Reklam

Akciğer Kanseri belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada en çok ölüme neden olan hastalık türlerindendir. Peki Akciğer kanseri hakkında bilinmesi gereken şeyler nedir?

Akciğer Kanseri belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada en çok ölüme neden olan hastalık türlerindendir. Peki Akciğer kanseri hakkında bilinmesi gereken şeyler nedir?

Akciğer Kanseri belirtileri, nedenleri ve tedavisi
11 Haziran 2019 - 08:13

Günümüzde en çok ölüme neden hastalıkların başında Akciğer kanseri geliyor. Akciğer kanserinin başlıca sebebi sigara kullanımı olsa da bazı çevresel faktörlere de bağlıdır. 

Akciğer kanseri oldukça sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu kanser türü genellikle son evresine gelene kadar önemli bir belirti vermemektedir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre Akciğer kanseri tüm kanser türleri arasında en çok ölüme neden olan kanser türüdür. Akciğer kanserine yakalanan bir kişinin ortalama ömrü 9 ay kadardır. Günümüzde tıp oldukça ilerlemesine rağmen Akciğer kanserinde tedavi süreci oldukça zordur.
 

Akciğer kanseri belirtileri nedir?


Türkiye Halk Sağlığı Kurumu akciğer kanserinin en çok görülen 7 belirtisini şu şekilde açıklıyor.
  • Geçmeyen ve giderek sıklaşan kuru öksürük
  • Öksürükle beraber gelen kan ve kanlı balgam
  • İştahsızlık, aşırı kilo kaybı ve halsizlik
  • Ses kısıklığı
  • Nefes almada zorluk
  • Sürekli tekrarlayan pnömoni (zatürre) ve bronşit
  • Nefes alırken veya hapşuruk gibi ani nefes alma gerektiren hallerde göğüs ağrısı
 

Akciğer kanseri neden olur?


Hacettepe Üniversitesi'nde onkoloji profösörü olarak görev yapan Ali Varan Akciğer kanserinin nedenlerine ilişkin yaptığı açıklamada " Bu kanseri türünün başlıca sebebi Sigara,tütün, puro, nargile gibi ateşli dumanların solunmasıdır. Ancak her akciğer kanseri bunları kullananlarda olacak diye bir durum yoktur. Örneğin çok fazla kimyasal kullanılan  (boya, çimento fabrikası gibi) yerlerde çalışanlarda akciğer kanseri açısından riskli kişilerdir. Akciğer kanserini tetikleyen en önemli şeylerden birisi de topraktan gelmektedir. Malesef ülkemizde bolca bulunan bazı kaya türlerinin içerisindeki mineraller solunduğu zaman akciğer kanserine neden olmaktadır. 
 

Akciğer kanseri tanısı nasıl konulur?


Akciğer kanseri tanısı konulmadan önce hastanın, şikayet öyküsü detaylı bir şekilde dinlenir. Dada sonra radyalojik görüntüleme yöntemleriyle kitlenin yeri belirlenir. Daha sonra kitleden alınan örnekler laboratuvarda incelenir ve kanser teşhisi konulur. 
 

Akciğer kanseri tedavisi


Akciğer yapısı gereği kendini en zor yenileyen organlarımızdan bir tanesidir. Bu sebeple tedavi süreci de oldukça zordur. İlaçla tedavi (kemoterapi) birinci tedavi yöntemidir. Gerek görüldüğü takdirde cerrahi yöntemle tedavi de yapılmaktadır. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum