ATA İttifakı resmi olarak sona erdirildi!

ATA İttifakı'nın ortaklarından birisi olan Adalet Partisi, ittifaktan ayrıldığını duyurdu. Haberi parti lideri Vecdet Öz verirken, Öz, katıldığı canlı yayında ATA ittifakının resmen sona erdiğini belirterek, "Bildiğiniz üzere ittifak seçimle başlar seçim bitince biter. İkinci tura kalırsan devam eder. Bu durumda ATA İttifakı resmen bitti. Birbirimize izinle sorarız. Ümit beyin kararına saygı duyarım ve ayrıca Sinan Ogan da bir oy almıştır. İstediği gibi devam edebilir. Biz buna saygı duyuyoruz" diye konuştu.

ATA İttifakı resmi olarak sona erdirildi!
21 Mayıs 2023 - 20:07

İki adayın arasında yapılacak olan ikinci tur seçimlerine az bir zamana kala ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan'ın kimi destekleyeceği merak ediliyordu. Bir yanda Zafer Partisi'nin lideri Ümit Özdağ, diğer yanda Oğan ikili müzakerelere hız kesmeden devam etti. Sinan Oğan, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelirken Özdağ, Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Son olarak Kılıçdaroğlu ile ATA İttifakı başkan adayı Sinan Ogan'ın hafta içi basın mensuplarından gizli bir görüşme yaptıkları öğrenildi.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna bir hafta kala Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kazanan partinin Genel Başkanı Ümit Özdağ ile görüşeceği bilgisi paylaşıldı.

Seçime bir hafta kala müzakereler sürerken, ATA Koalisyonu ortaklarından birisi olan Adalet Partisi lideri Vecdet Öz'den önemli bir duyuru geldi. Öz, katıldığı bir canlı yayın sırasında ATA İttifakı'nın resmi olarak bittiğini bildirdi.

ATA İttifakı resmi olarak sona erdirildi

Vecdet Öz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

 Bir seçimdeyiz. Seçim bitti. Milli İrade bize yüzde 5 oy gibi bir sestek verdi. Seçimler devam ediyor. Bir karar vermemiz gerekiyordu. Milli irade üzerinde baskı yoktur. Bunu söylüyoruz; biz öyle düşünüyoruz ATA İttifakı kuruluş sebebi; Muhalefet. İlk önceliğimiz gücü kaldırmak. ÖYLEYSE; Şu anki seçeneğimiz Kemal Kılıçdaroğlu'nu bizzat desteklemek. Kendisine destek olmak için bu kararımızı ilettik. Bu bizim demokratik hakkımızdır. Dolayısıyla seçmenimize böyle karar verdiğimizi söylüyoruz.

'İKTİDARI DESTEKLEMEK GİBİ PLANIMIZ YOKTU'

Sözleşmeyi biliyorsunuz; Seçimle başlar ve seçim bittiğinde biter. İkinci turda takılırsanız devam edecek. ATA İttifakı resmen sona erdi. Nezaketten soruyoruz. Ümit Hoca'nın kararına saygı duyuyorum. Sinan Ogan da belirli bir oy aldı. İstediği gibi yönetebilir. Başladığımızda karşıt bir ittifak olarak başladık. Hükümeti desteklemek planımızın bir parçası değil. Kazanmak istiyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum