılanlardan hiç birisi fayda etmezse, son çare olarak cerrahi yöntemle siğilin bulunduğu bölgeden çıkarılmasıdır. Ancak estetik görünüm açısından kötü bir görüntü oluşturması sebebiyle doktorlar tarafından pek fazla tercih edilmezler. 


Evde tedavi

Siğil tedavisinde okutmak faydalı olabilmektedir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi siğil bağışıklık sistemi hastalığı olduğu için, dua okumak siğilin geçeceğine olan inancınızı artıracaktır. Böylelikle bağışıklık sisteminiz de gelişecek ve siğilin geçmesine yardımcı olacaktır. Tabi bunun kesin olacak diye bir şartı yoktur. Siğilin tıp dışında bilinen en önemli tedavi yöntemlerinden bir tanesi de incir sütüdür. İncir yaprağı koparıldıktan sonra ortaya çıkan süt siğile sürüldüğü zaman iyileşme sağlandığı görülmüştür.  Ayak tabanı siğili fark edildiği anda tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer önemsenmezse belirli bir süre sonra ayağınızın üstüne basamaz hale bile gelebilirsiniz. Siğiller insan hayatını hem görsel, hemde fizyolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Ayak tabanı siğilleri eğer dişi ise yaklaşık 6 aylık bir sürede 1 cm yarı çapına ulaşabilmektedir. Siğillerden korunmanın en önemli yolu, elleri ve ayakları sürekli temiz tutmak, sık sık çorap, atlet değiştirmek ve durgun sulardan uzak durmaktır. Siğile sebep olan virüsler genelde durgun sularda bulunmaktadır. Bu sayde vücudunuzda bulduğu herhangi bir yara içerisinden vücudu ele geçirerek siğil oluşumuna neden olmaktadır.


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mustafa Güvenç
  7 ay önce
  Siğillere kökünden çözüm kınadır ben dost tavsiyesi üzerine ayağımın altına kına yaktım tüm siğilleri kuruttu sonra kurumuş siğilleri yolup attım
 • Mustafa Güvenç
  7 ay önce
  Siğillere kökünden çözüm kınadır ben dost tavsiyesi üzerine ayağımın altına kına yaktım tüm siğilleri kuruttu sonra kurumuş siğilleri yolup attım